Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Co trzecia kobieta ma problem z nietrzymaniem moczu

Co trzecia kobieta ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Do lekarza zazwyczaj zgłaszają się po wielu latach, gdy pomóc może już tylko operacja. Powód? Panie wstydzą się swoich dolegliwości.

Zobacz film: "Czynniki ryzyka nietrzymania moczu"

Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy i odruchowym wydalaniem moczu podczas rożnych czynności - przy kaszlu, w czasie śmiechu, kichania, a nawet przy schylaniu się.

Powszechne jest przekonanie, że problem ten dotyczy tylko kobiet starszych. Okazuje się, że chorują także młode osoby. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje u co trzeciej kobiety między 25. a 50. rokiem życia, a po 50-tce ten problem ma połowa pań.

1. Przyczyny choroby

Główną i najczęstszą przyczyną jest trudny, urazowy poród. Dochodzi wtedy do uszkodzenia mięśni miednicy i nerwów.

Ale problem ten dotyczy także kobiet, które wyczynowo uprawiają sport. Ważne jest, by prawidłowo i należycie dbały w trakcie ćwiczeń o mięśnie miednicy. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Wśród innych przyczyn lekarze wymieniają niedobory hormonalne związane z menopauzą, operacje cewki moczowej i wady wrodzone. Do choroby przyczynić się także mogą schorzenia neurologiczne, zakażenia dróg moczowych. Mięśnie miednicy mogą również osłabić się, gdy unikamy wysiłku fizycznego i rzadko uprawiamy sport.

2. Wstydliwy problem - za późno do lekarza ****

Świadomość problemu w Polsce jest bardzo niska. Niektóre panie leczą się same, łykając suplementy diety i ograniczając picie płynów. Z powodu wstydu unikają też wizyt u specjalisty. Niechętnie mówią o tym swoim bliskim i zaufanym osobom. W wielu przypadkach nie zdają sobie także sprawy, jakie są pierwsze symptomy choroby.

-Panie do lekarza zgłaszają się bardzo późno. Średnio po 9 latach od wystąpienia objawów - mówi serwisowi WP parenting Urszula Wójtowicz, prezes Fundacji Force Feminite, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. - Zgłaszają się wtedy, gdy pomóc im może już tylko operacja – dodaje. Dlatego tak ważne jest pokonanie wstydu i umówienie się na wizytę do specjalisty od razu, gdy coś nas zaniepokoi.

Nietrzymanie moczu dotyczy co trzeciej kobiety po 25 roku życia
Nietrzymanie moczu dotyczy co trzeciej kobiety po 25 roku życia (123RF)
7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi
7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi [8 zdjęć]

Dobre nawyki, takie jak np. odpowiednia higiena, sprawiają, że jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób...

zobacz galerię

3. Ćwiczenia w każdym wieku

Kluczowa jest przede wszystkim profilaktyka. Ważne są regularne i prawidłowe ćwiczenia mięśni miednicy przed porodem, jak i po.

  • Ale tak naprawdę ćwiczyć powinny wszystkie pani niezależnie od wieku – mówi Urszula Wójtowicz. - W Anglii edukuje się już 18-letnie dziewczyny. Tak jak ćwiczymy mięśnie brzucha, powinniśmy zacząć  ćwiczyć mięśnie miednicy. Należy być świadomym swego ciała i nauczyć je kontrolować.

Pod koniec października rusza edukacyjna kampania „Co trzecia” Fundacji Force Feminite i Stowarzyszenia BuggyGym, której celem jest przybliżenie paniom problemu, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Eksperci będą przekonywać, jak ważna jest profilaktyka i prawidłowe ćwiczenia. W wielu polskich miastach odbędą się teoretyczno-praktyczne warsztaty Pelvic Power. Uczestniczyć w nich będą lekarze, fizjoterapeuci i położne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.