Trwa ładowanie...

Dieta półrocznego dziecka

Avatar placeholder
28.05.2019 10:45
Dieta półrocznego dziecka
Dieta półrocznego dziecka (123rf)

Bez względu na rodzaj karmienia, a więc czy jest to karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym, kiedy dziecko kończy pół roku, należy dietę rozszerzyć. Jest to konieczne dla prawidłowego rozwoju malucha.

1. Wprowadzanie nowych posiłków

W szóstym miesiącu życia do jadłospisu malucha należy wprowadzić produkty bezmleczne. Co można podać dziecku? Jest to już idealna pora na wprowadzanie owoców i warzyw, np. stare jabłko czy marchew. Jednym z posiłków może być zupa jarzynowa, ale nie wolno jej przyprawiać np. solą czy pieprzem. Pomysłem na drugie śniadanie może być np. kleik ryżowy z jabłkiem. Półroczne dziecko powinno już pić soki owocowe, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają cukru. Maluchowi powinny też smakować przeciery owocowe.

Nowe posiłki do diety dziecka, należy wprowadzać stopniowo
Nowe posiłki do diety dziecka, należy wprowadzać stopniowo (123RF)
Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"

Zupka oprócz warzyw może zawierać mięso i tutaj wybieramy mięso delikatne np. jagnięcinę, cielęcinę, mięso z indyka czy kurczaka. Oprócz soków można podawać również herbatki na bazie ziół, ale z umiarem, ponieważ większość z nich ma działanie moczopędne lub wiatropędne. Herbatki w składzie z koprem włoskim zalecane są do przepajania dla dzieci, które mają problemy jelitowo-żołądkowe. Przy nowym jedzeniu warto zrezygnować z karmienia butelką, ponieważ konsystencja tych nowych pokarmów jest gęsta, dlatego picie przez smoczek może sprawiać trudność i powodować, że dziecko się zniechęca.

10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz
10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz [10 zdjęć]

Podstawą zdrowego żywienia są produkty pełnoziarniste, chude mięso, nabiał, owoce oraz warzywa. Istotna

zobacz galerię

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nowe smaki mogą poznawać już w piątym miesiącu życia. Do codziennego jadłospisu można dodać mieszanki mleczne, w których znajduje się kukurydza, ryż czy kasza gryczana. Na tym etapie można wprowadzać gluten, ale w kontrolowany sposób, tzn. podawać na początku jedną łyżeczkę np. kaszy manny.

Musisz to wiedzieć

Bez względu na to, czy chodzi o jadłospis 10-miesięcznego dziecka czy tego półrocznego, wszystkie użyte do dań składniki muszą być naturalne i pozbawione konserwantów. Porcje powinny być dopasowane do potrzeb i możliwości dziecka. Warto kontrolować ilość nowych produktów wprowadzanych do diety, ponieważ niektóre z nich mogą wywoływać alergię – łatwiej będzie wtedy wykluczyć alergen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze