Trwa ładowanie...

"Publiczny basen miejski". Policjantka sfotografowała matki

Avatar placeholder
28.07.2023 17:10
Policjantka pokazała zdjęcie z basenu. Ostrzega przed tym trunkiem
Policjantka pokazała zdjęcie z basenu. Ostrzega przed tym trunkiem (Facebook)

Piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu, więc mogą je pić nawet dzieci. Czy na pewno? Wielu rodziców nie widzi w tym nic złego. Jednak policjantka wskazuje, jakie konsekwencje może nieść za sobą podawanie najmłodszym takich napojów.

spis treści

1. Piwo bezalkoholowe nie zaszkodzi dziecku?

Piwem bezalkoholowym można nazwać w Polsce wyrób, który zawiera nie więcej niż 0,5 proc. alkoholu.

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi w Polsce nie można sprzedawać napojów alkoholowych osobom poniżej 18. roku życia.

Jak już wspomnieliśmy, za napój alkoholowy uważa się napój o zawartości alkoholu większej niż 0,5 proc. Więc formalnie nie ma zakazu sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia piwa o bardzo niskiej lub zerowej zawartości alkoholu.

Zobacz film: "Jak powstaje piwo?"

Podinspektor Małgorzata Sokołowska, warszawska policjantka, która prowadzi w mediach społecznościowych profile pod nazwą "Z pamiętnika policjantki", przekonuje, że podawanie dzieciom piwa bezalkoholowego nie jest dobrym pomysłem.

2. Oswajania dzieci z kulturą picia

"Publiczny basen miejski. Zakaz spożywania alkoholu. Dwie dorosłe kobiety piją jedno ze znanych piw. W tym samym czasie częstują dzieci bezalkoholowym odpowiednikiem piwa tej samej marki. Piwo w kieliszkach trzymanych przez dzieci zgodnie z prawem nazywa się bezalkoholowe, bo ma do 0,5 proc. alkoholu. Teoretycznie bez alkoholu, ale praktycznie już nie. Ilości niewielkie, ale czy na pewno nieszkodliwe dla kilkulatka. Ja jestem na nie, choć znam wielu rodziców, którzy postępują tak jak kobiety na zdjęciu. I wytłumaczę ci dlaczego" - przekonuje policjantka w opublikowanym na Facebooku poście.

Zdaniem podinsp. Sokołowskiej takie zachowanie prowadzi do normalizowania picia alkoholu i przyzwyczajania dziecka do życia "z puszką w dłoni".

"Tutaj przypomnę, że szereg moich znajomych ze studiów (kończyłam pedagogikę resocjalizacyjną na Uniwersytecie Jagiellońskim) jest teraz terapeutami uzależnień. Ostatnio miałam bardzo ciekawą rozmowę z jedną z takich koleżanek, która powiedziała, że 'oferując dzieciom jakikolwiek napój, który ma imitować alkohol, przedstawiamy pewne postawy do zabawy, imprez i sposobu życia. Modelujemy postawę, zgodnie z którą fundamentem spotkań z przyjaciółmi jest alkohol. Jeżeli od najmłodszych lat dorośli uczą przeżywania ważnych chwil w życiu przez obcowanie z alkoholem, stanie się to podstawą przeżywania i łączenia różnych emocji z nim w roli głównej'" - podnosi policjantka.

Jak zareagować, gdy nasza pociecha prosi nas o bezalkoholowe piwo?

"Na trudne tematy, takie jak alkoholizm, nigdy nie jest za wcześnie, żeby rozmawiać. Dlatego, jeśli nie wiesz, jak zareagować na pytanie twojego dziecka dot. proc. zajrzyj np. tutaj: stopuzaleznieniom.pl i kcpu.gov.pl. Na zakończenie dodam jeszcze, że alkohol jest uznawany za jeden z czynników sprzyjających przestępczości" - podsumowuje policjantka.

3. Nowe oznaczenia

Branża piwowarska również dostrzegła ten problem. Jej przedstawiciele nie chcą, by piwa bezalkoholowe trafiały w ręce nieletnich.

Wprowadzone zatem zostaną nowe oznaczenia.

"Producenci piwa zrzeszeni w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie wprowadzają bardziej czytelne i widoczne dla konsumentów oznaczenia" - czytamy w komunikacie przedstawicieli branży, który pochodzi z kwietnia tego roku.

Jak podano, dotychczasowe znaki z hasłami "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu", "Alkohol. Tylko dla pełnoletnich" oraz "W ciąży nie piję alkoholu" zastąpią piktogramy, ilustrujące te przekazy.

Co warto zaznaczyć, zmiana obejmie również zyskujące na popularności "zerówki", na których pojawi się znak "18+".

"Tym samym, konsumenci otrzymują jasny przekaz, że cieszące się rosnącą popularnością zerówki są produktem skierowanym tylko do osób pełnoletnich, tak samo, jak wszystkie piwa alkoholowe" - czytamy w komunikacie.

Nowe oznaczenia są już stopniowo wprowadzane i znajdą się na każdym opakowaniu piw produkowanych przez członków Związku Browary Polskie (Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec oraz Carlsberg Polska) do końca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze