Trwa ładowanie...

David Beckham całuje swoją 8-letnią córkę Harper w usta. Psycholog ostrzega

 Dorota Mielcarek
02.12.2019 21:02
Beckham całuje córkę w usta
Beckham całuje córkę w usta (Instagram)

David Beckham po raz kolejny całuje swoją 8-letnią córkę prosto w usta i pokazuje ten moment całemu światu. Czy to coś zupełnie normalnego? A może piłkarz przekroczył sferę komfortu dziecka? "Pocałunek w usta jest zarezerwowany dla więzi romantycznych i powiązany z seksualnością" – tłumaczy psycholog Aleksandra Piotrowska.

1. Beckham całuje córkę w usta

O tym, że David Beckham jest oddanym ojcem, nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy wejść na jego instagramowy profil, aby zobaczyć, ile czasu spędza ze swoimi dziećmi. Choć ma sporo zdjęć z Brooklynem, Romeo i Cruzem, to jego córka, 8-letnia Harper, jest oczkiem w głowie tatusia.

Beckaham całuje córkę rok temu
Beckaham całuje córkę rok temu (Instagram)

Rok temu, przed świętami Bożego Narodzenia, Beckham opublikował zdjęcie, na którym całuje córkę prosto w usta. Internauci, jak to zwykle bywa, podzielili się na dwa obozy. Tych, którzy nie widzieli w tym zachowaniu nic dziwnego i tych, których buziaki w usta oburzają, ponieważ uważają, że są zarezerwowane tylko dla kochanków.

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"
Kontrowersyjne zdjęcie
Kontrowersyjne zdjęcie (Instagram)

Najwyraźniej David nie wziął sobie do serca argumentów drugiej strony, ponieważ kilka dni temu wrzucił podobne zdjęcie. W mediach wrze. Przeciwnicy całowania dzieci w usta zauważają, że dziecko ma prawo do swojej godności i może nie życzyć sobie takich czułości. Wiele wątpliwości budzi również fakt, że całusy mogą być groźne dla zdrowia dziecka.

2. Co na to psycholog?

Zapytaliśmy psycholog dziecięcą, Aleksandrę Piotrowską, dlaczego niektórzy rodzice całują dzieci w usta.

- Rzecz jest zróżnicowana kulturowo, jednak w naszej kulturze wydaje się, że pocałunek w usta jest zarezerwowany dla więzi romantycznych i jest powiązany z seksualnością. Nie widzę powodu, żeby całować dziecko w usta – mówi psycholog w rozmowie z WP parenting.

Dla Beckhama jest to sposób pokazania Harper, że ją kocha i jak przekonuje na swoim instagramowym koncie - "wielu rodziców tak robi".

- 8-latek odczuwa świat i myśli tak jak dziecko. Pocałunek w usta nie jest naturalnym zachowaniem. Nawet jak ktoś pocałuje kilkulatka w usta, to możemy zauważyć u niego odruch wycierania się – zauważa Piotrowska. - Normalne jest to, że dziecko chce się przytulić, natomiast pocałunki usta-usta nie są naturalne – tłumaczy.

David i Harper Beckham
David i Harper Beckham (Instagram)

Jak zatem okazywać rodzicielską czułość i co zrobić, kiedy to dziecko, które widzi, że rodzice się całują, chce tego samego?

- Nie wszystko trzeba tłumaczyć dzieciom werbalnie, czasami wystarczy podsunąć policzek. Już kilkuletnie dziecko zaczyna rozróżniać pocałunki i wie, że rodzice całują się w usta, ale innych członków rodziny tylko w policzek – tłumaczy psycholog.

Najlepszą radą dla wszystkich będzie - "nie zaczynaj całować dziecka w usta" - jednak kiedy już zaczniesz, to jak przestać?

- To przyjdzie naturalnie. Zarówno rodzic, jak i dziecko wyczują, że to nie jest komfortowe, ale jak zaznaczałam, nie widzę powodów, by zaczynać, szczególnie że niemowlę możemy zarazić wieloma chorobami - podsumowuje Piotrowska.

3. Choroby przenoszone przez pocałunek

Jama ustna jest miejscem, gdzie rozwijają się wirusy, grzyby i bakterie, a układ odpornościowy małego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony i na tyle silny, by się przed nimi bronić.

Najgroźniejszy dla dziecka jest wirus opryszczki, którego nosicielem jest 80 proc. populacji. Nawet jeśli nie ujawnił się na ustach w postaci opryszczki, nie oznacza, że go nie masz. Wirus jest śmiertelnie niebezpieczny dla niemowląt i dzieci, gdyż wywołuje opryszczkowe zapalenie mózgu.

Harper całuje tatę
Harper całuje tatę (Instagram)

Należy również uważać na mononukleozę zwaną "chorobą pocałunków", która atakuje gardło, węzły chłonne i śledzionę, powodując bardzo wysoką temperaturę.

Dziecko możemy zarazić również próchnicą, nawet jeśli nie ma jeszcze zębów. Całując malucha w usta, możesz sprawić, że gdy zacznie ząbkować, pojawi się u niego próchnica butelkowa.

Jak widać, z pocałunków w usta wynika więcej problemów, niż można się tego spodziewać. Na szczęście jest wiele innych form okazywania sobie czułości, które są bezpieczne i nie narażają dziecka na dyskomfort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze