Trwa ładowanie...

Dziecko wyjeżdża na wakacje? Dzięki temu już nie raz uniknięto targedii

Avatar placeholder
10.07.2024 07:51
Dziecko wyjeżdża na wakacje? Nie zapomnij powiadomić policji
Dziecko wyjeżdża na wakacje? Nie zapomnij powiadomić policji (policja.gov.pl)

Wakacyjny wyjazd na kolonię lub obóz to świetna frajda dla dziecka. Zanim jednak wyprawimy pociechę w podróż, warto zadbać o kwestie bezpieczeństwa i wygodę. Mowa nie tylko o autokarze.

spis treści

1. Sprawdź autokar

Kolonia lub obóz to świetny sposób, by dziecko zwiedziło ciekawe zakątki i przeżyło wakacyjną przygodę. To także okazja, by pociecha nauczyła się samodzielności i rozwijała swoje pasje.

Podczas takich wyjazdów najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, dlatego o niektóre aspekty warto zastroszczyć się samodzielnie. Choć zaufanie do organizatorów jest kluczowe, lepiej mieć pewność.

Zobacz film: "Wysyłasz dziecko na wakacje? Zadbaj o kontrolę autokaru"

Warto zgłosić pojazd, którym przewożone będą dzieci. Inspektorat Transportu Drogowego dokładnie sprawdzi autokar i upewni się, że jest on bezpieczny, co pozwoli uniknąć niespodzianek na drodze.

"Celem zapewnienia bezpiecznego przewozu dzieci i młodzieży Inspektorat uprzejmie informuje, że w miarę posiadanych możliwości dołoży wszelkich starań, aby zintensyfikować kontrole autokarów turystycznych wyjeżdżających i przyjeżdżających do naszego województwa" - podaje ITD w Lublinie.

Policja sprawdzi nie tylko stan techniczny pojazdu, ale także kierowcę. Jak zgłosić autokar do kontroli? Wystarczy powiadomić najbliższą komendę i podać datę wraz z godziną wyjazdu. Warto zadbać o to wcześniej, by inspekcja przebiegła sprawnie.

2. O czym jeszcze pamiętać?

Przed wysłaniem dziecka na obóz lub kolonię dobrze też sprawdzić organizatora. Wystarczy odwiedzić bazę MEN i wpisać podstawowe dane. Tam znajdziemy najważniejsze dane, również dotyczące ubezpieczenia.

By wyjazd przebiegł bezproblemowo, mądrze spakuj pociechę. Uwzględnij różne warunki pogodowe w zależności od miejsca wypoczynku. Nie zapomnij też o drobiazgach, które umilą dziecku wypoczynek.

Odpowiednie przygotowanie i sprawdzenie wszystkichdetali umożliwi bezpieczne wakacje, a także ograniczy stres, zarówno dziecka, jak i rodziców.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze