Trwa ładowanie...

Chrzestna – jak przygotować się do roli matki chrzestnej, formalności przed chrztem

W życiu każdego katolika ceremonia chrztu świętego jest jednym z ważniejszych wydarzeń, dlatego rodzice dziecka często bardzo długo zastanawiają się kim będzie matka chrzestna i ojciec chrzestny malucha. Osoby wybrane do tych funkcji również powinny się zastanowić czy podołają obowiązkowi, jaki nakłada na nich rola rodziców chrzestnych. Jeśli się zgodzimy to warto wiedzieć jeszcze przed ceremonią na czym ma polegać rola matki chrzestnej.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Chrzestna – jak przygotować się do roli matki chrzestnej

Jeśli chodzi o przygotowania do chrztu do niepisaną zasadą jest to, że chrzestna kupuje ubranie dla dziecka do chrztu, ale nie jest to konieczna reguła. Jeśli matka chrzestna nie może pozwolić sobie na zakup ubrania dla dziecka warto tą kwestię ustalić z rodzicami malucha już na samym początku. Chrzestna jednak powinna zakupić szatkę do chrztu, ponieważ jest ona symbolem zgody na objęcie przez nią nowej roli. Jeżeli jednak chrzestna będzie kupować ubranie dla swojego przyszłego chrześniaka czy chrześnicy to warto skonsultować swój wybór z rodzicami dobrym pomysłem będzie również wybranie się na wspólne zakupy i zapłacenie za wybrane rzeczy.

Matka chrzestna powinna wspierać nie tylko dziecko w procesie wychowania, ale i rodziców
Matka chrzestna powinna wspierać nie tylko dziecko w procesie wychowania, ale i rodziców

Podczas mszy chrzestna składa wyznanie wiary i przysięgę. Symboliczne jest także nałożenie na dziecko szatki, która jest też znakiem błogosławieństwa, które otrzymuje dziecko podczas ceremonii. Chrzestna w trakcie ceremonii wraz z chrzestnym wprowadza dziecko d rodziny kościoła. Podobnie jak chrzestny matka chrzestna powinna być nie tylko duchowym przewodnikiem dla dziecka, ale też wsparciem dla rodziców. Ważne jest, aby po ceremonii został zachowany stały kontakt, co na pewno wpłynie pozytywnie na relacje z dzieckiem. Zarówno rodzice jak i dziecko powinni mieć świadomość, że chrzestna będzie z nimi nawet w tych trudnych momentach dla przykładu w czasie dojrzewania.

To też warto wiedzieć

2. Chrzestna – formalności przed chrztem

Chrzestna powinna spełniać określone warunki ustalone przez zasady i naukę kościoła tzn. musi mieć skończone 16 lat, przyjęty sakrament chrztu, bierzmowania i eucharystii, innym warunkiem jest bycie praktykującą katoliczką. Chrzestna nie może być po rozwodzie.

Przed ceremonią chrztu wymogiem jest udział w naukach dla rodziców chrzestnych organizowanych przez parafię, w której dziecko będzie ochrzczone. Konieczna jest też spowiedź, którą potwierdzi pisemnie spowiednik. Przed samą mszą podpisywany jest akt chrztu.

Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria,praktyczne podarunki
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria,praktyczne podarunki [5 zdjęć]

Chrzest to wyjątkowa chwila zarówno dla samego maluszka jak i dla rodziców. Najpopularniejszymi prezentami...

zobacz galerię

Chrzestna nie powinna zapomnieć o prezencie na chrzest. Wybór podarunku dla dziecka jest kwestią indywidualną, ale warto wybrać coś, co będzie pamiątką. Wybór jest naprawdę duży, wiele osób decyduje się na zabawki np. zabawki edukacyjne, prezentem są też pieniądze, które rodzice malucha wydadzą według ich uznania i potrzeb.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.