Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Parafia w Brzezinach nie chce odwołać rekolekcji wielkopostnych dla dzieci

Coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. W obawie o bezpieczeństwo obywateli odwoływane są zajęcia szkolne, imprezy masowe, zamykane są też muzea, kina i teatry. Jednak Józef Knap - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Brzezinach nie widzi zagrożenia w planowanych na 22-24 marca rekolekcjach wielkopostnych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalii. Rodzice są oburzeni pismem, jakie ksiądz wystosował do dyrekcji szkoły.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

1. Rekolekcje wielkopostne a koronawirus

Pomimo że zajęcia w szkołach, przedszkolach i uczelniach wyższych zostały odwołane, ksiądz Józef Knap, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Brzezinach kieruje do dyrekcji szkoły podstawowej apel, aby dzieci stawiły się na zaplanowanych wcześniej rekolekcjach.

Pismo proboszcza
Pismo proboszcza (Facebook)

"W ostatnim czasie świat oszalał z powodu (ś)wirusa przybyłego z Chin. Jeszcze większym zagrożeniem jest wirus złego ducha atakujący nie ciało, ale duszę, który "jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć” (1 P 5,8). Proszę o przypominanie, zachęcanie i umożliwienie uczniom wyznającym wiarę katolicką uczestnictwa w nabożeństwach” – czytamy w piśmie.

2. Kwarantanna dla uczniów – to nie są ferie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji 11 marca jasno podkreślił, że: "To nie jest czas ferii. To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu. Poważnie potraktujmy ryzyko zakażenia".

Rodzice są oburzeni i deklarują, że nie pozwolą, żeby dzieci uczestniczyły w rekolekcjach, jednak są i tacy, którzy uważają, że proboszcz ma rację.

Komunia a koronawirus
Komunia a koronawirus (East News)

3. Koronawirus a praktyki kościelne

Proboszcz nadal nie wie, czy przesunie termin rekolekcji, jak się dowiedzieliśmy, ogłosi to parafianom podczas niedzielnej mszy świętej.

O ile ktoś się na niej stawi. Wierni mają wątpliwości czy uczestnictwo w nabożeństwach, spowiedź, przystąpienie do komunii, przekazywanie sobie znaku pokoju i zanurzenie dłoni w wodzie święconej to bezpieczne praktyki. I choć są one ważne dla życia duchowego, w obliczu kryzysu i pandemii ciężko nie mieć wątpliwości z nimi związanych.

GIS nie wydał jeszcze żadnych zaleceń dla wiernych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.