Trwa ładowanie...

Coraz więcej dzieci z podwójnymi zębami. To wina rodziców?

Avatar placeholder
05.06.2024 19:16
Lekarze zwracają uwagę na niepokojące zjawisko. "Podwójne zęby" są coraz częstsze
Lekarze zwracają uwagę na niepokojące zjawisko. "Podwójne zęby" są coraz częstsze (Adobe Stock, Facebook )

Tian z Hangzhou, podobnie jak wielu jego rówieśników, doświadcza nietypowego zjawiska w rozwoju zębów. W wieku, kiedy dzieci zwykle tracą mleczaki, siedmiolatek zamiast zastąpienia ich stałymi zębami, zaskoczył rodziców i lekarzy. Zamiast dwóch, wyrastały mu cztery zęby na jednym miejscu. Zjawisko "podwójnych zębów" staje się coraz bardziej powszechne i budzi zaniepokojenie specjalistów.

spis treści

1. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Lekarze zwracają uwagę, że problem może być związany z nawykami żywieniowymi współczesnych dzieci. Jak czytamy w portalu branżowym CzytelniaMedyczna.pl, gryzienie twardych pokarmów, takich jak surowe owoce czy warzywa, ustępuje miejsca łatwiejszym w spożyciu formom, np. sokom czy smoothie. To kwestia wygody, ale ta zmiana ma swoje konsekwencje dla rozwoju zębów dzieci.

Rodzice dzielą się swoimi obawami na portalach społecznościowych. Wspominają o trudnościach w zachęceniu dzieci do samodzielnego jedzenia, zwłaszcza twardych pokarmów, które wymagają intensywnego żucia. Obawy te są uzasadnione, gdyż zęby, które nie są regularnie używane, mogą rozwijać się nieprawidłowo.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, kluczowe jest, aby rodzice od najmłodszych lat przyzwyczajali dzieci do żucia. To nie tylko kształtuje prawidłową funkcję zębów, ale także wspiera ich zdrowy rozwój. Samodzielne gryzienie pomaga w prawidłowej wymianie mleczaków na zęby stałe oraz zapobiega problemom takim jak "podwójne zęby".

Zobacz film: "Nie wyrzucaj mleczaków twojego dziecka! Są w nich cenne komórki macierzyste"
Problemy z zębami u dzieci są coraz częstsze
Problemy z zębami u dzieci są coraz częstsze (Facebook)

2. Nowe zęby

Stomatolodzy podkreślają, że nowe stałe zęby mogą wyglądać na postrzępione, co jest zjawiskiem naturalnym. Wynika to z procesu ich rozwoju, który może obejmować ograniczoną przestrzeń, jaką pozostawiają po sobie mleczne zęby, co dodatkowo komplikuje proces ich zastępowania.

Edukacja i świadomość rodziców na temat znaczenia diety bogatej w twarde pokarmy, które wymagają żucia, jest kluczowa. Nie tylko dla estetyki i zdrowia zębów, ale również dla ogólnego rozwoju dziecka.

Zachęcanie do samodzielnego jedzenia i wybieranie zdrowych przekąsek może znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej i uniknięcie długoterminowych problemów.

W kontekście rozwoju dziecka, właściwe nawyki żywieniowe są równie ważne, co edukacja czy wychowanie. Proste zmiany w codziennym życiu mogą mieć długofalowy wpływ na ich przyszłe zdrowie, zapewniając im silne, zdrowe zęby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze