Trwa ładowanie...

Dlaczego mówi się, że pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy?

 Katarzyna Krupka
22.06.2020 13:29
Dlaczego mówi się, że pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy?
Dlaczego mówi się, że pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy?

Ciąża to niesamowite doświadczenie w życiu każdej kobiety. Niestety, wiele pań, dowiadując się o tym, że nosi w sobie nowe życie, czuje się zagubiona. O czym należy wówczas pamiętać? Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia podaż folianów.

Partnerem treści jest Femibion

1. Zadbaj o siebie z podwójną troską

Mówi się, że to czas, który ma wpływ na dalsze zdrowie i życie dziecka. Nie bez powodu. Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju płodu. I chociaż między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąża nie jest jeszcze widoczna, to każde zachowanie przyszłej mamy w tym czasie będzie kluczowe dla jej ukochanego potomstwa. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie w pierwszych tygodniach ciąży powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne rozwijającego się dziecka. W kolejnych będą dojrzewać i rosnąć, ale właśnie teraz ulegają wykształceniu.1

Co więcej, w badaniu USG przeprowadzonym pod koniec pierwszego trymestru można już określić płeć naszej pociechy.2 To moment przełomowy, w którym każda kobieta powinna zadbać o wszystkie sfery swojego życia. Dobre samopoczucie, zdrowa dieta i suplementacja jako jej uzupełnienie, aktywność fizyczna, odpoczynek, unikanie stresu i używek – to najważniejsze aspekty, o których musisz teraz pamiętać. W tym szczególnym czasie musisz zadbać o siebie z podwójną troską.

2. Kamienie milowe w pierwszym trymestrze3

Do 4. tygodnia zarodek nabiera kształtu litery C i ma długość około 5 mm. Wyodrębniają się komórki, które stworzą zaczątek narządów. To już teraz rozwija się mięsień sercowy, który zaczyna nieregularnie bić.4

Do 6 tygodnia, serce jest już w pełni ukształtowane. Głowa jest stosunkowo duża, tułów zarodka zaczyna się prostować. Powstaje zarys małżowiny usznej. Oczy są już w pełni zawiązane. W zawiązkach dłoni widoczne są palce. W tym czasie rozpoczyna się również niezwykle ważny etap w rozwoju - proces kostnienia.5

7 i 8 tydzień to czas, kiedy głowa znacznie zwiększa rozmiary, powstają przewody nosowe. Kończyny ulegają wydłużeniu, palce dłoni są już rozdzielone, palce stóp są widoczne, ale wciąż zrośnięte. Zarodek waży już 1 g.6

W czasie trwania 9-12 tygodnia większość narządów jest już rozwinięta. Twarz jest szeroka, powieki zamknięte, uszy nisko osadzone. Pojawiają się zalążki paznokci. Waga płodu sięga 45 g.7 Już teraz można poznać jego płeć, na co zazwyczaj z niecierpliwością czekają wszyscy rodzice.

3. Kwas foliowy – przyjaciel przyszłej mamy

Niezwykle ważne podczas przygotowywania się do ciąży, jak i w trakcie jej trwania jest zapewnienie odpowiedniej podaży kwasu foliowego. I chociaż zawsze należy pamiętać o zróżnicowanej i zbilansowanej diecie, zwłaszcza w tym szczególnym czasie, jakim jest przygotowanie do ciąży i okres ciąży, to w przypadku kwasu foliowego towarzystwa ginekologiczne rekomendują dodatkowe wzbogacanie zbilansowanej diety suplementacją.8

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować moment, w którym dochodzi do poczęcia.

Dodatkowo ciąża w pierwszych tygodniach nie musi dawać wyraźnych objawów. Nie u wszystkich kobiet pojawiają się bowiem takie symptomy jak nudności, wymioty, ból piersi, wrażliwość na zapachy czy brak miesiączki.

Kwas foliowy jest jednak potrzebny już od pierwszych dni ciąży i powinno się zadbać o jego właściwą ilość/podaż w diecie, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu w organizmie, niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu.

