Czy odmowa zostania chrzestnym to grzech? Odpowiedź księdza zaskoczy wiele osób
Chrzciny dla niektórych to oczywistość, dla innych temat niebywale sporny. Żyjemy w czasach, w których chrzest dziecka nie jest bezdyskusyjny, bo coraz więcej rodziców rezygnuje z tego sakramentu. Co jednak zrobić, gdy ktoś nas poprosi o zostanie rodzicem chrzestnym? Czy wypada odmówić?
1. Chrzest dziecka
Obrzędy religijne znacząco straciły wagę w naszych oczach. Coraz więcej osób odwraca się od kościoła, przez co wielu rodziców nie decyduje się na ochrzczenie dziecka. Niemniej jednak sakrament wciąż jest praktykowany, a niektórzy po prostu uginają się pod prośbami babć.
Co więc zrobić, jeśli zostaniesz poproszony o zostanie rodzicem chrzestnym? Jeśli to dla ciebie wyróżnienie i z chęcią się zgadzasz, to żaden problem. Kłopoty zaczynają się, kiedy z różnych przyczyn wolisz nie wyrażać na to zgody.
2. "Odmowa to nie grzech, a asertywność"
Niektórzy twierdzą, że poproszeni rodzice chrzestni odmówić nie mogą - bo nie wypada, bo to grzech, bo tradycja. Ale jak jest w rzeczywistości? Powodów do odmowy w końcu istnieje cała masa.
Niektórzy są niewierzący, inni po prostu nie mogą sobie pozwolić na wydatki związane z sakramentem, jeszcze inni po prostu nie są na to gotowi. Należy o tym pamiętać, by potencjalna odmowa nie skończyła się konfliktem.
Można więc odmówić? Głos zabrał ksiądz Piotr Jarosiewicz, a jego odpowiedź z pewnością zaskoczy wiele osób. Oczywiście, że można odmówić i nie jest to żaden grzech, a asertywność. W wideo poruszył także inne ważne kwestie.
By zostać chrzestnym, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy być osobą wierzącą i praktykującą, by móc odpowiednio wypełniać obowiązki wobec dziecka. Konieczna jest także spowiedź i przyjęcie komunii.
@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @Gość 123 ♬ Una Mattina(DJ版) - 南辰Music
Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy się więc kierować własnymi wartościami i dobrem dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl