Dla kogo probiotyki?
Probiotyki są zalecane zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Są stosowane nawet u wcześniaków. Probiotyki są żywymi drobnoustrojami, bakteriami lub drożdżami, które są w stanie wywierać korzystny wpływ zdrowotny na organizm. Są bardzo łatwo dostępne i osoby dorosłe bez problemu mogą uzupełniać swoją dietę produktami, które zawierają odpowiednie probiotyki.
1. Działanie probiotyków
Trzeba wiedzieć, że mechanizm działania poszczególnych probiotyków może być różny. Zazwyczaj poszczególne ich rodzaje nie działają w taki sam sposób. Najczęściej niszczą mikroorganizmy patogenne kolonizujące przewód pokarmowy. Niszczą je poprzez produkcję bakteriocyn, nadtlenku wodoru oraz współzawodnictwo o substancje odżywcze i miejsca receptorowe z drobnoustrojami patogennymi. Probiotyki wpływają też na podwyższenie aktywności makrofagów oraz limfocytów, czym wywołują pozytywny wpływ na układ odpornościowy człowieka.
2. Kto potrzebuje probiotyków?
Preparaty zawierające probiotyki polecane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najczęściej zaleca się ich stosowanie wszystkim tym, którzy przyjmują antybiotyki. Są podawane także w łagodzeniu objawów biegunek i leczeniu oraz profilaktyce chorób przewodu pokarmowego. Takie dolegliwości bardzo często występują u dzieci, gdyż ich przewód pokarmowy jest delikatny. Probiotyki można podawać nawet wcześniakom.
Probiotyki mają też działanie profilaktyczne, dlatego zaleca się ich podawanie niemowlętom. Umożliwiają one prawidłową kolonizację przewodu pokarmowego. Zaraz po urodzeniu jest on jałowy. W kolejnych dniach życia kolonizuje się bakteriami z najbliższego otoczenia, w którym przebywa dziecko. Warto więc wspomóc ten proces odpowiednimi probiotykami. Także osoby dorosłe powinny profilaktycznie stosować probiotyki. Dla dorosłych dostępne są jako oddzielne preparaty lub jako pożywienie probiotyczne wzbogacone o odpowiednie szczepy bakterii.
3. Jakie szczepy stosowane są w probiotykach?
W probiotykach stosowane są różne szczepy bakterii. Warto wiedzieć, że poszczególne szczepy probiotyków mogą mieć różną skuteczność. Z wielu przebadanych szczepów bakterii tylko trzy okazały się efektywne. Są to:
Lactobacillus rhamnosus GG;
Saccharomyces boulardii;
Lactobacillus sporogenes.
4. Jaki probiotyk wybrać?
Wybór odpowiedniego probiotyku nie zawsze jest prosty. Można np. profilaktycznie stosować je jako dodawane do produktów spożywczych. Szczególnie dla osób dorosłych takie działanie jest korzystne. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że konkretny preparat probiotyczny powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza. Dzieje się tak dlatego, że wiemy, iż probiotyki wykazują działanie szczepozależne. Probiotyków nie należy więc przyjmować zamiennie, gdyż efekt zdrowotny zależy najczęściej od zastosowania określonych szczepów probiotyków. Może być konieczne stosowanie określonej ilości danego szczepu probiotycznego. Ilość ta może zostać poddana określeniu podczas przeprowadzenia badania.
Musisz to wiedzieć
Jest to ilość konieczna do osiągnięcia zamierzonego efektu. Można wyróżnić cztery generacje probiotyków, które różnią się od siebie:
Pierwsza generacja. Są to wolne bakterie niepowlekane. Dostępne jako preparaty w fiolkach.
Druga generacja. Są to bakterie dostarczane w tabletkach lub kapsułkach, które są w stanie wytrzymać kwasy żołądkowe i są uwalniane dopiero w jelitach.
Trzecia generacja. Stanowią ją bakterie mikrokapsułkowane.
Czwarta generacja. Są to preparaty, w których zastosowano wielowarstwowe mikroosłony. Dzięki temu probiotyk jest w stanie dotrzeć do jelit i uwolnić tam dużą liczbę komórek zdolnych do działania.