Kwas foliowy czyli witamina B9 to jeden z kilku składników odżywczych, na które zapotrzebowanie wzrasta właśnie w trakcie ciąży. Jego niedobory mogą zwiększać ryzyko powstania wad cewy nerwowej.9

Niestety, chociaż witamina B9 występuje w wielu zdrowych produktach żywnościowych, takich jak warzywa liściaste, jaja, rośliny strączkowe, drożdże czy cytrusy, to jest ona nietrwała i ulega utlenianiu podczas obróbki termicznej czy działania promieni słonecznych, a zapasy folianów w organizmie szybko ulegają wyczerpaniu.

Dodatkowo, badania potwierdziły, że co druga kobieta nie metabolizuje prawidłowo kwasu foliowego do formy aktywnej, co jest uwarunkowane genetycznie.1011To również dlatego tak ważna jest jego odpowiednia podaż w diecie.

Pamiętajmy jednak, że bez przeprowadzenia specjalistycznych, genetycznych, często bardzo drogich badań, lekarz nie może stwierdzić, czy organizm kobiety właściwie metabolizuje kwas foliowy.

W uzyskaniu odpowiedniego poziomu w organizmie pomocna może być suplementacja preparatu Femibion®, zawierającego podwójne źródło folianów: Metafolin® (L-metylofolian wapnia i kwas foliowy), ponieważ Metafolin® to aktywna forma folianu, która może być od razu wykorzystana przez organizm. Skuteczność preparatu Femibion® w budowaniu optymalnego poziomu folianów już w jeden miesiąc potwierdzono w badaniu klinicznym.12

4. Kiedy rozpocząć stosowanie folianów?

Mówi się, że wpływ diety na zdrowie rozpoczyna się wcześniej niż myślisz. To dlatego suplementację kwasem foliowym zaleca się rozpocząć miesiąc przed planowanym poczęciem.13 Na tym etapie warto sięgnąć po Femibion® 0 Planowanie ciąży, który zawiera zestaw składników odżywczych – foliany (800 μg folianów w porcji dziennej), witaminę D3 wspierającą prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, witaminy B2, B6 i B12 wspomagające metabolizm energetyczny, witaminę E chroniącą komórki przed stresem oksydacyjnym oraz jod wspomagający prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Od chwili poczęcia do końca 12. tygodnia niezwykle istotny będzie Femibion 1. Jedna tabletka preparatu zawiera kwas foliowy i Lmetylofolian wapnia (Metafolin®). Produkt zawiera 400 mikrogramów kwasu foliowego i 416 mikrogramów L-5metylotetrahydrofolianu (czyli Metafolin) w porcji dziennej. Jest to bezpośrednio dostępna postać folianu, której organizm nie musi przekształcać przed wykorzystaniem. Dodatkowo produkt zawiera cholinę, na którą zapotrzebowanie wzrasta w czasie ciąży.1415 Cholina przyczynia się do prawidłwego metabolizmu homocysteiny. W składzie preparatu znajduje się też m.in. witamina D przyczyniająca się do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego i podziałów komórek, oraz witaminy z grupy B, jod, selen i żelazo. Wśród witamin z grupy B niezwykle cenne są: witamina B1, B2 i biotyna, które pomagają utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz witamina B6, B12, niacyna i kwas pantotenowy, by zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia. Femibion® 1 Wczesna ciąża to produkt bezglutenowy, nie zawiera laktozy i żelatyny.

W kolejnych tygodniach ciąży każda mama powinna skorzystać z preparatu Femibion® 2 Ciąża, który nie tylko wspomaga odpowiednią podaż folianów, ale też dodatkowo dostarcza żelazo i DHA. W jego składzie znajdziemy również m.in. witaminę D3, wybrane witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) oraz jod. Natomiast dla kobiet karmiących piersią dedykowany jest nowy perparat Femibion 3 Karmienie piersią.

Preparaty z grupy Femibion zajmują szczególne miejsce16 wśród preparatów dedykowanych dla kobiet w ciąży oraz planujących ciążę. Skład poszczególnych produktów został opracowany pod kątem dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Suplementacja kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Dlatego zaleca się suplementację kwasem foliowym w ilości 400 µg dziennie przez okres co najmniej 6 tygodni przed planowanym poczęciem aż do zakończenia procesu organogenezy. Ponieważ istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju choroby, zmiana jednego z nich może wywierać korzystny efekt lub nie. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zbilansowanej diety. Dla zdrowia ważna jest zróżnicowana dieta i zdrowy tryb życia.

Partnerem treści jest Femibion

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze