Trwa ładowanie...

Czy warto kupić samochód z poprzedniego rocznika?

Zakup nowego auta to poważny wydatek, dlatego zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto wziąć pod uwagę różne opcje. Wiele osób decyduje się na zakup rocznego samochodu z salonu ze względu na oszczędność pieniędzy. Warto zatem zastanowić się, czy zależy nam na aucie wyprodukowanym w bieżącym roku, czy też mniejszym obciążeniem dla rodzinnego budżetu będzie zakup samochodu z ubiegłego rocznika.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
spis treści
Kupno samochodu
Kupno samochodu

Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód

zobacz galerię

1. Wyprzedaże samochodów z ubiegłego rocznika

Zazwyczaj już z końcem roku firmy samochodowe przygotowują kampanie promocyjne na temat wyprzedaży samochodów z konkretnego rocznika. Rozpoczyna się wielkie czyszczenie magazynów, aby zrobić miejsce dla nowszych aut. Dla zainteresowanych salony samochodowe oferują duże promocje cenowe.

Zdarza się, że jeszcze przed samymi wakacjami można nabyć auto z poprzedniego roku po okazyjnej cenie. Mniejsze i tańsze modele z ubiegłego rocznika mogą kosztować od 2 do 5 tysięcy złotych mniej. W przypadku luksusowych samochodów przeceny mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poza upustem cenowym zachętą mogą być także dodatkowe pakiety wyposażeniowe, np. alarm czy czujniki parkowania, które w samochodach z zeszłego roku są znacznie tańsze w porównaniu z najnowszymi modelami. Promocje mogą również obejmować inne akcesoria, jak np. ogumienie. Zdarza się, że wyprzedaże dotyczą tylko niektórych wersji silnikowych i wyposażeniowych oraz określonej ilości aut.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Atrakcyjne formy finansowania samochodów

Decydując się na zakup auta wyprodukowanego w poprzednim roku, często możemy liczyć na korzystne formy finansowania. Dobrym rozwiązaniem jest przykładowo kredyt 50/50 na 12 miesięcy. W tym przypadku musimy dysponować środkami własnymi w wysokości 50% wartości pojazdu, z kolei kolejną część możemy zapłacić po upływie roku.

Możemy także zdecydować się na zakup auta z ubiegłego roku w systemie 50/25/25 na 2 lata. Wpłata własna wynosi wtedy połowę wartości auta. Pozostałą kwotę spłacamy w dwóch ratach przez kolejne 2 lata.

3. Gdy chcemy odsprzedać samochód...

Możemy się zastanawiać, co w sytuacji, gdy będziemy chcieli odsprzedać auto po kilku latach użytkowania. W tym przypadku rocznik samochodu ma duże znaczenie. Sprzedając auto po krótkim okresie eksploatacji, trzeba liczyć się z tym, że jego wartość szybko spada, szczególnie w przypadku dużych luksusowych samochodów.

Jest to jeden z głównych powodów, dla którego salony samochodowe kuszą klientów korzystnymi ofertami i atrakcyjnymi cenami aut z ubiegłego roku. Nie musimy jednak obawiać się dużych strat. Odsprzedając samochód z 2013 roku, dostaniemy za niego mniej, niż gdybyśmy chcieli sprzedać model z 2014 roku, jednak biorąc pod uwagę upust cenowy, jaki dostaliśmy za pierwszym razem, ostatecznie możemy wyjść na plus.

Wielu z nas boi się zakupu samochodów z ubiegłego rocznika, gdyż uważa je za modele wybrakowane. Według ekspertów tak naprawdę liczy się data pierwszej rejestracji oraz stan techniczny pojazdu. Decydując się na model z ubiegłego roku zamiast najnowszego samochodu, możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.