Trwa ładowanie...

26 września to dzień, w którym rodzi się najwięcej dzieci na świecie

We wrześniu przychodzi na świat najwięcej dzieci w roku.
We wrześniu przychodzi na świat najwięcej dzieci w roku. (iStock)

Wrzesień od zawsze był miesiącem, w którym na świat przychodziło najwięcej dzieci. Nie tylko w Polsce. Ale prawdziwy baby boom przypada właśnie dziś. Demografowie wyliczyli, że 26 września na świecie rodzi się najwięcej dzieci.

1. Kiedy rodzi się najwięcej dzieci na świecie?

26 września to dzień, w którym statystycznie na świat przychodzi najwięcej dzieci w całym roku. Tak wynika z wyliczeń szpitali, które tego dnia notują wzmożoną falę porodów.

Na przykład w Wielkiej Brytanii 26 września na świat przychodzi ok. 2 tys. noworodków. Tymczasem średnia urodzeń w innych dniach sięga 1,8 tys. dzieci.

2. Gdzieś na świecie właśnie rodzi się dziecko

Zdaniem lekarzy najprostszym wyjaśnianiem baby boomu właśnie w tym dniu, może być data zapłodnienia. A więc cofnijmy się o 9 miesięcy wstecz.

Zobacz film: "Baby boom 2019! Która gwiazda zarobi najwięcej na macierzyństwie?"

Otóż wyliczając potencjalną datę poczęcia dzieci do zapłodnienia mogło dojść 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. To może wiele wyjaśniać. W końcu święta to czas, gdy miękną nam serca, jesteśmy bardziej chętni do okazywania uczuć i mocniej czujemy więzi, które łączą nas z ukochaną osobą. Do tego mamy wtedy po prostu więcej czasu.

Zima czy lato, wtorek czy czwartek ? Wiemy, kiedy rodzi się najwięcej dzieci
Zima czy lato, wtorek czy czwartek ? Wiemy, kiedy rodzi się najwięcej dzieci [4 zdjęcia]

Planując ciążę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć daty rozwiązania. Oczywiście możemy postarać się,

zobacz galerię

W większości krajów, tak samo jak w Polsce, to dzień wolny od pracy. W krajach anglosaskich to również dzień obdarowywania się prezentami znany jako Boxing Day. Dzień spędzamy w miłej rodzinnej atmosferze, a to jak sugerują badania - zachęca do miłosnych uniesień. Efekty pojawiają się 9 miesięcy później.

"Office for National Statistics" zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Zdaniem analityków rodzice mogą działać z premedytacją i dokładnie planują datę narodzin dziecka. Ich zdaniem czynnikiem decydującym o terminie może być również kwestia szkoły. Niektórym rodzicom zależy, żeby ich dzieci były najstarsze w klasie.

3. We wrześniu porodówki pękają w szwach

Najwięcej dzieci przychodzi na świat we wrześniu i w listopadzie. Na porodówkach przyjęło się nawet żartobliwe określanie tych dzieci, jako noworocznych prezentów i walentynkowych niespodzianek, bo wtedy musiało dojść do poczęcia pociech.

Kiedy rodzi się najmniej dzieci w roku? 25 i 26 grudnia. Tu również można znaleźć pewną prawidłowość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze