Trwa ładowanie...

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają większe ryzyko otyłości

Avatar placeholder
30.05.2019 08:40
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają większe ryzyko otyłości
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają większe ryzyko otyłości (123rf)

Według badań zaprezentowanych na dorocznej sesji naukowej amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na ryzyko otyłości w porównaniu do dzieci urodzonych siłami natury.

W porównaniu do dzieci urodzonych naturalnie, dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia miały o 40 proc. większe szanse na nadwagę lub otyłość w dzieciństwie. Związek ten był jeszcze silniejszy, jeśli ich matka miała nadwagę lub otyłość, co sugeruje, że u otyłych matek porody naturalne mogą pomóc zmniejszyć międzypokoleniowy związek otyłości.

Wnioski płynące z badania utrzymują się, nawet po uwzględnieniu wieku matki w momencie porodu, rasy, wykształcenia, wskaźnika masy ciała sprzed ciąży, przyrostu masy ciała w czasie ciąży, ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza oraz masy urodzeniowej dziecka.

Według najnowszych badań zła dieta to nie jedyny powód otyłości u dzieci i niemowląt
Według najnowszych badań zła dieta to nie jedyny powód otyłości u dzieci i niemowląt (Shutterstock)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Naukowcy zauważyli, że nadwaga matki często wiąże się z nadwagą lub otyłością dzieci, niezależnie od tego, jak dziecko się rodzi, ale efekt był silniejszy u kobiet rodzących przez cesarskie cięcie.

"Uważamy, że przyczyną tej różnicy mogą być korzystne drobnoustroje znajdujące się w kanale rodnym, na które noworodki są narażone podczas porodu" - powiedział główny autor badania Noel Mueller, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

"Podejrzewamy, że te mikroby mogą korzystnie wpływać na zdrowie dziecka, w tym przyśpieszenie metabolizmu i wzmocnienie układu odpornościowego".

"Potrzebujemy więcej badań, aby ustalić, czy wystawiając noworodki urodzone w wyniku cesarskiego cięcia na działanie drobnoustrojów pochwowych w momencie narodzin, może zmniejszyć ich przyszłe ryzyko zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość" - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1 441 donoszonych dzieci urodzonych w Bostonie. W badanej grupie 57 proc. kobiet, które urodziły przez cesarkę, było otyłych, a wśród kobiet rodzących naturalnie 53 proc. było otyłych. W momencie pomiaru wyniku dzieci były w wieku od dwóch do ośmiu lat.

Otyłość u dzieci jest coraz powszechniejsza, a przyczyn tego zjawiska jest bardzo wiele. Najczęściej jednak przyczyną są złe nawyki żywieniowe, które dzieci nabywają od swoich rodziców. Rodzice mają tendencję do przekarmiania dzieci, podawania nieregularnych posiłków, dawania słodyczy i podjadania między posiłkami. To wszystko sprawia, że u dzieci utrwalają się złe nawyki żywieniowe, co skutkuje przybieraniem na wadze.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Kolejnym powodem jest jedzenie posiłków poza domem. Coraz mniej rodzin gotuje i je w domu, przez co nie mają wpływu na skład dań. Często na obiad dzieci jedzą posiłki typu fast food, jak na przykład pizza.

Tuczenie dzieci rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym, gdy dziecku daje się jedzenie, żeby je uspokoić, czy nagrodzić za zachowanie. Gdy dzieci idą do szkoły, zaczynają kupować słodycze w sklepiku szkolnym, unikać zajęć WF, a czas po szkole spędzają przed telewizorem lub komputerem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze