Trwa ładowanie...

Chłopiec z nogą większą od drugiej. Co słychać u Akshaja Khandelwala?

Kilka lat temu internet obiegło zdjęcie chłopca z nogą czterokrotnie większą od drugiej. Mały Akshaj cierpi na rzadką chorobę genetyczną powodującą nadmierny przyrost ciała tylko po jednej stronie. Co słychać u niego po latach?

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"

spis treści

1. Wada wrodzona

W 2016 roku Akshaj Khandelwal stał się znany w internecie, mając zaledwie 3 lata. Wszystko przez zdjęcie, na którym było widać, jak pozuje, pokazując swoją nogę. Jego kończyna była czterokrotnie większa do drugiej. Jak się okazało, był to efekt rzadkiej choroby genetycznej – zespołu Klippela-Trenaunay'a (KTS).

"KTS to wrodzona wada rozwojowa dotykająca kończyn dolnych - powiedział wtedy w jednym z wywiadów dr Kumud Rai, dyrektor chirurgii naczyniowej w Max Super Specialty Hospital. - Osoby cierpiące na tę chorobę mają widoczne żylaki na nogach i udach, rozbieżność długości kończyn oraz ciemną pigmentację nóg".

Akshaj
Akshaj (GettyImages)

Leczenie zespołu Klippela-Trenaunay'a (KTS) nie należy do najprostszych, ponieważ stosuje się jedynie leczenie objawowe. Należy przede wszystkim skorygować różnicę w długości kończyn m.in. poprzez operacyjne wydłużenie kości kończyny zdrowej.

2. Jak dziś wygląda Akshaj?

Rodzice chłopca, Shruti i Ankur Khandelwal, odwiedzili wielu lekarzy w renomowanych instytutach w Delhi, ale przez lata nie mogli znaleźć pomocy dla chłopca. Mimo to byli optymistami.

"Jeśli Bóg postawił nas w takiej sytuacji, pokaże nam również rozwiązanie" - powiedziała Shruti.

Akshaj
Akshaj (Facebook)

Dziś chłopiec ma już 8 lat, a jego leczenie przyniosło skutek. Obrzęk się zmniejszył, a Akshaj może cieszyć się dzieciństwem. Dalej mieszka z rodzicami w Delhi.

Akshaj
Akshaj (Facebook)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.