Awantura o ukraińskie dzieci. "Szczyt bezczelności"
Słowa Przemysława Czarnka, byłego ministra edukacji, na temat ukraińskich dzieci w polskich szkołach wzburzyły wiceminister edukacji narodowej Joannę Muchę, która na antenie Polsatu mówiła o "eliminowaniu błędu", który według niej popełnił resort edukacji za rządów PiS.
1. Mucha odpowiada Czarnkowi
Wiceministra edukacji narodowej Joanna Mucha w programie "Graffiti" odniosła się do wypowiedzianych we wtorek 20 sierpnia słów Przemysława Czarnka, byłego szefa resortu edukacji, na temat ukraińskich dzieci w polskich szkołach.
- Widzę zagrożenie w temacie nauczenia ukraińskich dzieci w polskich szkołach, bo pani minister Mucha, z tego co słyszałem, chce zrobić ukraińską szkołę w polskiej szkole. Tego robić nie wolno. Nie życzymy sobie w polskiej szkole ukraińskiej podstawy programowej, bo to nie jest ukraińska szkoła - powiedział Czarnek.
- Szczyt bezczelności. Pan Czarnek nie zauważył, że za jego czasu powstało kilkanaście czy kilkadziesiąt ukraińskich szkół, w których nikt nie kontrolował, czego się tam uczy, a uczy się tam dokładnie tego samego, czego w szkołach na Ukrainie - odpowiedziała w środę 21 sierpnia Mucha.
2. "De facto my eliminujemy błąd"
Ministra odwołała się przy tym do błędu, który jej zdaniem popełnił w przeszłości Czarnek.
- Te ukraińskie szkoły, które powstały za czasów pana Czarnka, będą musiały uczyć po polsku i realizować nasz program nauczania. De facto my eliminujemy błąd, który on popełnił. Wszystkie dzieci ukraińskie, które przebywają na terenie Polski od września pójdą do polskiej szkoły. Jeśli nie pójdą, tracą np. 800 plus - podkreśliła.
Zdaniem Muchy ukraińskie dzieci powinny mieć możliwość korzystania z ukraińskich szkół w Polsce, np. w soboty, by budować swoją tożsamość narodową. Z drugiej strony nauka w polskich szkołach może sprawić, że w przyszłości będą chciały zostać w kraju.
- Chce powiedzieć do wszystkich konfederatów, prawaków, którzy krzyczą: "Jak to? Jak te dzieci mogą się uczyć ukraińskiego języka, literatury itd.?" To ja ich pytam: chcecie, by te dzieci miały szansę wrócić na Ukrainę? Budować swój kraj? Czy chcecie, by zostały w Polsce? Ja uważam, że musimy stworzyć im szansę i pozostania w Polsce, dlatego muszą przejść przez polski system edukacyjny, i szansę powrotu na Ukrainę - podkreśliła.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl