Co trzecia kobieta ma problem z nietrzymaniem moczu
Co trzecia kobieta ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Do lekarza zazwyczaj zgłaszają się po wielu latach, gdy pomóc może już tylko operacja. Powód? Panie wstydzą się swoich dolegliwości.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy i odruchowym wydalaniem moczu podczas rożnych czynności - przy kaszlu, w czasie śmiechu, kichania, a nawet przy schylaniu się.
Powszechne jest przekonanie, że problem ten dotyczy tylko kobiet starszych. Okazuje się, że chorują także młode osoby. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje u co trzeciej kobiety między 25. a 50. rokiem życia, a po 50-tce ten problem ma połowa pań.
1. Przyczyny choroby
Główną i najczęstszą przyczyną jest trudny, urazowy poród. Dochodzi wtedy do uszkodzenia mięśni miednicy i nerwów.
Ale problem ten dotyczy także kobiet, które wyczynowo uprawiają sport. Ważne jest, by prawidłowo i należycie dbały w trakcie ćwiczeń o mięśnie miednicy. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu.
Wśród innych przyczyn lekarze wymieniają niedobory hormonalne związane z menopauzą, operacje cewki moczowej i wady wrodzone. Do choroby przyczynić się także mogą schorzenia neurologiczne, zakażenia dróg moczowych. Mięśnie miednicy mogą również osłabić się, gdy unikamy wysiłku fizycznego i rzadko uprawiamy sport.
2. Wstydliwy problem - za późno do lekarza ****
Świadomość problemu w Polsce jest bardzo niska. Niektóre panie leczą się same, łykając suplementy diety i ograniczając picie płynów. Z powodu wstydu unikają też wizyt u specjalisty. Niechętnie mówią o tym swoim bliskim i zaufanym osobom. W wielu przypadkach nie zdają sobie także sprawy, jakie są pierwsze symptomy choroby.
-Panie do lekarza zgłaszają się bardzo późno. Średnio po 9 latach od wystąpienia objawów - mówi serwisowi WP parenting Urszula Wójtowicz, prezes Fundacji Force Feminite, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. - Zgłaszają się wtedy, gdy pomóc im może już tylko operacja – dodaje. Dlatego tak ważne jest pokonanie wstydu i umówienie się na wizytę do specjalisty od razu, gdy coś nas zaniepokoi.
3. Ćwiczenia w każdym wieku
Kluczowa jest przede wszystkim profilaktyka. Ważne są regularne i prawidłowe ćwiczenia mięśni miednicy przed porodem, jak i po.
- Ale tak naprawdę ćwiczyć powinny wszystkie pani niezależnie od wieku – mówi Urszula Wójtowicz. - W Anglii edukuje się już 18-letnie dziewczyny. Tak jak ćwiczymy mięśnie brzucha, powinniśmy zacząć ćwiczyć mięśnie miednicy. Należy być świadomym swego ciała i nauczyć je kontrolować.
Pod koniec października rusza edukacyjna kampania „Co trzecia” Fundacji Force Feminite i Stowarzyszenia BuggyGym, której celem jest przybliżenie paniom problemu, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Eksperci będą przekonywać, jak ważna jest profilaktyka i prawidłowe ćwiczenia. W wielu polskich miastach odbędą się teoretyczno-praktyczne warsztaty Pelvic Power. Uczestniczyć w nich będą lekarze, fizjoterapeuci i położne.