Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Parafia w Brzezinach nie chce odwołać rekolekcji wielkopostnych dla dzieci

 Dorota Mielcarek
30.03.2020 10:23
Czy rekolekcje się odbędą?
Czy rekolekcje się odbędą? (East News)

Coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. W obawie o bezpieczeństwo obywateli odwoływane są zajęcia szkolne, imprezy masowe, zamykane są też muzea, kina i teatry. Jednak Józef Knap - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Brzezinach nie widzi zagrożenia w planowanych na 22-24 marca rekolekcjach wielkopostnych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalii. Rodzice są oburzeni pismem, jakie ksiądz wystosował do dyrekcji szkoły.

1. Rekolekcje wielkopostne a koronawirus

Pomimo że zajęcia w szkołach, przedszkolach i uczelniach wyższych zostały odwołane, ksiądz Józef Knap, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Brzezinach kieruje do dyrekcji szkoły podstawowej apel, aby dzieci stawiły się na zaplanowanych wcześniej rekolekcjach.

Pismo proboszcza
Pismo proboszcza (Facebook)

"W ostatnim czasie świat oszalał z powodu (ś)wirusa przybyłego z Chin. Jeszcze większym zagrożeniem jest wirus złego ducha atakujący nie ciało, ale duszę, który "jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć” (1 P 5,8). Proszę o przypominanie, zachęcanie i umożliwienie uczniom wyznającym wiarę katolicką uczestnictwa w nabożeństwach” – czytamy w piśmie.

2. Kwarantanna dla uczniów – to nie są ferie

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji 11 marca jasno podkreślił, że: "To nie jest czas ferii. To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu. Poważnie potraktujmy ryzyko zakażenia".

Rodzice są oburzeni i deklarują, że nie pozwolą, żeby dzieci uczestniczyły w rekolekcjach, jednak są i tacy, którzy uważają, że proboszcz ma rację.

Komunia a koronawirus
Komunia a koronawirus (East News)

3. Koronawirus a praktyki kościelne

Proboszcz nadal nie wie, czy przesunie termin rekolekcji, jak się dowiedzieliśmy, ogłosi to parafianom podczas niedzielnej mszy świętej.

O ile ktoś się na niej stawi. Wierni mają wątpliwości czy uczestnictwo w nabożeństwach, spowiedź, przystąpienie do komunii, przekazywanie sobie znaku pokoju i zanurzenie dłoni w wodzie święconej to bezpieczne praktyki. I choć są one ważne dla życia duchowego, w obliczu kryzysu i pandemii ciężko nie mieć wątpliwości z nimi związanych.

GIS nie wydał jeszcze żadnych zaleceń dla wiernych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze