Trwa ładowanie...

Nastolatka uzależniona od operacji plastycznych

Avatar placeholder
19.08.2019 14:50
Dziewczynka uzależniła się od operacji plastycznych
Dziewczynka uzależniła się od operacji plastycznych (piximus.net)

W dobie Instagrama presja idealnego wyglądu dotyka coraz więcej osób. Ładna buzia i zgrabna sylwetka już nie wystarczą. Oglądając wyretuszowane zdjęcia przedstawiające idealne, wysportowane sylwetki bez grama tłuszczu i nieskazitelne, symetryczne twarze, każda drobna niedoskonałość urasta do rangi wielkiego problemu.

1. W pogoni za ideałem

Problem dotyczy również nastolatków, którzy w okresie dojrzewania szczególnie krytycznie oceniają swój wygląd.

Wielu szuka ratunku w operacjach plastycznych, które mają zapewnić idealny wygląd. O ile operacje osób dorosłych nikogo już zbytnio nie dziwią, o tyle w przypadku nastolatków wciąż budzą wiele kontrowersji, zwłaszcza jeśli nie są podyktowane względami zdrowotnymi, a wyłącznie estetycznymi.

Pojawiają się wątpliwości, czy nastolatki są w pełni świadome swojej decyzji i czy nie będą jej kiedyś żałować. Zdarza się, że zabiegom poddaje się młoda, ładna osoba, która nie ma nic do poprawienia, tak jak zrobiła to pewna nastolatka.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Nastolatka przed operacjami (Facebook)
Nastolatka przed operacjami (Facebook)

Biorąc przykład z matki, która sama jest fanką operacji plastycznych, dziewczyna poddała się korekcie nosa, powiększyła usta i piersi. W efekcie wygląda na dużo starszą. I chociaż dziewczynka nie przyznaje się do swojego prawdziwego wieku, to wiadomo, że nie ma jeszcze 18 lat.

Przykład idzie z góry
Przykład idzie z góry (piximus.net)

2. Operacje plastyczne – niepokojący trend wśród nastolatków

W Polsce osoby niepełnoletnie muszą uzyskać zgodę obojga rodziców na operację, a w przypadku niemożności jej uzyskania pozwolenie sądu opiekuńczego. Liczba wykonywanych zabiegów u osób poniżej 18. roku życia stale rośnie. Najpopularniejsze zabiegi to korekcja nosa, korekcja odstających uszu, powiększanie lub pomniejszanie piersi, liposukcja.

O ile w przypadku wad wrodzonych czy przebytych urazów operacje plastyczne osób w młodym wieku są jak najbardziej uzasadnione, o tyle zdarzają się też przypadki zabiegów, które są wynikiem chwilowego kaprysu lub obniżonej samooceny. Należy pamiętać, że ciało nastolatka nie jest jeszcze w pełni ukształtowane, podobnie jak psychika młodej osoby. Decyzja o operacji nie może być więc podjęta zbyt pochopnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze