Trwa ładowanie...

Chwyt Kristellera – charakterystyka, powikłania, opinie

Avatar placeholder
31.03.2021 17:11
Chwyt Kristellera – charakterystyka, powikłania, opinie
Chwyt Kristellera – charakterystyka, powikłania, opinie (123rf)

Chwyt Kristellera to chwyt położniczy używane podczas porodu naturalnego. Chwyt ten polega na uciskaniu dna macicy. Wykonuje się go, aby przyśpieszyć fazę porodową. Chwyt Kristellera jbardzo często niesie za sobą poważne komplikacje i powikłania zarówno u matki, jak i u dziecka. Kiedy więc wykonuje się Chwyt Kristellera i na czym on polega?

spis treści

1. Chwyt Kristellera – charakterystyka

Chwyt Kristellera został nazwany przez jednego z polskich ginekologów „brutalnym rękoczynem”. Chwyt Kristellera był wymyślony i stosowany przez niemieckiego ginekologa Samuela Kristellera w XIX wieku. Od tego czasu standardy diametralnie się zmieniły i uległy znacznemu polepszeniu, mimo tego chwyt jest nadal stosowny przez niektórych lekarzy ginekologów. Chwyt Kristellera nie jest polecany przez lekarzy, jednak nie został jeszcze zakazany przez polskie prawo.

Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu
Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu [6 zdjęć]

Na ten moment czekaliście aż 9 miesięcy. Im bliżej rozwiązania tym większy niepokój was dopada. Nie

zobacz galerię
Zobacz film: "Powikłania poporodowe"

Chwyt Kristellera wykonywany jest w celu przyśpieszenia parcia. Podczas tego chwytu podwyższone zostaje ciśnienie wewnątrzmaciczne. Podczas skurczów partych lekarz bardzo mocno uciska na dno macicy, co powoduje ogromny ból u rodzącej kobiety.

Dzięki przeprowadzonym badaniom dowiadujemy się, że chwyt Kristellera nie działa na każdą kobietę. Dziecko co prawda może urodzić się troszkę wcześniej, jednak II faza porodu nie ulegnie skróceniu.

2. Chwyt Kristellera – powikłania

Podczas porodu lekarz wykonujący chwyt Kristellera może doprowadzić u kobiety do poważnych powikłań, do których zalicza się:

  • uszkodzenie macicy;

  • wcześniejsze oddzielenie się łożyska;

  • uszkodzenia zwieracza odbytu;

  • uszkodzenie krocza;

  • nagły krwotok.

Chwyt Kristellera może nieść również powikłania u noworodka, do tych należą:

  • złamanie kości ramiennej;

  • niedotlenienie mózgu;

  • nieprawidłowości w przyszłej ruchomości barku;

  • niepełnosprawność.

3. Chwyt Kristellera – opinie

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego chwyt Kristellera nie jest zabroniony i może być wykonany w określonych sytuacjach tylko i wyłącznie przez doświadczonego ginekologa lub położnika. Jeżeli chwyt Kristellera zostanie wykonany w sposób prawidłowy, to może zapobiec wykonaniu operacji. Jednak jeżeli ktoś wykona go nieumiejętnie, niedokładnie i nieprawidłowo to może doprowadzić do poważnych powikłań, które mogą zakończyć się śmiercią zarówno matki, jak i płodu.

Musisz to wiedzieć

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego nie powinno się zakazywać zabiegów, które od lat obecne są w ginekologii, jednak powinno się fachowo i poprawnie uczyć ich wykonywania, gdyż jak na razie np.: chwyt Kristellera przynosi więcej powikłań.

Każda kobieta powinna być świadoma swoich praw i tego, jak lekarz powinien postąpić przed wykonanie każdego badania czy zabiegu. Również przed chęcią zastosowania chwytu Kristellera lekarz lub osoba wykonująca zabieg powinna zapytać się o pozwolenie pacjentki. Tylko i wyłącznie za jej zgoda albo za zgodą rodziny można przeprowadzić chwyt. Jeżeli kobieta nie wyrazi zgody, a mimo tego chwyt zostanie wykonany i pojawią się komplikacje, to kobieta może dochodzić swoich praw w sądzie, w którym z całą pewnością wygra.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.