Trwa ładowanie...

Dzień Dziecka - kiedy jest w Polsce i na świecie, jak obchodzimy, historia i ciekawostki

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 31.05.2023 19:04
Dzień Dziecka w Polsce obchodzimy 1 czerwca
Dzień Dziecka w Polsce obchodzimy 1 czerwca (Adobe Stock)

Dzień Dziecka to święto, które obchodzi niemal cały świat. Jego historia sięga prawie 100 lat wstecz, początki związane były z przyjęciem Deklaracji Praw Dziecka w Genewie. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych dni w roku, ze względu na prezenty oraz atrakcje, jakie proponują szkoły i przedszkola. Jaka jest historia Międzynarodowego Dnia Dziecka? Kiedy obchodzi się Dzień Dziecka? Jakie kraje obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca?

spis treści

1. Dzień Dziecka – historia

Skąd się wziął Dzień Dziecka? Pierwsze wzmianki o tym święcie pojawiły się jeszcze w okresie międzywojennym XX wieku. W 1924 roku Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka (Deklarację Genewską), której twórcy głosili, że każde dziecko ma prawo do opieki i normalnego rozwoju, ludzkość zaś powinna dać dzieciom wszystko, co ma najlepsze.

Oficjalnie ustanowiono Międzynarodowy Dzień Dziecka w 1954 roku, podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ustalono wtedy, że potrzebne jest na świecie święto, w którego czasie upowszechniano by wiedzę na temat praw dziecka.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Od tego momentu święto dzieci obchodzone jest co roku 20 listopada (ponieważ tego dnia uchwalono Deklarację Praw Dziecka i Konwencję o Prawach Dziecka).

2. Dzień Dziecka w Polsce

Dzień Dziecka w Polsce obchodziliśmy jeszcze przed II wojną światową. Na bazie Deklaracji Praw Dziecka, z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dziećmi, od 1929 roku obchodzono Święto Dziecka 22 września.

Każdego roku w czasie tego święta, aż do wybuchu wojny, dzieci zwolnione były z lekcji. Po uroczystych mszach w szkołach odbywały się akademie, a następnie zabawy, na których dzieci dostawały słodycze.

Po wojnie Dzień Dziecka wrócił w 1952 roku, kiedy to po raz pierwszy święto dzieci zorganizowano wspólnie z akcją zbierania podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim (którego treść popierała ZSRR). Od tego dnia Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest każdego roku 1 czerwca, podobnie, jak w innych krajach dawnego bloku socjalistycznego.

Dzień Dziecka w Polsce to tradycyjnie dzień wolności i zabawy. Tego dnia zwykle nie odbywają się lekcje, a zamiast nich uczniowie uczestniczą w festynach, zawodach sportowych i wycieczkach.

Od 1994 rok w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Młodzi posłowie zasiadają w sali plenarnej Sejmu, podejmując różne rezolucje i uchwały. Akcja ta była pierwszą tego rodzaju w Europie, a za przykładem naszego kraju poszły inne, takie jak Francja, Wielka Brytania czy Portugalia.

3. Jak obchodzi się Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka jest uwielbiany przez dzieci, czemu trudno się dziwić: dostają mnóstwo prezentów od różnych członków rodziny, uczestniczą w organizowanych z tej okazji atrakcjach i mają wolne od lekcji.

Często rodzice zabierają swoje pociechy w ten dzień na wycieczki, wyjścia do kina lub na lody, a także organizują z tej okazji przyjęcia. To także doskonała okazja, aby spędzić ze sobą więcej czasu, którego na co dzień często brakuje.

4. Prezenty na Dzień Dziecka

Jeśli chodzi o prezenty na Dzień Dziecka, dużo zależy od wieku pociechy, od jej zainteresowań i cech charakteru. Popularne prezenty dla dzieci w każdym wieku to m.in.:

Niektórzy rodzice dają swoim dzieciom z okazji Dnia Dziecka mniej typowe prezenty jak np. sesja fotograficzna czy wpłata na konto oszczędnościowe.

5. Najpiękniejsze życzenia na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka jest momentem, w którym możemy pokazać maluchom naszą miłość oraz wsparcie. Jak to zrobić? Do prezentów możemy dołączyć piękne życzenia na Dzień Dziecka, które mogą dzieci rozbawić, zachwycić i wzruszyć. Oto kilka gotowych propozycji, którymi możesz się zainspirować lub napisać na ozdobnej kartce.

"W Dniu Dziecka życzę Ci, abyś nigdy nie zapomniał, jak ważne są pragnienia. Zawsze wierz w siebie i niech Cię to prowadzi do niesamowitych miejsc. Radosnego Dnia Dziecka!"

"W Dniu Dziecka życzę Ci niekończących się chwil pełnych radości, beztroskiej zabawy i niezapomnianych przygód. Niech każdy dzień jest dla Ciebie wielką i cudowną przygodą!"

"Życzę Ci, aby Dzień Dziecka był pełen niespodzianek, prezentów, słodyczy, ale przede wszystkim obfitował w miłość i ciepło od najbliższych. Niech każdy moment tego dnia zostanie na zawsze w Twojej pamięci."

""W Dniu Dziecka chciałbym Ci przypomnieć, jak wielkim cudem jesteś dla nas. Twoje uśmiechy to nasze słońce, Twoje radości to nasze szczęście. Życzę Ci, abyś nigdy nie przestał pragnąć, wierzyć i odkrywać piękno tego świata."

"Na Dzień Dziecka życzę Ci, abyś zawsze pamiętał, że jesteś naszym największym darem, a twoje sukcesy i uśmiech sprawiają, że nasze życie jest piękniejsze. Wiedz, że jesteś naszą największą dumą i źródłem niekończącej się miłości. Życzę Ci, abyś zawsze odkrywał świat z ekscytacją, żył pełnią sił i nigdy nie przestawał pragnąć. Wszystkiego cudownego!"

6. Dzień Dziecka na świecie

W niektórych krajach obchody Dnia Dziecka powiązane są z innymi świętami i przypadają na różne dni w roku: we Włoszech i we Francji dzieci świętują 6 stycznia, w Japonii 3 marca i 5 maja, w Niemczech 1 czerwca i 20 września, w Turcji 23 kwietnia, w Bangladeszu 17 marca a w Gwatemali 1 października.

Australijski Dzień Dziecka obchodzony jest w czwartą środę października, na Węgrzech zaś w ostatnią niedzielę maja.

Jak obchodzony jest Dzień Dziecka na świecie? To zależy od danego kraju: w Meksyku organizowane są zabawy sportowe, w Indiach porusza się tematykę praw dziecka, a maluchy mogą przyjść do szkoły bez mundurku, z przypiętymi do swoich strojów różami.

W Japonii osobne święto mają chłopcy i dziewczynki - te ostatnie świętują 3 marca, chłopcy zaś 5 maja. W Niemczech święto obchodzone jest dwukrotnie - 1 czerwca i 20 września. Podobnie jak w Polsce, maluchy zajadają się słodyczami, uczestniczą w różnych atrakcjach i po prostu się bawią.

W Turcji obchody Dnia Dziecka związane są bezpośrednio z niezwykle ważnym dla mieszkańców tego kraju Świętem Niepodległości, przypadającym na 23 kwietnia. Maluchy ubierane są tego dnia w narodowe stroje, tańczą, bawią się, a także, podobnie jak w Polsce zasiadają w parlamencie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka we Włoszech i we Francji przypada na 6 stycznia - Święto Trzech Króli (we Francji również Dzień Rodziny). Mali Włosi i Francuzi otrzymują tego dnia prezenty, ciasteczko z wróżbą i papierowe korony. Dziewczynki zamieniają się w Dzień Dziecka w królowe, chłopcy w królów, a rodzice w poddanych, którzy spełniają (w granicach rozsądku) dziecięce zachcianki. Na koniec dnia w obu krajach organizowane są uroczyste obiady lub kolacje, na których podawane są ciastka z wróżbą.

7. Dzień Dziecka na świecie (ciekawostki)

W niektórych częściach świata Dzień Dziecka obchodzony jest dość nietypowo:

  • na wyspach Oceanii Dzień Dziecka jest tzw. Białą Niedzielą - tego dnia dzieci ubrane na biało wybierają się wraz z rodzicami do kościoła;
  • w Szwecji zamiast prezentów mają miejsce spotkania i rozmowy na tematy związane z potrzebami dzieci - szkolnictwem i prawami dziecka;
  • w Paragwaju Dzień Dziecka upamiętnia 3500 dzieci, które zginęły w walkach w obronie kraju przeciw żołnierzom okupującym ten kraj;
  • w Ukrainie Dzień Dziecka obchodzony jest, tak jak w Polsce, 1 czerwca; ustanowiony jest od 1998 roku, kiedy ówczesny prezydent Ukrainy podpisał specjalny dekret dotyczący opieki socjalnej nad dziećmi i ich mamami; obchodzony bardzo podobnie jak w Polsce - dzieci dostają prezenty i biorą udział w imprezach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze