Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 marca. Nie spóźnij się!
Tylko do 28 marca można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. O świadczenie mogą się ubiegać rodzice dzieci, których placówki edukacyjne zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić.
1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony
Kiedy placówki edukacyjne i wychowawcze są zamykane z powodu pandemii koronawirusa, wiele rodzin nie ma możliwości jednocześnie wykonywać pracę i zajmować się dzieckiem. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest zatem zbawieniem w tym trudnym okresie. Czas, na jaki przysługiwał, był już wielokrotnie przedłużany. Jednak i tym razem wypłata świadczenia zostanie wydłużona o kolejne dni.
"Do 28 marca uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa" - mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik prasowy ZUS.
Warunki uzyskania zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Tak jak dotychczas świadczenie przysługuje w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy klubu dziecięcego z powodu pandemii COVID-19, lub w sytuacji, kiedy rodzice sami podejmują decyzję o zostawieniu dziecka w domu. O zasiłek mogą się starać również rodzice, którzy mają ubezpieczenie.
Dodatkowe świadczenie przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte placówki. Warto zaznaczyć, że w razie ograniczonego otwarcia również jest on dostępny. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, nawet za dni ustawowo wolne od pracy.
2. Kto może się ubiegać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy jest przeznaczony dla rodzin sprawujących opiekę nad dziećmi do 8 roku życia. Przysługuje również rodzicom dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, o orzeczeniu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 i tym, których dzieci do lat 24 mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Nie jest wliczany do 60-dniowego limitu zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność takie oświadczenie składają bezpośrednio w ZUS. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, bez którego ZUS lub pracodawca nie wypłaci zasiłku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Rodzice narzekają na naukę zdalną. Dorota Zawadzka: "To stracony rok i tak go trzeba traktować"
- Minister Czarnek zapowiedział zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku. Czego dotyczą?
- Sławomir Broniarz o zmianach w podręcznikach. "Póki co, Czarnek jest ministrem świeckiego państwa"(WIDEO)