Trwa ładowanie...

Choinka. Prawdziwa czy sztuczna? (VIDEO)

Avatar placeholder
24.12.2019 09:07

Odwieczny pytanie, które zadaje sobie mnóstwo ludzi w całym kraju. Czy w tym roku choinka, która stanie w salonie, będzie prawdziwa, czy sztuczna? Obie strony mają swoje racje.

1. Sztuczna choinka

Zwolennicy sztucznych choinek podkreślają przede wszystkim, że jest to jedno drzewko na lata. Jeśli dbamy o nie i odpowiednio przechowujemy, choinka będzie wyglądała równie zjawiskowo nawet przez kilka lat. W wielu przypadkach nie można dostrzec na pierwszy rzut oka czy choinka jest sztuczna, czy prawdziwa. Droższe egzemplarze są produkowane w taki sposób, by przypominały naturalne odpowiedniki.

Producenci obserwuj, jakie drzewka naturalne sprzedają się najlepiej i swoje produkty robią tak, by przypominały jak najbardziej świerki lub jodły.

Przeciwnicy choinek sztucznych oskarżają je o to, że są trujące dla środowiska. Już sama ich produkcja zanieczyszcza planetę. Do tego takie drzewka są zazwyczaj z polietylenu. Choć warto zauważyć, że ten jest poddawany recyklingowi. Wystarczy taką choinkę wyrzucić do odpowiedniego pojemnika

2. Choinka prawdziwa

Choć są droższe od swoich sztucznych odpowiedników, to coraz więcej Polaków wybiera prawdziwe choinki. Do ich utrzymania potrzebne jest znacznie więcej czasu i uwagi. Takie drzewko przebywa w domu znacznie krócej niż sztuczne – zazwyczaj około miesiąca.

Jeśli kupujemy choinkę ze szkółki lub od zaufanego sprzedawcy nie musimy się obawiać, że krzywdzimy naturę. Każdego roku wycinana jest bowiem określona liczba drzew po to, by las rozwijał się prawidłowo.

Co więcej, jeśli kupimy choinkę w doniczce i będziemy o nią dbali, istnieje możliwość, że będzie można zasadzić takie drzewko po świętach, np. na działce.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze