Trwa ładowanie...

Działa jak termos. Rodzice nie wiedzą, jaką krzywdę mogą zrobić

Avatar placeholder
15.12.2023 12:37
Sezon na "smażenie dzieci". Działa jak termos
Sezon na "smażenie dzieci". Działa jak termos (East News)

Lato w pełni, a wraz z nim do łask wróciły długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Wakacyjny czas niesie ze sobą jednak także zagrożenia, takie jak poparzenia słoneczne czy udary. Lekarze przypominają więc co robić, by nie doszło do przegrzania organizmu. Ostrzegają również rodziców, którzy spacerują z maluszkami w głębokich wózkach. Tam temperatura może być jeszcze wyższa.

spis treści

1. Upalne dni z dzieckiem

Z uroków słonecznych dni korzystają dorośli i dzieci. Te najmłodsze są często przewożone w głębokim wózku z gondolą. Śpiew ptaków, szum morza czy letni powiew wiatru sprawiają maluchom niemałą frajdę, ale również wyciszają i uspokajają. Nic więc dziwnego, że szkrabom dobrze śpi się na dworze.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują, by w czasie upałów szczególnie dbać o najmłodszych. Dzieci przegrzewają się na słońcu o wiele szybciej niż dorośli. I o ile kilkuletnie dziecko jest w stanie powiedzieć, że jest mu po prostu za gorąco, to miesięczne maleństwo już nie. Ważne więc, aby rodzice i opiekunowie wiedzieli, jak się zachować podczas upałów.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

Lekarze wyjaśniają, że głębokie, dziecięce wózki w upały działają jak termos. Temperatura wewnątrz jest co najmniej kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Dziecko narażone jest na szybsze przegrzanie i odwodnienie. Maluch możne nie zdążyć zaprotestować, zanim z powodu temperatury zasłabnie.

2. Spacery w głębokim wózku

Głębokie wózki służą do przewożenia dzieci w pierwszych miesiącach życia. Takie maleństwo zazwyczaj głównie je i śpi i nie jest w stanie dobrze komunikować swoich potrzeb. Lekarze przypominają, że w tego typu wózkach jest o kilka stopni więcej niż poza nim. To może doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak odwodnienie lub przegrzanie.

Należy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim lepiej unikać przebywania na słońcu w godzinach 11-15.

- Zdecydowanie odradzamy przebywanie w pełnym słońcu w godzinach jego największego nasilenia. W południe należy unikać spacerów z dzieckiem w głębokim wózku, optymalnym czasem są godziny poranne lub późno popołudniowe, gdy słońce chyli się ku zachodowi - informuje Bożena Janicka, prezeska PPOZ, w rozmowie z PAP.

3. Odcień budki w wózku

- Czarne i ciemne jeszcze bardziej przyciągają promienie. Zatem jeśli mamy czarny wózek, osłońmy budkę jasnym nakryciem (nie wlot do wózka!) Aby do wózka dostało się więcej powietrza, można opuścić daszek gondoli i zastąpić go parasolem. Przed wyjściem na spacer z niemowlakiem nie wolno zapomnieć o zapasie płynów - dodaje.

O czym jeszcze pamiętać, również w przypadku starszych dzieci? Obowiązkowe jest nakrycie głowy czapką, chustką lub kapeluszem, a także systematyczne nawadnianie. Dziecko powinno co pół godziny uzupełniać płyny. Najlepiej w czasie upałów sprawdzi się woda.

Ważne są również kremy z odpowiednim filtrem UV. Pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać maluchów w nagrzanym aucie. Tam temperatura może być dwukrotnie większa niż na dworze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze