Chciała się przespać, więc dała dziecku lek. Skutki były tragiczne
Mimo reanimacji niespełna dziesięciomiesięczne niemowlę zmarło. Matka przyznała, że dorzuciła mu do butelki z mlekiem fentanyl. To lek, którego działanie jest sto razy silniejsze niż morfiny.
1. Bo chciała się zdrzemnąć
W poniedziałek 26 czerwca w Callahan na Florydzie w USA znaleziono nieprzytomne niemowlę. Przybyli na miejsce mundurowi zaczęli jego reanimację, ale bez skutku - serce dziecka nie biło. Przewieziono je do szpitala w Jacksonville, gdzie stwierdzono zgon.
Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że w organizmie niemowlęcia był obecny fentanyl - silny lek przeciwbólowy dostępny wyłącznie na receptę. Jego ilość była tak duża, że mogłaby zabić dziesięć osób.
W sprawie przesłuchano 17-letnią matkę dziecka. Początkowo utrzymywała, że nie wie, dlaczego niemowlę zmarło. Kilkukrotnie zmieniała wersję wydarzeń. Kolejne przesłuchania sprawiły jednak, że w końcu wyznała prawdę.
Okazało się, że feralnego dnia była zmęczona i chciała się przespać. Aby uciszyć niemowlę, dodała do mleka modyfikowanego coś, co wzięła za kokainę. To był jednak fentanyl. Niespełna dziesięciomiesięczne dziecko już się nie obudziło.
2. Fentanyl jest niezwykle niebezpieczny
Matkę oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci i nielegalne posiadanie leku. Ze względu na młody wiek jej personalia nie zostały podane do opinii publicznej. Postępowanie w tej sprawie prowadzi biuro szeryfa hrabstwa Nassau i departament ds. dzieci i rodziny na Florydzie.
- Kto tak robi? Która matka, by to zrobiła? To nie jest normalne. To jest chore. Nie wyobrażam sobie, jak matka może zrobić coś takiego swojemu dziecku - skomentował szeryf Bill Leeperc, cytowany przez "Radio ZET".
Szeryf zaznaczył, że fentanyl jest obecnie zdecydowanie najbardziej śmiercionośnym narkotykiem. Jest 50 razy silniejszy niż heroina i sto razy silniejszy niż morfina.
Podczas konferencji zaprezentował zgromadzonym, jaka ilość jest bezpieczna dla dorosłego. Pokazana dawka była tak maleńka, że mieściła się na zaostrzonym czubku ołówka. Już trzy nanogramy mogą zabić człowieka. Niemowlę, które zmarło, dostało w mleku aż 29 nanogramów fentanylu.
Bill Leeper zakończył konferencję prasową dodając, że podejrzewa się, iż 17-letnia matka dziecka może być znowu w ciąży.
3. Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli zauważysz u siebie albo bliskich niepokojące zmiany w zachowaniu - problemy z narkotykami lub lekami, obniżony nastrój, problemy ze snem, utratę zainteresowań, brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, zamartwianie się, niepokój itp. - nie zwlekaj, tylko porozmawiaj ze specjalistą.
W sytuacji zagrożenia życia (nasilone myśli samobójcze, chęć zrobienia sobie/komuś krzywdy, zaburzenia świadomości, urojenia) nie wahaj się, tylko dzwoń pod numer alarmowy 112.
4. Telefony zaufania
Jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem przez telefon, dzwoń pod:
Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123; czynny codziennie od 14.00 do 22.00
Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01; czynny od poniedziałku do piątku od 15.00 do 20.00, dyżurują tu też lekarz psychiatra i seksuolog
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00; czynny w środy i czwartki od 17.00 do 19.00
Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04; czynny od poniedziałku do soboty od 11.00 do 21.00
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111; czynny całodobowo 7 dni w tygodniu
Pomoc znajdziesz też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Są one nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też mniejszych miastach. Najbliższy ośrodek znajdziesz przez internet. OIK-i działają w większości całodobowo, jest tam możliwość rozmowy telefonicznej czy bezpłatnego umówienia się na spotkanie z psychologiem, interwentem kryzysowym, prawnikiem.
By odbyć konsultację psychiatryczną w trybie pilnym, możesz udać się do najbliższego szpitala, który ma psychiatryczną izbę przyjęć.
Możesziść również do jednego z Centrów Zdrowia Psychicznego. To pilotażowy program szybkiego dostępu do leczenia psychiatrycznego, psychologa, psychoterapeuty. Nie obowiązują tu żadne zapisy, w godzinach pracy do centrum można przyjść w każdej chwili. Pomoc jest bezpłatna i obejmuje również osoby nieubezpieczone.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl