Trwa ładowanie...

Dekstroza w żelu zmniejsza ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi u noworodków

Avatar placeholder
17.05.2019 11:17
Dekstroza w żelu zmniejsza ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi u noworodków
Dekstroza w żelu zmniejsza ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi u noworodków (123rf)

Pojedyncza dawka dekstrozy w żelu wtarta w ustach noworodka godzinę po porodzie może obniżyć ryzyko zachorowania noworodka na hipoglikemię, zgodnie z losowym badaniem opublikowanym w „PLoS Medicine”.

Jane Alsweiler z Uniwersytetu s Auckland w Nowej Zelandii oraz jej współpracownicy przeprowadzili badania, mające na celu zbadanie optymalnej dawki i czasu podania dekstrozy. Testowanie dekstrozy jako środka zapobiegawczego, a nie sposobu na leczenie niskiego poziomu glukozy we krwi jest dużą innowacją.

Prawie jedna trzecia dzieci jest zagrożona hipoglikemią noworodkową (niski poziom cukru we krwi), która zwiększa u dzieci ryzyko zaburzeń rozwoju układu nerwowego. Karmienie butelką, które może mieć szkodliwy wpływ na rozpoczęcie karmienia piersią, jest jedyną znaną metodą zapobiegania hipoglikemii u dzieci w grupie ryzyka, a więc dzieci urodzonych przez matki z cukrzycą, urodzone przedwcześnie lub za małą, lub za dużą masą urodzeniową.

Badania pokazuję, że dekstroza minimalizuje ryzyko hipoglikemii u noworodków
Badania pokazuję, że dekstroza minimalizuje ryzyko hipoglikemii u noworodków (123rf)
Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Jednakże wykazano, że dekstroza w doustnym żelu skutecznie leczy rozwój hipoglikemii noworodkowej. W najnowszym badaniu naukowcy losowo przypisali 416 niemowląt w grupie ryzyka hipoglikemii do grupy otrzymującej standardową (200 mg / kg) lub wysoką (400 mg / kg) dawkę dekstrozy w żelu lub placebo w żelu, wcieranego w wewnętrzną stronę policzków, raz lub cztery razy po urodzeniu, przed karmieniami.

Spośród 277 dzieci, które otrzymały jakąkolwiek dawkę glukozy, u 114 (41 proc.) wystąpiła hipoglikemia w ciągu pierwszych 48 godzin życia, w porównaniu do 72 z 138 niemowląt (52 proc.), które otrzymywały placebo w żelu. Chociaż badanie nie wykazało statystycznie istotnej różnicy pomiędzy grupami dawkowania dekstrozy, najniższe ryzyko hipoglikemii w porównaniu do placebo obserwowano u dzieci, które otrzymały jedną dawkę 200 mg/kg dekstrozy.

ZOBACZ TAKŻE:

Chociaż wskaźniki przyjęć noworodków na odział neonatologiczny, były podobne w obu grupach, dzieci, które otrzymały dekstrozę, były mniej narażone na hipoglikemii.

Dodatkowo wskaźniki karmienia piersią i satysfakcji rodzicielskiej były podobne w obu grupach i u żadnego dziecko nie doszło do hiperglikemii (wysokiego poziom cukru we krwi). Obecnie autorzy prowadzą uzupełniające badania dzieci w celu zbadania długoterminowego wpływu dekstrozy w doustnym żelu.

"To badanie jest pierwszym, które wykazuje, że dekstroza w doustnym żelu zmniejsza częstość występowania noworodkowej hipoglikemii" - twierdzą autorzy, dodając, że "pozostaje do ustalenia, czy spowoduje to inne klinicznie istotne korzyści w krótkim okresie oraz, czy będzie mieć jakikolwiek długoterminowy wpływ na zdrowie".

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka [9 zdjęć]

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest

zobacz galerię

Dla noworodka normy cukru we krwi są niskie i powinny wynosić maksymalnie 2 mmol/L, a po dwóch lub trzech dniach poziom może dopiero wzrosnąć do 3 mmol/L. Do rozpoznania hiperglikemii dochodzi zazwyczaj w 3-5 dobie życia dziecka.

Hiperglikemia występuje u około 25 proc. noworodków i zdarza się więc dwa razy częściej niż hipoglikemia. Najistotniejsze w leczeniu jest podanie brakującej glukozy dziecku, gdyż przedłużający się stan hiperglikemii może być również przyczyną uszkodzeń mózgu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze