Trwa ładowanie...

Dołeczki w policzkach. Skąd się biorą?

 Agnieszka Gotówka
06.06.2022 07:21
Dołeczki w policzkach. Skąd się biorą?
Dołeczki w policzkach. Skąd się biorą? (https://stock.adobe.com/)

Dołeczki w policzkach to uroczy dodatek do uśmiechu, który rozczula u dzieci, a u dorosłych bywa pożądanym znakiem charakterystycznym. Mało kto wie jednak, że dołki w policzkach to... wada genetyczna w budowie kości policzkowej.

spis treści

1. Dołeczki w policzkach. Piękno czy wada?

Dziurki w policzkach nadają nam młodzieńczego wyglądu i wzbudzają sympatię. Przyciągają też spojrzenia i nadają seksapilu, stąd wiele kobiet decyduje się na wykonanie zabiegu medycyny estetycznej po to, aby mieć dołki na twarzy.

Wykonanie dimpleplasty (bo tak fachowo nazywa się zrobienie dołeczków w policzkach) na Zachodzie jest bardzo popularne, choć cena za 30-minutowy zabieg wynosi ok. 2000 $. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i polega on na zrobieniu niewielkiego nacięcia od wewnętrznej strony policzków.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z ciążową huśtawką nastrojów?"
Nastolatka uzależniona od operacji plastycznych
Nastolatka uzależniona od operacji plastycznych

W dobie Instagrama presja idealnego wyglądu dotyka coraz więcej osób. Ładna buzia i zgrabna sylwetka

przeczytaj artykuł

2. Skąd się biorą dołeczki w policzkach?

Co jednak ciekawe, dołeczki w policzkach, dla których niektórzy są w stanie zapłacić sporą sumę i oddać się w ręce chirurga plastycznego, są wadą genetyczną. Ma ją ok. 20 proc. populacji, a odpowiedzialny za nią gen może ujawnić się w kolejnych pokoleniach. Dołki w policzkach mogą odziedziczyć np. wnuki lub prawnuki.

Uspokajamy jednak: choć dziurki w policzkach są efektem pewnej anomalii genetycznej, nie wpływają negatywnie na zdrowie.

5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach
5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach

Czy zastanawiałaś się, dlaczego tak źle czujesz się dzień po imprezie? A może wyglądasz i czujesz się

przeczytaj artykuł

Warto wiedzieć, że wykształcają się już w życiu płodowym, a za ich powstanie odpowiada mięsień jarzmowy większy, który jest najsilniejszym z mięśni wyrazowych twarzy człowieka. U osób, które mają dołeczki w policzkach, mięsień jarzmowy od wewnętrznej strony policzków ma dodatkowe, trzecie, zaczepienie (u osób bez dołeczków są tylko dwa zaczepienia, co uznawane jest za normę).

Nie można wyćwiczyć dołeczków w policzkach. Żadne ćwiczenia mięśni twarzy nie przyniosą spodziewanego efektu.

3. Dołki w policzkach. Co oznaczają?

Najczęściej dołeczki w policzkach kojarzą się nam z małymi dziećmi, które wzbudzają ogólną sympatię. Małe buźki uznawane są za sympatyczne, a dołeczki w policzkach towarzyszą uśmiechowi, który nie schodzi z dziecięcych twarzy.

Groźny wypadek na basenie. Lekarzom udało się uratować uśmiech chłopca
Groźny wypadek na basenie. Lekarzom udało się uratować uśmiech chłopca

13-latek wraz z rodziną wyjechał na wymarzone wakacje do Turcji. Niestety na miejscu doszło do wypadku

przeczytaj artykuł

Nic zatem dziwnego, że osoby dorosłe z dołkami w policzkach wzbudzają ogólną sympatię i zaufanie. A z takimi ludźmi właśnie chcemy przebywać. Warto jednak pamiętać, że to tylko wygląd zewnętrzny i nie należy uzależniać od niego naszego stosunku do danej osoby.

Dobrze jest też porozmawiać na ten temat z dziećmi, by od najmłodszych lat nie kierowały się wyglądem przy wyborze kompanów do zabawy. Takie postępowanie jest bowiem bardzo krzywdzące i z czasem może eskalować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze