Trwa ładowanie...

CHOLINA – NIEZASTĄPIONY SKŁADNIK PODCZAS LAKTACJI

Avatar placeholder
12.07.2021 11:13
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Mleko matki to doskonały pokarm, bogaty w substancje odżywcze, które są kluczowe dla rozwoju i zdrowia dziecka. Może stanowić prawdziwy superfood, a nawet posiadać właściwości epigenetyczne, dzięki którym możemy korzystnie wpłynąć na zdrowie przyszłych pokoleń. Warunkiem są odpowiednie składniki odżywcze, których nie może zabraknąć w diecie matki m.in. choliny, która odgrywa istotną rolę podczas laktacji. Czym jest cholina, jakie ma właściwości i jak zadbać o odpowiednią jej ilość w diecie kobiety karmiącej?

Cholina w organizmie jest niczym królowa na dworze, decydująca o tym, jakie losy spotkają kraj, którym włada. Rola tego niezwykłego składnika rozpoczyna się już podczas ciąży i trwa do 3 roku życia dziecka, czyli w okresie, w którym wykształcają się najważniejsze narządy i układy m.in. układ odpornościowy oraz pokarmowy. To właśnie wtedy zdrowie i rozwój dziecka można zaprogramować wpływając na odczytywanie genów dzięki odpowiednio dobranym składnikom odżywczym w diecie mamy karmiącej. Cholina, która posiada właściwości epigenetyczne, jest kluczowym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka w przyszłości.

Zaprogramuj zdrowie swojego dziecka

Przez wiele lat uważano, że cechy zapisane w genomie, czyli te, które przekazujemy przyszłym pokoleniom, pozostają niezmienne i, że nie mamy na nie żadnego wpływu. Na szczęście najnowsze odkrycia naukowców zajmujących się epigenetyką dowodzą, że nie jesteśmy wobec nich bezradni. „Jeśli spojrzymy na DNA jak na zapis wiersza, a na mechanizmy epigenetyczne stymulowane dietą jak na aktora, który poprzez modulację głosu wykonuje interpretacje tego utworu to otrzymamy wyjaśnienie całej istoty epigenetyki. Wiemy przecież, że aktor dramatyczny zinterpretuje ten sam wiersz zupełnie inaczej niż aktor komediowy. Zatem dostarczenie optymalnej ilości składników odżywczych z dietą podczas ciąży czy podczas karmienia piersią poprzez mleko pomoże nam zapewnić jak najlepszą, wręcz „oskarowską” interpretację wiersza genowego naszego dziecka” – mówi Ewa Wietrak Dyrektor ds. Badań i Rozwoju NutroPharma.

Oprócz genomu przekazujemy kolejnym pokoleniom jeszcze drugą instrukcję obsługi - epigenom. To od niego zależy, czy instrukcje zawarte w genach, zostaną prawidłowo odczytane i wdrożone w życie. Epigenetycy od lat zastanawiają się, co możemy zrobić, by „wyłączyć” te geny, które niosą ze sobą niekorzystne informacje i jak uaktywnić te chroniące nasze zdrowie. Jak się okazuje, kluczem są odpowiednie substancje odżywcze mające wpływ na geny takie jak witaminy z grupy B (B6 i B12), kwas foliowy czy właśnie cholina.

Odpowiednia dieta receptą na zdrowie przyszłych pokoleń

Badania dowodzą, że jednym z kluczowych momentów w życiu człowieka, kiedy epigenom jest niezwykle plastyczny, jest czas obejmujący cały okres rozwijania się płodu aż do ok. 3 roku życia. To czas, kiedy możemy zadbać o to, by wyciszyć jak najwięcej niekorzystnych genów. Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o dietę kobiet karmiących piersią, gdyż ma ona kluczowy wpływ na jakość pokarmu, który dostarcza swojemu dziecku. Inaczej mówiąc, dieta powinna być bogata w składniki, które są przyjazne dla genów. Jednym z aktywnych składników o właściwościach epigenetycznych, który „naprawia” DNA jest cholina, a jej odpowiednie stężenie w diecie kobiety karmiącej sprawia, że mamy szanse na lepsze zaprogramowanie epigenomu, a tym samym uśpienie wadliwych genów.

Cholina i jej fenomen

Cholina pełni szereg istotnych funkcji metabolicznych w zdrowiu dorosłego człowieka, a okres płodowy oraz noworodkowy są najważniejsze pod względem zapotrzebowania na ten składnik. Cholina jest organicznym związkiem chemicznym, który ma ogromne znaczenie w kwestii budowy błon komórkowych i rozwoju umysłowego dziecka. To właśnie od niej zależy jakie cechy rozwijającego się organizmu będą najsilniejsze.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym przebadali 6-miesięczne maluchy karmione jedynie mlekiem matki. Ustalono, że duże stężenie choliny, DHA oraz luteiny w mleku matki współgra z lepszymi wynikami pamięci wzrokowej – odpowiedzialnej za funkcje rozpoznawania . Co więcej dzieci kobiet, które spożywały większe ilości choliny od II trymestru ciąży, cechowały się lepszymi wynikami testu determinującego pamięć wzrokową dzieci w wieku 7 lat.

Czy jednak mały organizm poradzi sobie bez choliny? Jak pokazują badania niewystarczająca suplementacja choliny związana jest z niedorozwinięciem ośrodków, które mają wpływ na pamięć, brakiem redukcji wolnych rodników, które niszczą błony komórkowe i DNA, a co z tym idzie - pełna naprawa struktury DNA staje się niemożliwa.

Niski poziom choliny może mieć także przełożenie na wyższe ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych spowodowanych przez stres, m.in. cukrzycy typu II, otyłości czy nadciśnienia. W okresie ciąży natomiast brak choliny wpływa zarówno na rozwój matki, jak i rozwijającego się płodu. Niekorzystny rozwój płodu, funkcji wątroby matki oraz łożyska zwiększając tym samym ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Nieprzyjmowanie zalecanej dziennej ilości choliny może zatem skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka, odczuwalnymi przez całe życie.

Jej stężenie ma znaczenie!

Suplementacja choliny w wysokich dawkach powinna być nieodzownym elementem w trakcie ciąży oraz podczas laktacji. Rekomendacje Insititute of Medicine dotyczące dziennego spożycia choliny wynosi 450 mg dla kobiet w ciąży oraz 550 mg choliny na dobę dla kobiet karmiących piersią. W diecie Europejek w ciąży średnie spożycie oszacowano zaledwie na 336 mg/d. Badania pokazują, że transport choliny odbywa się z krwiobiegu matki do gruczołu mlekowego. Tym samym poziom choliny w mleku matki w istotnym stopniu uwarunkowany jest od jej spożyciem przez matkę. Bardzo dobrym źródłem choliny są jaja kurze, a w szczególności żółtka jaj, mięso oraz mleko . Aby dostarczyć zalecaną dawkę choliny, kobieta w ciąży powinna spożywać każdego dnia aż 4 jaja, ok. 11 szklanek mleka lub 1,5 kg tuńczyka.

Ciekawe badania wykonano w USA, z których wynika, że nawet 90% kobiet w ciąży może cierpieć na niedobór tej substancji. Z kolei analiza dotycząca spożycia choliny przez kobiety karmiące w Polsce pokazała, że średnie spożywanie jaj kurzych wynosi tylko 18g, czyli 2-3 sztuki, na tydzień . Obecnie dostarczenie odpowiednich dawek choliny staje się znacznie prostsze, a składniki zawarte w żywności specjalnego przeznaczenia medycznego np. w femaltiker® plus, przechodzą bezpośrednio do mleka mamy i tym samum długofalowo kształtują zdrowie dziecka. Warto zatem nieznacznie wpłynąć na dietę mamy karmiącej, by pomóc genom w dbaniu o dobry życiowy start swojego dziecka.

femaltiker® plus żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

To produkt przeznaczony do specjalnego odżywiania dla kobiet w okresie laktacji, zwłaszcza na początkowym jej etapie oraz w problemach związanych z jej utrzymaniem. Produkt dostarcza specjalnych składników odżywczych, które są niezbędne do właściwego odżywienia organizmu kobiety karmiącej, co wpływa na prawidłową inicjację i utrzymanie laktacji.

Formuła femaltiker® zawarta w femaltiker® plus została dodatkowo wzbogacona o cholinę oraz takie składniki odżywcze jak: foliany (kwas foliowy i L-metylofolian wapnia - FolActiv®), witaminy: B6 i B12, które odżywiają organizm kobiety. Składniki te w większości przechodzą do mleka kobiecego wpływając na jego jakość i wartość odżywczą. Słód jęczmienny zawarty w femaltiker® plus jest krótko słodowany po to, aby zawierał jak najwięcej składników odżywczych.

Do postępowania dietetycznego u kobiet karmiących piersią w przypadku:

  • rzeczywistego niedoboru pokarmu
  • problemów z wywołaniem lub utrzymaniem laktacji
  • niskiego przyrostu wagowego dziecka związanego z niedostateczną ilością pokarmu i / lub jego zbyt niską wartością odżywczą spowodowaną złym stanem odżywienia kobiety karmiącej.

Cena: ok. 30 zł/ 12 saszetek


NutroPharma to polska firma obecna na rynku od 1990 roku. Od ponad 30 lat oferuje wysokiej jakości suplementy diety oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Dostarcza oparte na dowodach naukowych receptury produktów oraz wspiera konsumentów w specyficznych potrzebach żywieniowych. Oferowane przez firmę rozwiązania stanowią rzetelne wsparcie wczesnej profilaktyki prozdrowotnej. Produkty firmy NutroPharma cechuje szczególna dbałość o ich jakość i bezpieczeństwo. Firma z własnej inicjatywy wdrożyła autorski program NQS czyli NutroPharma Quality System. Program ten zapewnia właściwy background naukowy produktów oraz przeprowadzanie badań jakościowych i ilościowych każdej partii, w niezależnych, akredytowanych laboratoriach, na co firma posiada stosowne certyfikaty. Zaufanie klientów, liczne wyróżnienia oraz nagrody branżowe powodują, że NutroPharma znajduje się wśród liderów w swojej branży.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze