Trwa ładowanie...

Czy smartfony i tablety mają wpływ na wzrost wagi u dzieci?

Lek. Mateusz Nawrocki
15.05.2019 10:52
Czy smartfony i tablety mają wpływ na wzrost wagi u dzieci?
Czy smartfony i tablety mają wpływ na wzrost wagi u dzieci? (123rf)

Najnowsze badania sugerują, że nastolatki, które korzystają z urządzeń mobilnych są w wyższym stopniu narażone na wystąpienie otyłości. Według naukowców, młodzież która znaczną część swojego czasu spędza przed ekranami smartfonów i tabletów może mieć o 43 proc. procent większe ryzyko otyłości przy założeniu, że czas ten wynosi przynajmniej 5 godzin.

Rodzice, którzy zauważyli, że ich dzieci spędzają czas w ten sposób powinni szczególnie mieć się na baczności, bowiem godziny spędzone przed ekranami urządzeń mobilnych mogą przyczynić się do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Wbrew pozorom takich osób może być całkiem sporo.

Według Amerykańskich statystyk, nawet jedno na pięć dzieci w Stanach Zjednoczonych spędza więcej (!) niż 5 godzin dziennie używając urządzeń elektronicznych włączając w to także gry komputerowe, użytkowanie smartfonów czy też tabletów.

Coraz więcej młodych osób wolny czas spędza przed urządzeniami mobilnymi
Coraz więcej młodych osób wolny czas spędza przed urządzeniami mobilnymi (123RF)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Czasy się zmieniły i możemy zaobserwować, ze coraz mniej dzieci ogląda telewizję. Jakie inne konsekwencje niesie to za sobą? Więcej czasu przed ekranem mobilnych urządzeń to także większe ilości spożywanych słodkich napojów i fast-foodów i mniej ruchu.

W takich chwilach dzieci są tak pochłonięte korzystaniem z urządzeń przenośnych, że nie zwracają uwagi na to jakie ilości pokarmu spożywają i nie kontrolują tego.

Dodatkowym aspektem, który co prawda pojawia się po pewnym czasie, są informacje, które docierają ze środków masowego przekazu o niezdrowym jedzeniu. Środki masowego przekazu to nie tylko telewizja i radio - to również internet i umieszczane nawet w niektórych grach reklamy.

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia [6 zdjęć]

Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną

zobacz galerię

To bardzo sprytna forma marketingu w pewnym sensie samonapędzająca się. Rodzice z rozrzewnieniem mogą wspominać czasy, kiedy po powrocie ze szkoły wychodzili na podwórko czy też do parku i czynnie bawili się, grając w piłkę czy też inne zabawy, które wymagały ruchu. Warto jednak wspomnieć, że są również formy rozrywki, które wykorzystują ruch - to interaktywne konsole telewizyjne, które promują aktywność ruchową.

Jak widać jest możliwe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oczywiście, rodzice mogą zakazać dzieciom korzystania z urządzeń mobilnych, jednak warto promować te formy rozrywki, które łączą się z ruchem. To szczególnie ważne, bowiem istnieją statystyki sugerujące, że nawet połowa Polskich nastolatków jest otyła.

Pamiętajmy, że „przykład idzie z góry” – sami nie spędzajmy każdej wolnej chwili przed telewizorem czy też komputerem. Uwolnijmy się od urządzeń mobilnych i wyjdźmy na spacer. Ruch jest zbawienny dla naszego organizmu - zmniejsza ryzyko nadwagi, otyłości i w konsekwencji cukrzycy, chorób serca i innych potencjalnie zagrażających naszemu życiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze