Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne nie są dla dzieci. Sprawdź, dlaczego nie mogą ich pić

Producenci napojów energetyzujących kierują reklamę swoich wyrobów do coraz młodszych konsumentów, żeby uzależnić ich od energetyków i zdobyć ich zaufanie na długie lata.

Zobacz film: "Napoje energetyczne zrujnowały jej zdrowie"

Często napoje te przedstawiane są jako legalna alternatywa dla narkotyków – opakowania lub nazwy mają się kojarzyć z używkami i w ten sposób prowokować najmłodszych żeby sięgnęli po zakazany owoc. Bo przecież wiadomo, że to co zakazane najlepiej smakuje.

Każdy z nas sięga po energy drinki z własnych powodów – dla dzieci to zazwyczaj chęć podążania za modą i imponowania rówieśnikom. Wiele z nich liczy też na uzyskanie dodatkowej porcji energii lub zmniejszenie senności – czyli idealne rozwiązanie na wieczór przed sprawdzianem czy klasówką.

Młodzież często też sięga po energetyki, aby poprawić wydolność fizyczną (prawdopodobnie myląc je z napojami izotonicznymi, które faktycznie uzupełniają straty po zwiększonym wysiłku fizycznym).

Dużym problemem stało się również łączenie ich z alkoholem, aby zmniejszyć odczucie typowych objawów po jego spożyciu. W ten sposób młodzi ludzie mogą wypić większe ilości alkoholu niż zazwyczaj. Idzie za tym zwiększona brawura i stwarzanie niebezpiecznych sytuacji. Coraz modniejsze stało się również leczenie skutków nadmiernego picia alkoholu energetykami. Jednym słowem napoje energetyzujące stały się magicznym środkiem rozwiązującym wiele problemów w świecie, który coraz więcej od nas wymaga.

1. Co takiego jest w puszce energetyku? Co daje nam dodatkową porcję koncentracji, wydajności?

Cukier – zazwyczaj glukoza lub sacharoza w ilości ok. 7 łyżeczek na puszkę o objętości 250 ml. Stanowi główne źródło energii, odbudowuje zapasy glikogenu w mięśniach i pozwala na wydłużenie wysiłku.

Kofeina – jej oddziaływanie na organizm polega na pobudzaniu wydzielania adrenaliny, przez co stymuluje się układ nerwowy. Dzięki temu, spożywając kofeinę w napojach energetyzujących, osiągamy stan wzmożonej koncentracji i czujności, lepszego kojarzenia, przezwyciężeniu zmęczenia i senności. Kofeina nie jest jednak zalecana w diecie dzieci oraz kobiet ciężarnych, właśnie przez opisane powyżej psychoaktywne działanie. Może ona powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie w ciągu doby ilości powyżej 5 mg na kilogram masy ciała, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na wchłanianie wapnia, co może powodować zaburzenia w tworzeniu kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu u dzieci.

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu
5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu [6 zdjęć]

Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu

zobacz galerię

Guarana – wzmaga aktywność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w momentach stresu, oraz poprawia pamięć.

Tauryna - uczestniczy w przemianie materii i odpowiada za właściwą pracę serca oraz pobudzenie mięśni do pracy. Dodawana jest do napojów energetyzujących, ponieważ poprawia funkcje poznawcze, pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu.

L-karnityna – łagodzi objawy występujące po intensywnym wysiłku, obniża próg bólu podczas wysiłku i zapobiega sztywności mięśni, może również wpływać na regenerację mięśni po wysiłku.

Witaminy z grupy B – przeciwdziałają zaburzeniom nerwowym, działają pobudzająco, likwidują zmęczenie, poprawiają pamięć i koncentrację.

Inozytol - działa uspokajająco, poprawia sprawność umysłową. Jednak przyjmowany w nadmiarze może pogorszyć wchłanianie wapnia, ponieważ podwyższa poziom fosforu w organizmie.

2. Dla kogo wynaleziono napoje energetyzujące?

Na pewno nie dla każdego z nas, a już na pewno nie dla dzieci. Są one adresowane do osób wykonujących krótkotrwały wysiłek fizyczny i psychiczny, będący ponad ich siły. Mają na celu zwiększyć wydolność organizmu, poprawić koncentrację i przeciwdziałać zmęczeniu. Ale będzie to działanie krótkotrwałe. Przypływ energii na 15-30 minut to wszystko, czego możemy oczekiwać.

Ponadto napoje energetyzujące, podobnie jak kawa i alkohol, mogą uzależnić. Efekty przedawkowania pojawiają się, gdy spożywamy dodatkowo produkty zawierające kofeinę – jak np. czekolada, cola, czy niektóre tabletki przeciwbólowe. Przy przedawkowaniu kofeiny organizm może reagować silnymi bólami głowy, nadpobudliwością, kłopotami z koncentracją, bezsennością czy przyspieszonym biciem serca. Natomiast groźniejsze jest to, czego od razu nie zauważymy, co będzie działo się w nas – odwodnienie organizmu, wypłukiwanie magnezu i wapnia, uszkodzenie wątroby. W szczególnie groźnych przypadkach możemy obserwować mdłości, wymioty, napady padaczkowe, zaburzenia oddechowe. Niestety coraz więcej młodych ludzi trafia z takimi właśnie objawami do lekarzy.

To musisz wiedzieć:

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że kawa nie powinna być spożywana przez dzieci i jej im nie podaje – tak samo powinno być z napojami energetyzującymi. Pamiętajmy, żeby nie podawać ich dzieciom – nie mówiąc o kobietach w ciąży i karmiących. Powinny być dla nich zakazane. W wielu krajach Unii Europejskiej napoje te sprzedawane były jeszcze do niedawna tylko w aptekach z zastrzeżeniem, że nie wolno podawać ich dzieciom poniżej 12 roku życia. W Polsce również powzięto już kroki prawne, aby ograniczyć możliwość ich sprzedaży najmłodszym. Wierząc w zdrowy rozsądek rodziców, apelujemy o zwracanie uwagi na to, co piją nasze pociechy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.