Trwa ładowanie...

Bajka o zimie: co czytać z dzieckiem?

 Agnieszka Gotówka
10.01.2024 14:08
Bajka o zimie: co czytać z dzieckiem?
Bajka o zimie: co czytać z dzieckiem? (https://stock.adobe.com/)

Bajka o zimie może być ciekawą opowieścią dla całej rodziny. Jakie propozycje mają dla nas polskie wydanictwa?

spis treści

1. Bajka o zimie do czytania. Jakie wartościowe książki wybrać?

Na rynku czytelniczym możemy wskazać bajki i baśnie o zimie lub świętach dla każdej grupy wiekowej. Jedne są mniej ciekawe, inne zasługują na to, by regularnie do nich zaglądać. A to dlatego, że oprócz zimowej aury, nierzadko kryją w sobie bardzo cenne lekcje dla młodego czytelnika.

Bajki o zimie pokazują też dziecku, jak my, dorośli, pamiętamy tę porę roku. Dla nas normą były niskie temepratury i śnieg. Czas spędzaliśmy jeżdżąc na łyżwach lub lepiąc bałwana. Inaczej też przygotowywaliśmy się do świąt: adwent był czasem zadumy, a Boże Narodzenie naznaczone było wieloma tradycjami.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Współczesny świat nie tylko musi zmagać się ze zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że opadów śniegu jest coraz mniej. Pozbywamy się też wielu rodzimych zwyczajów, przesuwając środek ciężkości ku zachodnim tradycjom.

I nie nam oceniać, czy to dobrze czy źle, jednak warto pokazać dziecku, że świat bywa zakryty białym puchem, zwięrzęta zapadają w zimowy sen, a w świąteczny czas dzieje się magia.

2. Najlepsze zimowe książki dla dzieci

2.1. "Kicia Kocia" Anity Głowińskiej (Media Rodzina)

Przedszkolaki uwielbiają Kicię Kocię. Nie bez przyczyny. To krótkie opowiadania, w których główną bohaterką jest bystra kotka. Uczy dzieci wielu przydatnych czynności i zachowań, a także tłumaczy to, co najmłodszym trudno zrozumieć (np. dlaczego trzeba myć zęby).

Książki z tej serii wydawane są w różnych formatach (kartonowe, z okienkami, kolorowanki, po angielsku). Kolekcję uzupełniają przytulanki.

Zimową tematykę znajdziemy w opowiadaniach:

  • "Kicia Kocia i Nunuś. Sporty zimowe" – książka z otwieranymi okienkami, które pozwolą poznać zimowe sporty: skoki narciarskie, łyżwiarstwo, slalom, hokej i wiele innych.
  • "Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima" – to kolejna książka kartonowa z otwieranymi okienkami. Mały czytelnik dowie się z niej, jak wygląda zima w mieście, w parku, a także na wsi i w lesie. Znajdzie też odpowiedzi na pytania: Co robią zimą zwierzęta? Co jedzą? I w co zimą bawią się dzieci?
  • "Kicia Kocia i święta. Świętowanie w różnych kulturach" – kolorowanka, szkicownik i notatnik w jednym.

Inne opowiadanie o zimie dla dzieci wydawnictwa Media Rodzina to "Krowa Matylda i śnieg" oraz "Wesoły Ryjek i zima".

2.2. "Baśnie zimowe" i "Co to jest ten śnieg?" (Wydawnictwo Dwukropek)

"Baśnie zimowe" to świetna książka, która pozwala dostrzec piękno zimy. Zawiera baśnie z całego świata – od Ameryki Północnej poprzez Europę, aż po Azję, które rozgrzeją serca podczas długich mroźnych wieczorów.

Dla nieco młodszych czytelników odpowiednia zaś będzie książka "Co to jest ten śnieg?", w której odpowiedzi na tytułowe pytanie szukają dwaj przyjaciele: lis i zając. Wspólnie wyruszają w zaskakująco odkrywczą podróż i cieszą się pierwszą w ich życiu zimą.

2.3. „Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata” (Nasza Księgarnia)

Książka idealna dla starszaka, która opowiada o świątecznych zwyczajach na całym świecie. Jej uzupełnieniem jest książka "Idą święta! O Bożym Narodzeniu...", w której dziecko (i dorosły) znajdą odpowiedź na pytanie, jak wyglądają przygotowania do Bożego Narodzenia w różnych zakątkach globu.

W klimacie zimowym utrzymama jest też książka "Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania". Tę serię polecaliśmy już kilkakrotnie, i nie bez powodu! To dobra pozycja dla młodszych dzieci, która pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Wzbogaca zasób słów dziecka, rozwija mowę zdaniową oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika).

Z kolei jeśli chcecie pokazać dziecku, co dzieje się zimą w lesie, zajrzyjcie do książki "Rok w lesie" (jej uzupełnieniem są też puzzle i gry). Publikacja zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr lasu z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy.

Książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych oraz umiejętność opowiadania.

2.4. „Świąteczne opowieści Krasnalka” (Wydawnicto Natuli)

To trzynaście baśniowych historii wzbogaconych o przepiękne grafiki o świątecznych obyczajach i magii świąt, ale i o cierpliwości, pomaganiu i trosce o innych. Książka utrzymana w zimowym klimacie.

Wydawnictwo Natuli ma w swojej kolekcji również inne wartościowe tytuły, m.in. „Niuniuś czeka na święta” (historyjki obrazkowe o świątecznych emocjach małego dziecka) oraz "Gdy Mikołaj był malutki".

2.5. "Kołysanka zimowa" (Wydawnictwo Amberek)

Piękna historia w zimowym klimacie pełna czułości, spokoju i ciepła. Książka doskonała do czytania przed snem, która dodatkowo tłumaczy, dlaczego zmieniają się pory roku i dlaczego odpoczynek (zwierząt i ludzi) jest tak ważny.

Inne książki, w których pojawia się motyw zimy, to:

  • "Zima na ulicy Czereśniowej"
  • "Felek i Tola i śnieg"
  • "Co cieszy Alberta?"
  • "Patrz, Madika, pada śnieg!"
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze