Trwa ładowanie...

Wystarczy długopis. Pielęgniarka pokazała przydatny trik

Avatar placeholder
14.05.2024 11:39
Trik z długopisem. Pomoże przy ukąszeniach
Trik z długopisem. Pomoże przy ukąszeniach (Getty Images, Instagram )

Wiosną i latem bardzo chętnie wychodzimy z dziećmi z domu. Widać to po oblężonych placach zabawach i parkach. Nie brakuje entuzjastów spacerów po lesie czy pikników pod chmurką. Niestety każde takie wyjście stwarza ryzyko ukąszeń.

spis treści

1. Ukąszenia przez owady

Kiedy przychodzą długo wyczekiwane cieplejsze dni, z chęcią wychodzimy na zewnątrz. Rowerowe wycieczki, jazda na rolkach czy po prostu spacery to jedne z przyjemniejszych form spędzania czasu wolnego w sposób aktywny. W tym samym czasie swoją aktywność rozpoczynają insekty, m.in. komary i kleszcze, które po namierzeniu ofiary ruszają do ataku.

Czasem przebywamy w tak wielu miejscach, że ciężko jest nawet dojść do tego, kiedy doszło do ukąszenia i kto jest winowajcą. Po fakcie widzimy zaczerwienie lub bąbel, który potrafi swędzieć lub boleć. Tak naprawdę nie wiemy, co ugryzło nas czy dziecko, czy to był komar, czy może kleszcz. Sarah Hunstead, pielęgniarka pediatryczna, prowadząca edukacyjny profil na Instagramie "CPR Kids", pokazuje prostą metodę, by to zweryfikować. Wystarczy długopis.

2. Trik z długopisem na ukąszenia

Na czym polega ten trik? Wystarczy obrysować długopisem ślad po ukąszeniu i obserwować go.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"Weź długopis i zakreśl zewnętrzny obrys ugryzienia. Sprawdź, jak wygląda po czasie. W taki sposób można łatwo stwierdzić, czy odczyn się rozprzestrzenia czy nie"- pisze pod filmikiem autorka profilu @cprkids.

Metoda ta może okazać się pomocna nie tylko w przypadku ukąszeń, ale również plam czy wysypki.

Przypomnijmy, że wyjątkowo groźne jest ugryzienie przez kleszcza, które grozi chorobami odkleszczowymi, m.in. boleriozą.

Kluczowym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, czyli znamię, które z czasem będzie się powiększać. Obrysowanie zmiany długopisem pomoże w określeniu tego, czy faktycznie ślad powiększa się.

Pamiętajmy, że jeśli ukąszeniom towarzyszą objawy, takie jak gorączka, zawroty głowy czy światłowstręt albo bąbel powiększa się w szybkim tempie, to trzeba zgłosić się na oddział szpitalny. Nawet ukąszenie przez komara może być niebezpieczne, jeśli dana osoba okaże się uczulona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze