Trwa ładowanie...

Dziobak australijski. Co to za zwierzę?

 Agnieszka Gotówka
29.06.2022 09:44
Dziobak australijski. Co to za zwierzę?
Dziobak australijski. Co to za zwierzę? (https://stock.adobe.com)

Dziobak australijski to zwierzę niezwykłe. Jest ssakiem, ale składa jaja. Do tego jest jadowity i wygląda jak skrzyżowanie wydry z kaczką. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Przeczytajcie najważniejsze informacje o dziobaku.

spis treści

1. Dziobak australijski. Co to za zwierzę?

Dziobak australijski zamieszkuje wschodnie stany Australii. Reprezentuje gatunek ssaka z grupy stekowców. Dziś jest już ostatnim istniejącym przedstawicielem swego rodzaju i rodziny.

Ciało dziobaka pokrywa gęste futro, które pomaga mu utrzymać ciepło. Jego ogon magazynuje energię w postaci tłuszczu. Wygląd zwierzęcia często porównywany jest do kaczki ze względu na obecność błony pławnej na stopach dziobaka i gumowaty dziób (który dziobem nie jest, a dość specyficznie zbudowanym nosem, pod którym znajdują się usta dziobaka).

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
Gatunki ptaków występujące w Polsce
Gatunki ptaków występujące w Polsce

Gatunki ptaków, jakie występują w Polsce, są przedmiotem zainteresowania nie tylko ornitologów, ale

przeczytaj artykuł

Dziobak australijski jest doskonałym pływakiem, w czym pomaga mu odpowiedni kształt kończyn przednich. Na lądzie porusza się w sposób właściwy gadom (nogi leżą po bokach tułowia, a nie pod nim). Samiec waży ok. 2 kg, samica jest od niego mniejsza.

Zwierzęta te budują krótkie i owalne w przekoruju nory, często w plątaninie korzeni. Można się na nie natknąć blisko wody (obok strumienia lub rzeki).

Jaja dziobaka są małe, skórzaste, o średnicy ok. 11 mm. Rozwijają się w macicy przez ok. 3-4 tygodnie, a kolejne 10-11 dni poza organizmem matki.

2. Co jedzą dziobaki?

Dziobak australijski jest mięsożercą. Jego pożywienie stanowią głównie larwy owadów, pierścienice oraz krewetki słodkowodne i rakowate. Z łatwością łapie pływające ofiary, następnie transportuje je na powierzchnię w kieszonkach policzkowych i zjada.

Dziobaki szukają pożywiena najczęściej nocą, i co ciekawe – za pomocą elektrolokacji. Prowadzą zmierzchowo-nocny tryb życia.

Zwierzęta zagrożone wyginięciem
Zwierzęta zagrożone wyginięciem

Zanieczyszczenia, naturalne zagrożenia, wycinka lasów oraz każda inna szkodliwa działalność człowieka

przeczytaj artykuł

3. Dziobak – ssak czy ptak?

Dziobak to ssak czy ptak? To pytanie zadaje niemal każdy, kto wczytuje się w informacje na temat tego zwierzęcia. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż posiada ono wiele cech, które są nietypowe dla ssaka: ma dziób i składa jaja. Jest też jadowity. Ostrogi wydzielające jad u dziobaka znajdują się na tylnych łapach.

Nieco odmienny jest też sposób karmienia potomstwa. Dziobak wydziela mleko przez płaty skórne, a nie przez brodawki jak inne ssaki. Stanowi gatunek pośredni między jaszczurkami a zwierzętami łożyskowymi.

Diabeł tasmański – torbacz słynący z wydawania nietypowych odgłosów. Co je, gdzie żyje i jak wygląda?
Diabeł tasmański – torbacz słynący z wydawania nietypowych odgłosów. Co je, gdzie żyje i jak wygląda?

Diabeł tasmański to największy na świecie mięsożerny torbacz. Czym się wyróżnia, gdzie żyje, co je i

przeczytaj artykuł

Dziobak australijski to niezwykle ciekawe zwierzę. Pokażcie jego zdjęcie swoim dzieciom i spróbujcie zaciekawić je wiedzą na jego temat.

4. Dziobak australijski – ciekawostki

  • Dziobak jest ikoną Australii. Widnieje na rewersie australijskiej dwudziestocentówki. Jest też zwierzęcym symbolem Nowej Południowej Walii.
  • Dziobak jest wrażliwy na zanieczyszczenie środowiska.
  • Kiedy w XVIII wieku dziobakiem zainteresowali się naukowcy, wielu z nich podważało autentyczność istnienia takiego zwierzęcia.
  • Futro dziobaka w promieniowaniu ultrafioletowym wykazuje zdolność do fluorescencji.
  • Dorosły dziobak nie ma zębów. Traci je przed lub niedługo po opuszczeniu nory, w której się urodził.
  • Jad dziobaka wywołuje u człowieka tak silny ból, że nie uśmierzy go nawet morfina. Może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Co ciekawe, jad wydzielają tylko samce.
  • Dziobak w niewoli żyje do 17 lat.
  • Młody dziobak ma miękki i elastyczny dziób, który umożliwia mu pobieranie pokarmu.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze