Trwa ładowanie...

Psycholog pokazał zdjęcia z gali Clout MMA. "Tak mi z ludzka przykro"

Avatar placeholder
12.03.2024 14:01
Dzieci na widowni patogali freak-fight. "I tak mi z ludzka przykro"
Dzieci na widowni patogali freak-fight. "I tak mi z ludzka przykro" (Facebook)

Przekleństwa, brutalne walki i agresja - to "codzienność" tak zwanych freak-fightowych gal organizowanych w różnych miastach Polski. Zwykle gromadzą kilkusettysięczną publiczność, w tym także dzieci i nastolatki. O tym problemie alarmuje na Facebooku psycholog Igor Wiśniewski.

spis treści

1. Dzieci na widowni

W ostatnich latach jak grzyby po deszczu wyrosły w Polsce tzw. organizacje freak-fightowe. Organizują one gale bokserskie, MMA czy kick-boxingu, na których dochodzi do pojedynków zawodników znacznie różniących się pomiędzy sobą doświadczeniem, umiejętnościami czy wagą.

W wielu z nich udział biorą m.in. osoby na co dzień niezwiązane ze sportami walki: celebryci, influencerzy, youtuberzy, raperzy czy piosenkarze. Ich udział w walce przyciąga często tłumy - także niepełnoletnich widzów.

Brutalne walki i wulgarny język to coś, co z patogalami, bo tak często się je nazywa, są nierozerwalnie związane, dlatego udział małoletnich w tego rodzaju show może dziwić. Zwrócił na to uwagę na Facebooku Igor Wiśniewski, psycholog dziecięcy z Łodzi, który zauważył, że podczas jednej z tego rodzaju gal, CLOUT MMA, na widowni gromadzonej w Atlas Arenie w Łodzi, można zobaczyć całe mnóstwo dzieci - i to zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"I tak mi z ludzka przykro, że w @citylodz @kochamlodz @atlasarena na gali freakfightów - "patogali" - pełnej wulgaryzmów, agresji i z pewnością nie nadającą się dla osób ktoś przyprowadza swoje dziecko (I to niejedna małoletnia osoba przewijające się w materiale) nieświadomie lub nieprzytomnie wierząc, że zastane tam sceny i walki nie będą oddziaływały destrukcyjnie na młodego człowieka" - pisze Wiśniewski.

"(…) wspólnie z młodzieżą podejmujemy temat hejtu, przemocy. Te screeny pokazują jak syzyfowa jest nasza praca i gdzie w wielu sytuacjach powinna się rozpoczynać - ktoś tym dzieciom bilet kupił i z nimi przyszedł na @cloutmma. Może czas na wprowadzenie zmian ochrony osób małoletnich nie w murach szkół i destruowania w ten sposób wielu arcypozytywnych relacji nauczyciel - uczeń, a wprowadzenia jasnych i przejrzystych standardów ochrony małoletnich przed przemocą i hejtem w myśl otaczającego postępu i zarabiania na ich krzywdzie" - dodaje w innym wpisie.

Zgodnie z informacją, jaka pojawia się na stronie ebilet.pl, na której można zakupić bilety na galę, uczestnicy CLOUT MMA poniżej 16. roku życia muszą pojawić się pod opieką osoby pełnoletniej. To oznacza, że dzieci i młodzież mogą w niej uczestniczyć - wystarczy, że będzie im towarzyszyć osoba dorosła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze