Trwa ładowanie...

Czy religia zostanie w szkole? Lubnauer mówi o "wygodzie rodziców"

Avatar placeholder
20.12.2023 10:50
Lubnauer o lekcjach religii. "Dla wygody rodziców jest, by była w szkole"
Lubnauer o lekcjach religii. "Dla wygody rodziców jest, by była w szkole" (East News)

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer, goszcząc w programie Polsatu, mówiła o tym, że realnym scenariuszem jest pozostawienie jednej lekcji religii w tygodniu w szkołach. Dodała natomiast, że "dla wygody rodziców" zajęcia te powinny odbywać się na terenie placówki.

spis treści

1. Lubnauer na temat religii

13 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda powołał Barbarę Nowacką na szefową resortu edukacji w rządzie premiera Donalda Tuska. Niedługo później Nowacka podała skład swojego gabinetu, który od teraz będą tworzyć: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska), Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga), Henryk Kiepura (Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga) oraz Paulina Piechna-Więckiewicz i Izabela Ziętka.

Wiceminister Katarzyna Lubnauer gościła w środę 20 grudnia w programie "Graffiti" w telewizji Polsat, gdzie została zapytana m.in. o lekcje religii w szkołach. Zapowiedziała wówczas, że realnym scenariuszem jest jedna taka lekcja w tygodniu.

- To, jak wygląda lekcja religii, reguluje rozporządzenie ministra dotyczące organizacji lekcji religii. W konkordacie jest tylko napisane, że organizuje na terenie szkoły, w związku z tym z tego się nie wycofujemy - powiedziała.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zdaniem Lubnauer "dla wygody rodziców" jest to, by katechezy odbywały się na terenie szkoły. Ze względu jednak na to, że coraz mniej dzieci uczęszcza na religię, resort chce, by lekcje odbywały się albo przed zajęciami, albo po nich.

- I kolejna rzecz, żeby rzeczywiście była to jedna godzina - dodała.

2. Czy lekcje religii pozostaną w szkołach?

Spór o zasadność lekcji religii w szkołach trwa w Polsce od dłuższego czasu. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną na zlecenie urzędu miasta w Warszawie, w której wzięło udział 961 szkół podlegających miastu, w roku szkolnym 2023/2024 łącznie na lekcje religii chodzi 42 proc. uczniów. To oznacza spadek o trzy proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Okazuje się jednak, że najmniej uczniów uczęszcza na religię we Wrocławiu - zaledwie 15,19 proc. Do takich danych dotarła "Rzeczpospolita".

Mimo że nie dysponujemy wiarygodnymi danymi z całej Polski, wyraźnie widać trend związany z odpływem uczniów z religii zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich.

O ograniczenie lekcji religii w szkołach pytana była także nowa ministra edukacji Barbara Nowacka, która zaznaczyła, że jej zdaniem dzieci mają więcej religii niż innych przedmiotów.

- Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym decyzja finansowa - zaznaczyła Nowacka.

- Natomiast taką propozycję ograniczenia na początku lekcji religii do jednej godziny, myślę, że na to będzie powszechna zgoda, do doprowadzenia do tego, żeby była ona na pierwszej lub ostatniej lekcji i żeby oceny z religii nie były liczone do średniej na świadectwach, i w ogóle nie pojawiały się na świadectwach, jest tym, co na dzisiaj zadeklaruję, że siadamy do pracy w pierwszych dniach - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze