Trwa ładowanie...

Dziecko zgubiło się w hipermarkecie! Co robić?

Szał zakupów przedświątecznych trwa. Do hipermarketów często zabieramy ze sobą dzieci, a te potrafią zgubić się w gąszczu sklepowych półek.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Takie historie zdarzają się codziennie. Ostatnia miała miejsce w Warszawie. Jedna z mieszkanek wybrała się wraz z mamą i dwuletnią córką na zakupy. Kobiety rozdzieliły się. Gdy babcia z wnuczką nie pojawiły się o umówionej godzinie w wyznaczonym miejscu, mama dziecka zaczęła się niepokoić. Starsza pani nie miała ze sobą telefonu, więc bardzo trudno było im się odnaleźć w centrum handlowym.

Mama dziecka zdecydowała się poprosić kobietę w punkcie informacyjnym o nadanie krótkiego komunikatu. Ta jednak odmówiła. Pani Kasia, mama zaginionej w galerii dziewczynki, na fanpage’u centrum handlowego, napisała ponadto, że kobieta była wobec niej niemiła. W jej przekonaniu nadanie komunikatu było zbędne, bo dziecko znajdowało się pod opieką osoby dorosłej.

Przedstawiciele galerii handlowej publicznie przeprosili za zaistniałą sytuację i zapowiedzieli wyciągnięcie konsekwencji wobec pracownicy punktu informacyjnego.

Finał całego zdarzenia na szczęście był pozytywny. Kobiety ostatecznie się odnalazły, choć z pewnością mogłoby do tego dojść dużo wcześniej, gdyby nie odmowa pomocy ze strony pracownika galerii.

Przeczytaj koniecznie

1. Co robić, gdy dziecko zgubi się w centrum handlowym?

W okresie przedświątecznym najmłodsi często gubią się w gąszczu sklepowych półek. Oddalają się od rodziców, by pooglądać zabawki, są zaciekawione ozdobami na choinkę. I choć wielu rodziców jest przekonanych, że ich taka sytuacja nie dotyczy, czasem ułamki sekund pokazują, że jest inaczej.

Wystarczy moment, by nasza pociecha odeszła, a później nie mogła przypomnieć sobie drogi powrotnej. Dla dziecka w sklepie wszystko jest bardzo do siebie podobne. A zatem co robić, by uniknąć takich sytuacji?

Jak robić zakupy z dzieckiem?
Jak robić zakupy z dzieckiem? [8 zdjęć]

Na samą myśl o zakupach z dzieckiem przechodzą cię dreszcze? Pogódź się z prawdą – najważniejszym zadaniem

zobacz galerię

Przed wejściem do sklepu koniecznie trzeba poinformować dziecko, by samo się nie oddalało. I warto to robić za każdym razem, gdy macie odwiedzić hipermarket. Powiedźcie również, co ma zrobić, gdy straci rodziców z oczu.

Musi odnaleźć pracownika sklepu (można przed wejściem pokazać dziecku, jak są ubrane osoby pracujące w danym centrum hadlowym) i powiedzieć mu, że nie może znaleźć rodziców. Wasza pociecha powinna umieć się przedstawić i wiedzieć ile ma lat.

Dziecku koniecznie trzeba powiedzieć, by nie wychodziło poza teren sklepu. Uprzedźcie je, że w razie gdy stracicie się z oczu, będzie na nie czekać na terenie hali sklepowej, nigdy poza nią. Należy również ostrzec je przed osobami, które będą chciały wyprowadzić je poza linię kas, mówiąc że rodzice czekają na parkingu lub przed sklepem.

I choć trudno w takiej sytuacji o spokój, ten jest konieczny, by cała historia zakończyła się dobrze. Gdy wpadniesz w histerię, trudno będzie pomóc dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.