Trwa ładowanie...

Dekstroza w żelu zmniejsza ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi u noworodków

Pojedyncza dawka dekstrozy w żelu wtarta w ustach noworodka godzinę po porodzie może obniżyć ryzyko zachorowania noworodka na hipoglikemię, zgodnie z losowym badaniem opublikowanym w „PLoS Medicine”.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Jane Alsweiler z Uniwersytetu s Auckland w Nowej Zelandii oraz jej współpracownicy przeprowadzili badania, mające na celu zbadanie optymalnej dawki i czasu podania dekstrozy. Testowanie dekstrozy jako środka zapobiegawczego, a nie sposobu na leczenie niskiego poziomu glukozy we krwi jest dużą innowacją.

Prawie jedna trzecia dzieci jest zagrożona hipoglikemią noworodkową (niski poziom cukru we krwi), która zwiększa u dzieci ryzyko zaburzeń rozwoju układu nerwowego. Karmienie butelką, które może mieć szkodliwy wpływ na rozpoczęcie karmienia piersią, jest jedyną znaną metodą zapobiegania hipoglikemii u dzieci w grupie ryzyka, a więc dzieci urodzonych przez matki z cukrzycą, urodzone przedwcześnie lub za małą, lub za dużą masą urodzeniową.

Badania pokazuję, że dekstroza minimalizuje ryzyko hipoglikemii u noworodków
Badania pokazuję, że dekstroza minimalizuje ryzyko hipoglikemii u noworodków (123rf)

Jednakże wykazano, że dekstroza w doustnym żelu skutecznie leczy rozwój hipoglikemii noworodkowej. W najnowszym badaniu naukowcy losowo przypisali 416 niemowląt w grupie ryzyka hipoglikemii do grupy otrzymującej standardową (200 mg / kg) lub wysoką (400 mg / kg) dawkę dekstrozy w żelu lub placebo w żelu, wcieranego w wewnętrzną stronę policzków, raz lub cztery razy po urodzeniu, przed karmieniami.

Spośród 277 dzieci, które otrzymały jakąkolwiek dawkę glukozy, u 114 (41 proc.) wystąpiła hipoglikemia w ciągu pierwszych 48 godzin życia, w porównaniu do 72 z 138 niemowląt (52 proc.), które otrzymywały placebo w żelu. Chociaż badanie nie wykazało statystycznie istotnej różnicy pomiędzy grupami dawkowania dekstrozy, najniższe ryzyko hipoglikemii w porównaniu do placebo obserwowano u dzieci, które otrzymały jedną dawkę 200 mg/kg dekstrozy.

ZOBACZ TAKŻE:

Chociaż wskaźniki przyjęć noworodków na odział neonatologiczny, były podobne w obu grupach, dzieci, które otrzymały dekstrozę, były mniej narażone na hipoglikemii.

Dodatkowo wskaźniki karmienia piersią i satysfakcji rodzicielskiej były podobne w obu grupach i u żadnego dziecko nie doszło do hiperglikemii (wysokiego poziom cukru we krwi). Obecnie autorzy prowadzą uzupełniające badania dzieci w celu zbadania długoterminowego wpływu dekstrozy w doustnym żelu.

"To badanie jest pierwszym, które wykazuje, że dekstroza w doustnym żelu zmniejsza częstość występowania noworodkowej hipoglikemii" - twierdzą autorzy, dodając, że "pozostaje do ustalenia, czy spowoduje to inne klinicznie istotne korzyści w krótkim okresie oraz, czy będzie mieć jakikolwiek długoterminowy wpływ na zdrowie".

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka [9 zdjęć]

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest...

zobacz galerię

Dla noworodka normy cukru we krwi są niskie i powinny wynosić maksymalnie 2 mmol/L, a po dwóch lub trzech dniach poziom może dopiero wzrosnąć do 3 mmol/L. Do rozpoznania hiperglikemii dochodzi zazwyczaj w 3-5 dobie życia dziecka.

Hiperglikemia występuje u około 25 proc. noworodków i zdarza się więc dwa razy częściej niż hipoglikemia. Najistotniejsze w leczeniu jest podanie brakującej glukozy dziecku, gdyż przedłużający się stan hiperglikemii może być również przyczyną uszkodzeń mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.