Trwa ładowanie...

Wielki "odpływ uczniów". Im starsze klasy, tym mniej chętnych

Avatar placeholder
14.11.2023 16:05
Im starsze dzieci, tym mniej chcą chodzić na religię. W jednym mieście jest ich szczególnie mało
Im starsze dzieci, tym mniej chcą chodzić na religię. W jednym mieście jest ich szczególnie mało (East News)

Wraz ze zmianami, które mają być wprowadzone do szkół w przypadku zmiany na stanowisku ministra edukacji i nauki, wiele partii, ale też nauczyciele i uczniowie, obok braku prac domowych czy dzwonków sygnalizujących przerwy, postulują również usunięcie ze szkół lekcji religii. Już teraz chodzi na nie coraz mniej dzieci.

spis treści

1. Coraz mniej uczniów na religii

O tym, że na religię chodzi coraz mniej uczniów, świadczą chociażby wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie urzędu miasta w Warszawie. Wzięło w niej udział 961 szkół podlegających miastu. Z ankiety wynika, że w roku szkolnym 2023/2024 łącznie na lekcje religii chodzi 42 proc. uczniów. To oznacza spadek o trzy proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Najwięcej dzieci uczęszcza na religię w szkołach podstawowych - w tej chwili jest ich 65 proc. W 2019 roku, dla porównania, takich uczniów było 78 proc. Im starsze dzieci, tym mniejsza frekwencja na lekcjach religii. Pierwszy największy "odpływ" uczniów jest zauważalny w czwartej klasie szkoły podstawowej, czyli po przyjęciu Sakramentu Pierwszej Komunii.

Zobacz film: "Czy twoje dziecko bierze narkotyki?"

"Gazeta Wyborcza" podaje, że najmniej chętnych na religię jest w szkołach średnich - aktualnie na lekcje chodzi 27 proc. licealistów i 21 proc. uczniów techników (w obu przypadkach oznacza to spadek o dwa proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Zainteresowanych jest tak mało, że w wielu szkołach lekcje są łączone dla uczniów z różnych klas.

Okazuje się jednak, że najmniej uczniów uczęszcza na religię we Wrocławiu - zaledwie 15,19 proc. Do takich danych dotarła "Rzeczpospolita".

Wprawdzie nie dysponujemy wiarygodnymi danymi z całej Polski, wyraźnie jednak widać trend związany z odpływem uczniów z religii zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich.

"Rosnąca z każdym rokiem laicyzacja polskiego społeczeństwa przekłada się na spadek uczniów chodzących na lekcje religii" - komentował Piotr Tomasik, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze