Trwa ładowanie...

Dzieci uratowały pijaną 12-latkę. Policja: może ocaliły jej życie

Avatar placeholder
23.05.2023 11:00
Policja
Policja (East News)

W niedzielę 21 maja po godzinie 20 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące 12-letniej mieszkanki Oświęcimia. Dziewczynka miała wejść do zbiornika wodnego Kruki. Była pod wpływem alkoholu.

spis treści

1. Dziewczynka miała 1,4 promila alkoholu

Gdy policjanci przybyli na miejsce zdarzenia, pijana dwunastolatka siedziała już na brzegu. Wyciągnęli ją z wody koledzy, którzy zorientowali się, że koleżanka znajduje się po pas w wodzie. To oni wezwali pomoc.

"Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. Nad brzegiem policjanci zastali czworo nastolatków w wieku od 11 do 14 lat oraz przemoczoną i zziębniętą, lecz przytomną, nastolatkę. Funkcjonariusze przenieśli ją do radiowozu, aby się ogrzała. Krótko potem dziewczynka trafiła pod opiekę ratowników medycznych. Została przewieziona do szpitala na leczenie. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 1,4 promila alkoholu" - przekazała w komunikacie prasowym asp. szt. Małgorzata Jurecka, rzeczniczka komendy powiatowej w Oświęcimiu.

Kurki
Kurki (Google Maps)

Policjanci ustalają teraz okoliczności, w jakich dziewczynka nabyła wódkę.

2. Nastolatki i alkohol

Asp. szt. Jurecka przypomina, że w czasie przebywania poza domem nastolatki często eksperymentują z używkami, w tym z alkoholem czy narkotykami.

Zobacz film: "Chora dziewczynka uratowała brata przez utonięciem"

"Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez nastolatków staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18. roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji. Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby w procesie wychowania dziecka zwracali uwagę na zagrożenie uzależnieniami, które powodują nieodwracalne zmiany w młodym organizmie" - zaznaczyła Jurecka.

Rzeczniczka zwróciła także uwagę na odpowiedzialne zachowanie nastolatków, którzy udzielili dziewczynce pomocy.

Radiowóz
Radiowóz (East News)

"Podziękowania za prawidłową reakcję należą się nastolatkom, którzy udzielili pomocy koleżance. Zaniepokojeni zachowaniem dziewczyny nie zlekceważyli powyższego faktu. Dzięki temu być może ocalili jej życie" - napisała.

Maja Leśniewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze