Czy warto kupić samochód z poprzedniego rocznika?

Zakup nowego auta to poważny wydatek, dlatego zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto wziąć pod uwagę różne opcje. Wiele osób decyduje się na zakup rocznego samochodu z salonu ze względu na oszczędność pieniędzy. Warto zatem zastanowić się, czy zależy nam na aucie wyprodukowanym w bieżącym roku, czy też mniejszym obciążeniem dla rodzinnego budżetu będzie zakup samochodu z ubiegłego rocznika.

Kupno samochodu

Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Wyprzedaże samochodów z ubiegłego rocznika

Zazwyczaj już z końcem roku firmy samochodowe przygotowują kampanie promocyjne na temat wyprzedaży samochodów z konkretnego rocznika. Rozpoczyna się wielkie czyszczenie magazynów, aby zrobić miejsce dla nowszych aut. Dla zainteresowanych salony samochodowe oferują duże promocje cenowe.

Polecane wideo:

Zdarza się, że jeszcze przed samymi wakacjami można nabyć auto z poprzedniego roku po okazyjnej cenie. Mniejsze i tańsze modele z ubiegłego rocznika mogą kosztować od 2 do 5 tysięcy złotych mniej. W przypadku luksusowych samochodów przeceny mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poza upustem cenowym zachętą mogą być także dodatkowe pakiety wyposażeniowe, np. alarm czy czujniki parkowania, które w samochodach z zeszłego roku są znacznie tańsze w porównaniu z najnowszymi modelami. Promocje mogą również obejmować inne akcesoria, jak np. ogumienie. Zdarza się, że wyprzedaże dotyczą tylko niektórych wersji silnikowych i wyposażeniowych oraz określonej ilości aut.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Atrakcyjne formy finansowania samochodów

Decydując się na zakup auta wyprodukowanego w poprzednim roku, często możemy liczyć na korzystne formy finansowania. Dobrym rozwiązaniem jest przykładowo kredyt 50/50 na 12 miesięcy. W tym przypadku musimy dysponować środkami własnymi w wysokości 50% wartości pojazdu, z kolei kolejną część możemy zapłacić po upływie roku.

Możemy także zdecydować się na zakup auta z ubiegłego roku w systemie 50/25/25 na 2 lata. Wpłata własna wynosi wtedy połowę wartości auta. Pozostałą kwotę spłacamy w dwóch ratach przez kolejne 2 lata.

Gdy chcemy odsprzedać samochód...

Możemy się zastanawiać, co w sytuacji, gdy będziemy chcieli odsprzedać auto po kilku latach użytkowania. W tym przypadku rocznik samochodu ma duże znaczenie. Sprzedając auto po krótkim okresie eksploatacji, trzeba liczyć się z tym, że jego wartość szybko spada, szczególnie w przypadku dużych luksusowych samochodów.

Jest to jeden z głównych powodów, dla którego salony samochodowe kuszą klientów korzystnymi ofertami i atrakcyjnymi cenami aut z ubiegłego roku. Nie musimy jednak obawiać się dużych strat. Odsprzedając samochód z 2013 roku, dostaniemy za niego mniej, niż gdybyśmy chcieli sprzedać model z 2014 roku, jednak biorąc pod uwagę upust cenowy, jaki dostaliśmy za pierwszym razem, ostatecznie możemy wyjść na plus.

Wielu z nas boi się zakupu samochodów z ubiegłego rocznika, gdyż uważa je za modele wybrakowane. Według ekspertów tak naprawdę liczy się data pierwszej rejestracji oraz stan techniczny pojazdu. Decydując się na model z ubiegłego roku zamiast najnowszego samochodu, możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rodzinne finanse
Rodzinne finanse

Kupno samochodu

Kupno samochodu

Samochód rodzinny i tani Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczenie...

Rodzinne finanse

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Mamo, czytamy! - krzyczy z pokoju dwuletni Jurek. Agnieszka stoi w kuchni i uśmiecha się pod nosem. Jej syn, który za czytaniem nie przepada, pokochał książki jej autorstwa. - To bardzo mobilizujące - przyznaje. Początki Agnieszka Starok jeszcze kilka...

Rodzinne finanse

Jak oszczędzić pieniądze na wkład własny?

Artykuł sponsorowany Staranie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy przede wszystkim udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania klientem. Oprócz wielu, wielu dokumentów, które będziemy musieli przedstawić, powinniśmy...

Rodzinne finanse

Pułapki w ubezpieczeniach - sprawdź, na co zwracać uwagę

Lubisz skakać na bungee? Wolny czas spędzasz, nurkując? Interesuje cię wspinaczka po górach? Uważaj podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Bardzo często towarzystwo nie wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek...

Rodzinne finanse

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Kiedy decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, najczęściej robimy to nie tylko z myślą o sobie, ale również naszych bliskich. Zakładając rodzinę, jeszcze przed narodzinami dziecka warto się zastanowić, jaką polisę dla niego wybrać. Kiedy zacząć...

Rodzinne finanse

Czym są ubezpieczenia inwestycyjne?

Chcesz uskładać dodatkowe pieniądze na swoją emeryturę? A może chciałbyś zacząć oszczędzać na przyszłość dla swoich dzieci? Jeśli masz takie plany, to dobrym rozwiązaniem dla ciebie jest ubezpieczenie inwestycyjne. Pozwala ono nie tylko powiększać swoje...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla seniora

Starzenie się jest naturalnym procesem dopadającym człowieka. W pewnym okresie swojego życia człowiek zauważa, że nie ma już wystarczających pokładów energii, że jego ciało powoli odmawia posłuszeństwa, a wizyty u lekarzy różnych specjalizacji stają się...