15 maja. Światowy Dzień Kangurowania. Po raz pierwszy w tak nietypowych warunkach
Bezpośredni kontakt skóry noworodka ze skórą matki ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. W tym roku Światowy Dzień Kangurowania obchodzony jest jednak w warunkach, w których nie zawsze rodzice mogą być z dziećmi.
1. Czym jest kangurowanie?
Kangurowaniem nazywamy bezpośredni kontakt skóry dziecka do skóry matki. Stosowany od pierwszych minut życia dziecka, daje mu komfort i bezpieczeństwo. Łagodzi też stres spowodowany nowym otoczeniem. W kangurowaniu nie chodzi o tulenie noworodka ubranego w kaftanik. Skóra matki i dziecka powinny się ze sobą stykać.
2. Światowy Dzień Kangurowania
W tym roku rodzice ze względów bezpieczeństwa nie mogą być przy swoim dziecku. Nie będzie możliwości przeprowadzenia kangurowania w prawidłowy sposób.
Zobacz także: Kangurowanie wpływa na dorosłe życie dzieci
Sama procedura została wprowadzona w Kolumbii pod koniec lat siedemdziesiątych. Ma na celu zastąpienie inkubatora. Wcześniak korzysta z ciepła skóry rodzica. Zabezpieczenie noworodka przed utratą ciepła bezpośrednio po urodzeniu, ale także w dalszych dniach, tygodniach i miesiącach życia, to jeden z najważniejszych elementów opieki nad dziećmi, a zwłaszcza nad wcześniakami i chorymi noworodkami.
Kontakt "skóra do skóry" powinien być stosowany u wszystkich noworodków bezpośrednio po urodzeniu i trwać minimum 2 godziny. Kangurowanie, prócz stabilizacji temperatury ciała dziecka wpływa również na prawidłową pracę serca u noworodka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl