Trwa ładowanie...

Jaki jest związek pomiędzy depresją w ciąży a niską masą urodzeniową dziecka?

Lek. Mateusz Nawrocki
11.07.2019 08:04
Jaki jest związek pomiędzy depresją w ciąży a niską masą urodzeniową dziecka?
Jaki jest związek pomiędzy depresją w ciąży a niską masą urodzeniową dziecka? (123rf)

O depresji jako o schorzeniu psychiatrycznym mówi się bardzo dużo - kładzie się spory nacisk na odpowiednie zaznaczenie tego tematu w społeczeństwie. To bardzo dobry efekt kampanii społecznych, dzięki którym zauważamy, że nie należy wstydzić się depresji, a pozostawienie jej bez interwencji naraża chorą osobę na poważne konsekwencje.

Mało jednak mówi się o depresji związanej z ciążą - niejednokrotnie wahania nastroju w tym specyficznym dla kobiety okresie tłumaczone są "burzą hormonalną" w organizmie kobiety. Jaki związek ma depresja podczas ciąży i niska masa urodzeniowa dziecka?

Najnowsze badania opublikowane w magazynie „Psychoneuroendocrinology” sugerują, że podczas okresu ciąży dochodzi do wahań stężenia specyficznego czynnika - BDNF, czyli neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego.

Jak zaznaczają naukowcy, zmiany stężenia BDNF są widoczne w czasie ciąży i mogą stanowić czynnik predykcyjny określający ryzyko depresji u kobiet, a także mają związek z małym przyrostem masy płodu.

Zobacz film: "Jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na drogach?"

W wyniku ustalonych analiz dowiedziono, że poziom BDNF znacznie zwiększył się po okresie ciąży. Z kolei w drugim i trzecim trymestrze niskie poziomy BDNF korelowały z zwiększonymi objawami depresji w późniejszym okresie ciąży.

Czy ciąża predysponuje do depresji?
Czy ciąża predysponuje do depresji?

Z analiz wynika również, że dzieci urodzone z niską masą urodzeniową były dziećmi, których matki miały niski poziom neutrotroficznego czynnika wzrostu w trzecim trymestrze ciąży. Jak zatem zabezpieczyć się przed taką sytuacją i zwiększyć jego poziom? Jednym sposobem są leki przeciwpsychotyczne - jednak z uwagi na ryzyko wystąpienia efektów ubocznych nie jest to rekomendowanym spsosobem podwyższenia BDNF.

Jak zaznaczają naukowcy, innym, znacznie „zdrowszym” sposobem jest ruch i stosowanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Ruch w ciąży jest wskazany i kobiety, które przed okresem ciąży były aktywne fizycznie, powinne zachować tą aktywność w czasie ciąży. Istnieją jednak pewne wskazania - ćwiczenia te nie powinne być forsowne czy też związane z ryzykiem upadków lub urazów, które w okresie ciąży mogą być szczególnie niebezpieczne.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

Zbyt męczące ćwiczenia, czy też dźwiganie ciężarów w okresie ciąży nie jest rozsądnym postępowaniem. To okres w którym organizm kobiety powinien znajdować się w stanie harmonii. Chociaż depresji poświęca się dużo uwagi, to bardzo często zapominamy, że ten stan może dotknąć ciężarnych kobiet. Ciąża jest uważana za radosny okres w życiu każdej kobiety, czy możliwe zatem, żeby w tym czasie pojawiała się depresja?

Zmiany w życiu, które zachodzą w tym okresie są stresogenne, co może mieć znaczący wpływ na rozwój depresji. Najważniejszą kwestią jest zachowanie czujnej uwagi i nie lekceważenie narzekań, które mogą pojawić się u ciężarnych kobiet. W takie sytuacji może okazać się konieczna wizyta u lekarza psychiatry, który w porozumieniu z ginekologiem zastosuje odpowiednie leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze