Trwa ładowanie...

Czy niemowlę powinno dostawać witaminy?

Avatar placeholder
Iwona Szadkowska 15.05.2019 10:29
Czy niemowlę powinno dostawać witaminy?
Czy niemowlę powinno dostawać witaminy? (123rf)

Mleko matki karmiącej jest bogate w składniki mineralne i witaminy. Posiada także liczne przeciwciała, które chronią dziecko w pierwszych miesiącach życia. Niestety, niektóre witaminy dziecko karmione piersią powinno otrzymywać doustnie. Jest to niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Jakie witaminy powinniśmy podawać niemowlęciu?

spis treści

1. Jakie witaminy znajdziemy w mleku matki?

Karmienie noworodka piersią dostarcza do jego organizmu takich substancji odżywczych i witamin, jak:

• enzymy;

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

• przeciwciała;

hormony;

• mikroelementy;

• witaminy rozpuszczalne w wodzie;

kwas foliowy;

• witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Niektóre witaminy należy dodatkowo dawkować niemowlęciu
Niektóre witaminy należy dodatkowo dawkować niemowlęciu (123RF)

Tak jak witamin rozpuszczalnych w wodzie, na przykład witaminy z grupy B, niemowlę otrzymuje w wystarczających ilościach, tak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach powinno być więcej. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zaliczamy: witaminę A, D, E i K. Do witamin, których w mleku mamy jest zdecydowanie za mało, należy witamina D i K.

2. Rola Witaminy D

Nie zawsze zastanawiamy się, jaką korzyść ma dziecko z witamin, które trafiają do jego organizmu podczas karmienia. Witamina D, choć mogłoby się wydawać, że jest jedną z wielu, odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada bowiem za utrzymanie odpowiedniego stężenia i proporcji wapnia i [fosforu. Dzięki niej dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo. Witamina D wpływa na zdrowie zębów i kości. Niedobór witaminy D prowadzi do

• krzywicy;

osteoporozy;

stanów zapalnych skóry;

• zaburzeń tkanki kostnej;

• wypadania zębów.

Jedzenie bogate w witaminę D
Jedzenie bogate w witaminę D [10 zdjęć]

Witamina D może być syntetyzowana w organizmie ludzkim na skutek działania promieniowania słonecznego.

zobacz galerię

Co więcej, brak witaminy D ma także wpływ na pogorszenie słyszenia i zwiększonego ryzyka chorób nowotworowych. Można by pomyśleć, że im więcej witaminy D, tym lepiej i mniejsze zagrożenie na wystąpienie powyższych schorzeń. Niestety, nadmiar witaminy D również nie jest wskazany. Może bowiem prowadzić do biegunki, nudności, bólów głowy, zmęczenia, bólów oczu, napięcia mięśniowego oraz problemów z apetytem.

3. Witamina D podawana doustnie

Witaminę D przyjmujemy w naturalnej formie poprzez nasłonecznienie. Jeżeli jednak jest ono zbyt niskie lub gdy stosujemy filtry UV, dostarczenie witaminy D tą drogą może być niewystarczające. Dlatego w przypadku niemowląt, które zawsze są wysmarowane, gdy wystawiamy je na słońce i nie spędzają czasu bezpośrednio w blasku słońca, należy podawać witaminę D doustnie. Preparaty z witaminą D dla niemowląt karmionych piersią są bezpieczne i łatwe w użyciu. Co więcej, nie ma ryzyka ich przedawkowania. Jednodniowa dawka witaminy D to 400 j.m. i w takich małych kapsułkach jest dostępna. Kapsułkę należy otworzyć i jej zawartość wlać do ust dziecka. Witaminę D w takiej formie podaje się przez cały okres karmienia niemowlęcia piersią.

Musisz to wiedzieć

4. Rola witaminy K

Witamina K również jest niezbędnym składnikiem diety niemowląt. Posiada bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Co więcej, witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi i metabolizm wapnia. Niedobór witaminy K prowadzi do:

• zaburzeń metabolicznych;

• zaburzeń krzepliwości krwi.

Witamina K jest dostępna w takich samych kapsułkach jak witamina D. Jednodniowa dawka witaminy K to 1000 j.m. Należy jednak pamiętać, że witaminę K podaje się od ósmego dnia do ukończenia 3. miesiąca życia dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze