Dieta półrocznego dziecka
Bez względu na rodzaj karmienia, a więc czy jest to karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym, kiedy dziecko kończy pół roku, należy dietę rozszerzyć. Jest to konieczne dla prawidłowego rozwoju malucha.
1. Wprowadzanie nowych posiłków
W szóstym miesiącu życia do jadłospisu malucha należy wprowadzić produkty bezmleczne. Co można podać dziecku? Jest to już idealna pora na wprowadzanie owoców i warzyw, np. stare jabłko czy marchew. Jednym z posiłków może być zupa jarzynowa, ale nie wolno jej przyprawiać np. solą czy pieprzem. Pomysłem na drugie śniadanie może być np. kleik ryżowy z jabłkiem. Półroczne dziecko powinno już pić soki owocowe, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają cukru. Maluchowi powinny też smakować przeciery owocowe.
Zupka oprócz warzyw może zawierać mięso i tutaj wybieramy mięso delikatne np. jagnięcinę, cielęcinę, mięso z indyka czy kurczaka. Oprócz soków można podawać również herbatki na bazie ziół, ale z umiarem, ponieważ większość z nich ma działanie moczopędne lub wiatropędne. Herbatki w składzie z koprem włoskim zalecane są do przepajania dla dzieci, które mają problemy jelitowo-żołądkowe. Przy nowym jedzeniu warto zrezygnować z karmienia butelką, ponieważ konsystencja tych nowych pokarmów jest gęsta, dlatego picie przez smoczek może sprawiać trudność i powodować, że dziecko się zniechęca.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nowe smaki mogą poznawać już w piątym miesiącu życia. Do codziennego jadłospisu można dodać mieszanki mleczne, w których znajduje się kukurydza, ryż czy kasza gryczana. Na tym etapie można wprowadzać gluten, ale w kontrolowany sposób, tzn. podawać na początku jedną łyżeczkę np. kaszy manny.
Musisz to wiedzieć
- Dieta rocznego dziecka - żywienie, posiłki, przykładowy jadłospis
- „Przejrzyj na wylot” posiłki BoboVita
- Pomysły na posiłki dla dziecka podczas podróży
Bez względu na to, czy chodzi o jadłospis 10-miesięcznego dziecka czy tego półrocznego, wszystkie użyte do dań składniki muszą być naturalne i pozbawione konserwantów. Porcje powinny być dopasowane do potrzeb i możliwości dziecka. Warto kontrolować ilość nowych produktów wprowadzanych do diety, ponieważ niektóre z nich mogą wywoływać alergię – łatwiej będzie wtedy wykluczyć alergen.