Czy warto pić kawę w ciąży? Naukowcy podają jeden kluczowy argument
Wiele przyszłych mam decyduje się na zrezygnowanie z kawy podczas ciąży z uwagi na dobro rozwijającego się maleństwa. Tymczasem wyniki najnowszych badań są bardzo obiecujące – naukowcy dowodzą, że picie określonej ilości kawy dla niektórych mam może być zbawienne.
1. Jak kofeina wpływa na ciążę?
Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży będą musiały zrezygnować z kawy. Powszechnie wiadomo, że kofeina może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka.
Kofeina bez trudu przenika przez łożysko i dociera do rozwijającego się płodu, a dodatkowo metabolizowanie jej w czasie ciąży trwa dłużej. Dlatego specjaliści ostrzegają, by przyszłe mamy uważały na kawę, herbatę oraz napoje, które zawierają kofeinę, jak coca-cola czy nawet na kakao i czekoladę.
Badania pokazują, że spożywanie kofeiny w dawkach powyżej 200 mg na dobę może grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem. Może też wiązać się z niską dawką urodzeniową dziecka.
Czy to oznacza, że ciężarna powinna zapomnieć o kawie na dobre? Niekoniecznie.
2. Kofeina w ciąży a cukrzyca
Badanie opublikowane w JAMA Network Open obala mit związany ze szkodliwością kawy. Amerykańscy naukowcy przez okres 4 lat przyglądali się ciężarnym – ponad 2,5 tysiąca kobiet deklarowało, jakie napoje z kofeiną i w jakiej ilości wypija. Następnie badacze w 10. i 13. tygodniu ciąży badali krew przyszłych mam pod kątem zawartości kofeiny. W kolejnym kroku przyjrzeli się chorobom, jakie zostały zdiagnozowane u kobiet w trakcie ciąży.
Efekt tych obserwacji był zaskakujący. Okazało się, że 100 mg kawy dziennie – czyli ok. 1 kubek kawy rozpuszczalnej – wiązał się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej niemal o połowę.
To dobra wiadomość, ponieważ choroba ta dotykać może nawet co 20 kobietę. Jej konsekwencją mogą być powikłania okołoporodowe, zbyt wysoka masa płodu, ale też szereg wad u dziecka – m.in. serca czy układu nerwowego.
Co więcej, cukrzyca ciążowa może zwiększać ryzyko wystąpienia u kobiety cukrzycy typu 2 w przyszłości.
3. Kawa w ciąży dozwolona?
"Nasze odkrycia mogą być uspokajające dla kobiet, które spożywają niską lub umiarkowaną ilość kofeiny" – powiedziała dr Stefanie Hinkle.
Badacze podkreślili, że kofeina nie chroni przed innymi chorobami, które mogą się pojawić w przebiegu ciąży, ale też nie ma negatywnego wpływu na wystąpienie takich schorzeń, jak nadciśnienie czy stan przedrzucawkowy.
Czy to oznacza zielone światło dla fanek kawy? Zarówno amerykańscy badacze, jak i lekarze zalecają ostrożność – kawa faktycznie może wpływać na poziom glikemii i tym samym chronić przed cukrzycą ciążową. Ale należy pamiętać, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny, czyli równowartości ok. 1 puszki coli czy dwóch filiżanek espresso na dobę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl