Trwa ładowanie...

Dzisiejsza data przejdzie do historii. Właśnie urodził się 8-miliardowy człowiek

 Maria Krasicka
15.11.2022 12:47
Dzisiejsza data przejdzie do historii. Właśnie urodził się 8-miliardowy człowiek
Dzisiejsza data przejdzie do historii. Właśnie urodził się 8-miliardowy człowiek (GettyImages)

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, o niezwykłym wydarzeniu. 15 listopada urodził się ośmiomiliardowy człowiek. "Jest to okazja do świętowania naszej różnorodności".

Niezwykłe narodziny. 8-miliardowy człowiek przyszedł na świat
Niezwykłe narodziny. 8-miliardowy człowiek przyszedł na świat (GettyImages)

1. Ośmiomiliardowe narodziny

15 listopada 2022 r. światowa populacja osiągnęła osiem miliardów ludzi. Wynika to ze stopniowego wydłużania się ludzkiego życia, dzięki postępom medycyny, poprawie zdrowia publicznego, sposobu odżywiania, higieny, a także wysokiego poziomu dzietności w niektórych częściach świata.

- Tegoroczny Światowy Dzień Ludności przypada na przełomowy rok, w którym odnotujemy narodziny ośmiomiliardowego mieszkańca Ziemi. Jest to okazja do świętowania naszej różnorodności, uznania naszego wspólnego człowieczeństwa i podziwiania postępów w dziedzinie zdrowia, które wydłużyły życie i radykalnie zmniejszyły śmiertelność matek i dzieci – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. - Jednocześnie jest to przypomnienie o naszej wspólnej odpowiedzialności za troskę o naszą planetę i chwila refleksji nad tym, gdzie wciąż nie wywiązujemy się z naszych wzajemnych zobowiązań – dodał.

Jak wynika z danych opublikowanych przez ONZ, globalna populacja rośnie w najwolniejszym tempie od 1950 roku. Ostatni miliard rósł przez ponad 12 lat, a osiągnięcie dziewięciu miliardów zajmie około 15 lat.

"W obliczu spadającego tempa wzrostu światowa populacja osiągnie szczyt około 10,4 miliarda w latach 80. XXI wieku" – czytamy.

2. Wskaźnik dzietności na świecie

Według przewidywań World Population Prospects 2022, już w przyszłym roku Indie wyprzedzą Chiny pod względem gęstości zaludnienia i staną się najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Z drugiej strony jednak są również obszary, w których dzietność wynosi poniżej 2,1 urodzeń na kobietę (w Polsce – 1,4).

Przypomnijmy, gdy wskaźnik dzietności wynosi 2, oznacza to, że jest zerowy wzrost populacji. Gdy jest niższy, mówimy wtedy o niżu demograficznym.

"Przewiduje się, że populacja 61 krajów lub obszarów zmniejszy się o 1 procent, lub więcej w latach 2022-2050 z powodu utrzymującego się niskiego poziomu dzietności, a w niektórych przypadkach podwyższonego wskaźnika emigracji" – czytamy w raporcie.

- Szybki wzrost liczby ludności utrudnia eliminację ubóstwa, walkę z głodem i niedożywieniem oraz zwiększenie zasięgu systemów opieki zdrowotnej i edukacji – zaznaczył Liu Zhenmin, podsekretarz generalny ONZ ds. gospodarczych i społecznych. - Z drugiej strony, osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju, zwłaszcza tych związanych ze zdrowiem, edukacją i równością płci, przyczyni się do obniżenia poziomu dzietności i spowolnienia wzrostu populacji na świecie – dodał.

Co ciekawe, według przewidywań, ponad połowa wzrostu światowej populacji do 2050 r. będzie koncentrować się w ośmiu krajach: Demokratycznej Republice Konga, Egipcie, Etiopii, Indiach, Nigerii, Pakistanie, Filipinach i Zjednoczonej Republice Tanzanii.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze