Trwa ładowanie...

Czym jest kryzys laktacyjny?

Avatar placeholder
15.05.2019 14:40
Czym jest kryzys laktacyjny?
Czym jest kryzys laktacyjny? (123rf)

Karmienie piersią jednym kobietom przychodzi naturalnie i łatwo, inne mają problem z laktacją. Poważny kryzys laktacyjny, obolałe piersi lub inne niedogodności mogą doprowadzić do sytuacji, w której kobieta zaczyna karmić niemowlę butelką. Jak można zażegnać kryzys laktacyjny?

Karmiąc piersią, dostarczamy dziecku substancji odżywczych, witamin i przeciwciał, niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że mleko matki jest najzdrowszą dietą dla dziecka. Dzięki niej niemowlę mniej choruje i lepiej się rozwija. Nie należy zatem szybko się poddawać, gdy pojawiają się pierwsze komplikacje.

spis treści

1. Co to jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny charakteryzuje się tymczasowym niedoborem pokarmu. Piersi wydają się puste i miękkie, dziecko może być niespokojne, a my zdenerwowane nową sytuacją. Niektóre kobiety w tym czasie zaczynają podawać mleko modyfikowane. Nie jest to jednak rozwiązanie, w ten sposób nie pobudzimy laktacji. Wręcz przeciwnie, gdy odstawimy dziecko od piersi, laktacja może całkowicie zaniknąć.

Kryzys laktacyjny to niedobór pokarmu
Kryzys laktacyjny to niedobór pokarmu (123RF)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Istnieją sposoby, które pomogą przejść nam kryzys laktacyjny bez konieczności odstawiania niemowlęcia od piersi. Warto bowiem wiedzieć, że kryzys laktacyjny nie trwa długo, a po około dwóch miesiącach karmienia piersią laktacja się stabilizuje.

2. Dieta matki karmiącej

Podczas karmienia piersią bardzo ważna jest dieta matki. Nie tylko ze względu na zdrowie niemowlęcia, ale także ze względu na prawidłową laktację. Dieta matki karmiącej powinna być bogata w:

• białka – ryby, nabiał, rośliny strączkowe, chude mięso;

witaminy i minerały – szpinak, sałata, zielone warzywa, wątróbka;

• wapno – produkty mleczne, owoce;

• nienasycone kwasy tłuszczowe – tłuste ryby morskie.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

3. Jak można odzyskać równowagę laktacyjną?

3.1. Częste przystawianie dziecka do piersi

Chcąc zażegnać kryzys laktacyjny, należy często przystawiać dziecko do piersi. Takie działanie pobudzi odruch prolaktynowy. Ważne jest, aby przystawiać dziecko do lewej i prawej piersi na zmianę. Jeżeli od razu się zniechęcimy i podamy mleko modyfikowane z butelki, to u dziecka zaniknie odruch ssania piersi. Wszystko dlatego, że mleko z butelki leci łatwiej i nie potrzeba do tego większego wysiłku.

3.2. Spokój i opanowanie podczas karmienia piersią

Pierwsze dwa miesiące karmienia piersią są kluczowe. W tym czasie laktacja się reguluje i piersi produkują tyle pokarmu, ile potrzebuje dziecko. Jeżeli występują tymczasowe niedobory w produkcji mleka, nie należy wpadać w panikę. Stres i zdenerwowanie hamują laktację.

3.3. Pij wodę i inne napoje

Picie wody niegazowanej, soków owocowych, a także herbaty ziołowej i kawy zbożowej dobrze wpływa na laktację.

Musisz to wiedzieć

3.4. Okres laktacji nie trwa wiecznie

Choć początkowe trudności i niedogodności związane z karmieniem piersią mogą przerażać, to nie będą trwały wiecznie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dziecko karmić w ten sposób przynajmniej pół roku. Można oczywiście dłużej. Pierwsze 6 miesięcy są jednak kluczowe do nawiązania więzi z dzieckiem. Karmienie piersią daje tę możliwość w sposób niepowtarzalny. Już w żadnym innym okresie życia dziecka matka nie będzie z nim tak blisko. Warto również sobie pomyśleć, że dieta rocznego dziecka wygląda już zupełnie inaczej. Przygotowywanie zupek, przecierów, deserków, tak aby dziecku smakowało, może być jeszcze większym wyzwaniem niż jakikolwiek kryzys laktacyjny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze