Trwa ładowanie...

Depresja starcza

Depresja starcza ma inne przyczyny niż u ludzi młodych. Dotyczy to nie tylko jej przebiegu, ale także objawów. Głównymi przyczynami powstania choroby są: samotność, bezradność, schorzenia starcze zmniejszające sprawność.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Źródła depresji starczej

Depresja starcza może uaktywnić się po śmierci małżonka. Osamotnienie bywa najczęstszą przyczyną niepokojących objawów. Pamiętajmy, że choć typowa, depresja starcza nie jest naturalna i dlatego też trzeba z nią walczyć. Do zwyczajowych jej źródeł zaliczymy: samotność, choroby, utratę sensu życia, lęk, przyjmowane leki, śmierć kogoś bliskiego. Osoby starsze zmagają się z wieloma trudnościami. Po pierwsze, organizm spowalnia swe obroty. Dotychczasowe wykonywane przez nas czynności są trudne i czasochłonne. Układ nerwowy również zaczyna nieprawidłowo działać. Dodatkowo może pojawić się lęk przed śmiercią, obniżenie nastroju, otępienie. Do chorób, które mogą powodować zaburzenia depresyjne, zaliczymy: cukrzycę, udary mózgu, chorobę wieńcową, kłopoty z sercem, schorzenia płuc, dolegliwości metaboliczne, choroby tarczycy. Czynniki ryzyka wzmacniają się po 65. roku życia. Zagrożenie depresją rośnie z wiekiem. Bodźce stresowe potęgowane są przez schorzenia somatyczne, obniżenie poziomu sprawności. Dodatkowo uaktywniają się choroby układu nerwowego takie jak: padaczka, choroba Parkinsona i Alzheimera itp.

Depresja starcza ma inne przyczyny niż u ludzi młodych
Depresja starcza ma inne przyczyny niż u ludzi młodych

2. Symptomy depresji

Starość nie jest łatwa do interpretacji. Bardzo często zdarza się, że osoby starsze tracą najbliższych, powoli zaczynają izolować się od rzeczywistości. Egzystują w świecie wspomnień. Depresja starcza może być przyczyną samobójstwa, głównie w przypadku mężczyzn. Główne objawy zaburzenia to: smutek, zmęczenie, przygnębienie, zaburzenia snu, utrata poczucia własnej wartości, zanik apetytu. Zdarza się, że osoby starsze przestają dbać o higienę i przede wszystkim mają problemy z pamięcią. Niezwykle ważne jest wsparcie otoczenia. Warto zasugerować konieczność skorzystania z pomocy psychiatrycznej. Dodatkowo u osób starszych mogą wystąpić urojenia nihilistyczne oraz hipochondria. Zaburzeniom towarzyszy lęk, niepokój oraz drażliwość. Bywa, że osoby chore zaczynają ignorować swoje kłopoty. Spadek nastroju utożsamiany jest ze starością, a nie z poważnym schorzeniem.

3. Właściwa diagnoza

Depresja starcza wymaga odpowiedniego podejścia i stosowania leków. Badania laboratoryjne muszą wskazać, czy objawy somatyczne nie są wynikiem innej choroby. Stosuje się badanie krwi i tomografię komputerową. W ten sposób można przepisać właściwe leczenie i skierować skuteczną psychoterapię. Warto również stosować odpowiednią dietę opartą na witaminach z grupy B. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu i niewłaściwej gospodarki elektrolitowej. Wsparcie ze strony najbliższych jest konieczne, gdyż bardzo często senior rodu nie dostrzega problemu.

To musisz wiedzieć:

4. Jak leczy się depresję starczą?

Niezwykle pomocne są antydepresanty. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Leki antydepresyjne działają najczęściej z opóźnieniem. Zalecana jest psychoterapia, a w szczególności uczestnictwo w grupach wsparcia, które potrafią zupełnie zniwelować problem samotności. Niekiedy korzysta się z terapii elektrowstrząsowej (gdy organizm jest zbyt wrażliwy na przyjmowanie farmakologii).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.