Trwa ładowanie...

Pediatra bije na alarm. Rośnie liczba zakażonych, kluczowy jeden objaw

 Anna Klimczyk
13.09.2023 11:54
Koronawirus w natarciu? Stopyra: Trzeba to potraktować jako alert
Koronawirus w natarciu? Stopyra: Trzeba to potraktować jako alert (Getty Images)

Sezon infekcyjny przed nami. Dr Lidia Stopyra alarmuje, że na jej oddział trafia coraz więcej dzieci z COVID-19. - Trzeba to potraktować jako alert - ostrzega lekarka w rozmowie z WP Parenting. Ekspertka zwraca uwagę na pewien objaw, który powinien zaniepokoić rodziców.

spis treści

1. Coraz więcej zachorowań

Za nami rekordowy sezon infekcyjny. Na grypę od września do maja zachorowało (wliczając podejrzenia) 5,85 mln osób w Polsce. To najwięcej, odkąd dane prezentuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, czyli od 1975 roku.

Eksperci przekonują, że obecnie nie można mówić o poprawie sytuacji. Co więcej, alarmują, że od września zachorowań może lawinowo przybywać.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 5. Sezon infekcyjny u dzieci"

Dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, relacjonuje, że obecnie to nie grypa jest największym problemem. Na jej oddział trafia natomiast coraz więcej dzieci z COVID-19.

- Obecnie mamy w szpitalu wzrastającą liczbę noworodków i niemowląt z COVID-19. Latem mieliśmy jedno, dwoje dzieci, a w tym tygodniu tych dzieci wymagających hospitalizacji było pięcioro, sześcioro. Oczywiście to nie są duże liczby, natomiast jest to znaczny wzrost liczb hospitalizacji. Pamiętajmy, że aby dziecko trafiło do szpitala z powodu COVID-19, ten przebieg musi być ciężki. Więc trzeba to potraktować jako alert - alarmuje lekarka w rozmowie z WP Parenting.

Dr Lidia Stopyra kieruje Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie
Dr Lidia Stopyra kieruje Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie (Facebook )

2. Ekspertka zwraca uwagę na pewien objaw

Jakie objawy u dzieci powinny zaniepokoić rodziców?

- Większość dzieci choruje teraz na COVID-19 z zapaleniem krtani lub z wysoką gorączką. Na szczęście to nie wymaga długiej hospitalizacji. Na pewno przy zapaleniach krtani powinno się teraz dzieciom robić test na koronawirusa - przekonuje dr Stopyra.

Ekspertka apeluje, aby dobrze przygotować się do nadchodzącego wielkimi krokami sezonu infekcyjnego. Zachęca, by nie zapominać o dezynfekcji, maseczkach i szczepieniach. Przypomina również, aby nie wysyłać chorych dzieci do placówek oświatowych.

- Oczywiście, że możemy uniknąć niektórych infekcji u dzieci. Musimy się po prostu szczepić. Są pełne warunki, aby w okresie infekcyjnym uniknąć zgonów z powodu grypy, koronawirusa, groźnych powikłań czy przepełnionych szpitali. Niestety poziom szczepień nadal jest dramatyczny. Powinniśmy to zmienić - apeluje specjalistka chorób zakaźnych.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.