Trwa ładowanie...

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Będzie wypłacany do 26 lipca

Avatar placeholder
13.07.2020 09:23
Wypłata zasiłku opiekuńczego przedłużona
Wypłata zasiłku opiekuńczego przedłużona (East News)

Mimo wcześniejszych deklaracji rząd postanowił przedłużyć dodatkowy zasiłek opiekuńczy o kolejne dwa tygodnie. Będzie wypłacany do 26 lipca. Jakie są warunki uzyskania świadczenia?

1. Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Według wcześniejszych założeń wypłata zasiłku opiekuńczego miała być wypłacana do 12 lipca.

9 lipca Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zadeklarowała, że rząd nie ma w planach przedłużenia wypłaty świadczenia.

Zasiłek opiekuńcz będzie wypłacany do 26 lipca
Zasiłek opiekuńcz będzie wypłacany do 26 lipca (East News)
Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

- Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać opieki (zasiłku opiekuńczego) nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach – powiedziała Maląg w podczas rozmowy z rozgłośnią "Siódma – Dziewiąta".

Jednak po kilku godzinach minister Maląg niespodziewanie zmieniła stanowisko i poinformowała, że wypłata zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużona o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca.

- W ten sposób chcemy wspierać rodziców, zależy nam, by nie musieli się martwić o opiekę nad dzieckiem np. w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola w związku z zagrożeniem koronawirusem - argumentowała Maląg po zmianie decyzji.

2. Kto może się starać o zasiłek opiekuńczy?

Warunki uzyskania zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Tak jak dotychczas świadczenie przysługuje w przypadku zamknięcia żłobka bądź przedszkola z powodu epidemii koronawirusa lub w sytuacji, kiedy rodzice sami podejmują decyzję o zostawieniu dziecka w domu. O zasiłek mogą się starać również rodzice, którzy mają ubezpieczenie.

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych ze względu na zamknięcie placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

3. Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS lub pracodawca nie wypłaci zasiłku.

Osoby, które złożyły już wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, nie muszą się martwić. Ich dokument będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Oznacza to, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu kolejnych 14 dni.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zmieniły się zasady, na podstawie których rozpatruje się wnioski o zasiłek opiekuńczy. Zapomoga w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Jednak trzeba pamiętać, że nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Zobacz także: Poszła z niemowlakiem na zakupy. Zobacz, jak zabezpieczyła wózek z dzieckiem przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze