Trwa ładowanie...

Dziewczynka z niewiarygodnie pięknymi oczami? Za jej urodą kryje się bardzo rzadka choroba

Avatar placeholder
30.09.2020 13:26
Dziewczynka z niewiarygodnie pięknymi oczami? Za jej urodą kryje się bardzo rzadka choroba
Dziewczynka z niewiarygodnie pięknymi oczami? Za jej urodą kryje się bardzo rzadka choroba (Twitter)

Patrząc na zdjęcia małej Mehlani Ramirez, ciężko uwierzyć, że nie jest to fotomontaż. Oczy tej 4-letniej dziewczynki są niewiarygodnie duże i piękne. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że taki kształt oczu spowodowała rzadka choroba genetyczna zwana Zespołem Axenfelda-Riegera (ARS).

1. Co to jest zespół Axenfelda-Riegera?

Większość osób patrząc na buzie Mehlanii Ramirez, rozpływa się w zachwycie przed jej pięknymi oczami. Mało kto wie, jak bardzo niebezpieczna jest choroba, na którą cierpi.

Mehlani Ramirez
Mehlani Ramirez (Twitter)

Zespół Axenfelda-Riegera - to bardzo rzadka choroba genetyczna. Osoby dotknięte ARS mają nieprawidłowości w rysach twarzy, takie jak szeroki grzbiet nosa, spłaszczony środek twarzy i wydatne czoło. Jednak jest to przede wszystkim choroba oczu. Osoby z zespołem Axenfelda-Riegera mogą mieć szeroko rozstawione oczy, źrenicę poza środkiem lub tęczówkę, która wygląda jak wiele źrenic. Wraz z rozwojem choroby zwykle dochodzi do pojawienia się jaskry, która może się przyczynić do utraty wzroku. Niestety już w młodym wieku wzrok traci nawet u 50 proc. chorych.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Matka malej Mehlani nie kryje swoich obaw o przyszłość córki.

"Za każdym razem, kiedy gdzieś wychodzimy i nieznajomi ludzie komplementują, jak duże i piękne są jej oczy, zastanawiam się w myślach, czy powinnam im wspomnieć o jej chorobie? Ale się uśmiecham i dziękuję. Zawsze przy tym mam dziwne uczucie. Po prostu modlę się, żeby zawsze wiedziała, jaka jest piękna" - opowiada Karina Ortega.

"Denerwuję się, kiedy myślę o jej rozpoczęciu szkoły. A co, jeśli inne dzieci będą dla niej wredne, jeśli będą z niej się wyśmiewać z powodu jej oczu? A jeśli zacznie nienawidzić swoich wyjątkowych, wspaniałych oczu?"- dzieli się swoimi obawami Karina.

2. Leczenie dziecka z Zespółem Axenfelda-Riegera

Karina została mamą, mając 18 lat. Ciąża przebiegała książkowo. Po narodzinach malutka Mehlani już miała wyjść wraz z mamą ze szpitala, kiedy pielęgniarka zauważyła, że oczka dziewczynki nie wyglądają prawidłowo. Po badaniach lekarze ustalili, że dziewczynka cierpi na Zespół Axenfelda-Riegera.

Pierwsze pięć miesięcy życia malutkiej Mehlani były ciężkie. Dziecko musiało przejść operację.

"Operacja została wykonana, ponieważ jej kanaliki łzowe były zniekształcone. To powodowały, że ciśnienie w oczach było bardzo wysokie, dochodziło do uszkodzenia nerwów wzrokowych" - opowiada matka dziewczynki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Grateful, Thankful, Blessed 💛

Post udostępniony przez Karina 🧿 (@karinaaortega)

Operacja zakończyła się sukcesem. Teraz Mehlani dobrze widzi. "Nadal jednak nie wiemy, jak będzie z jej wzrokiem w przyszłości" - podkreśla Karina.

Zobacz również: Dziecko urodziło sie z bujną czupryną, jak u kilkulatka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze