Trwa ładowanie...

Apostazja zyskuje na popularności. Polacy masowo chcą wypisać się z Kościoła Katolickiego

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 02.11.2020 18:06
Apostazja
Apostazja (GettyImages)

Kościół Katolicki cieszy się największą popularnością wśród wspólnot wyznaniowych w Polsce. Jednak od pewnego czasu organizacja przeżywa załamanie. Coraz więcej ludzi nie zgadza się z KK, a inni wprost deklarują odejście od religii.

spis treści

1. Państwo świeckie czy kościelne?

Kościół Katolicki to największa wspólnota wyznaniowa w Polsce. W wielu domach od najmłodszych dni wpaja się dziecku, jak ważne jest życie zgodnie z dekalogiem. Po narodzinach chrzcimy dziecko, później przystępuje ono do komunii świętej, a gdy chce z kimś związać się na całe życie - bierze ślub w kościele. Według najświeższych danych GUS, które pochodzą z 2017 roku, w Polsce mamy 33 mln ochrzczonych, jednak dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego jasno pokazują, że w mszach uczestniczy zaledwie co trzeci wierny.

W związku ze Strajkiem Kobiet i licznymi protestami, ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że nie zgadzają się z postulatami Kościoła. Rodzice wypisują dzieci z zajęć religii w szkole. Często zwracają też uwagę na to, jak bardzo organizacja ta wchodzi w politykę. Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który otwarcie wykazał się większą troską o kościoły niż strajkujące kobiety, spotęgowało te odczucia.

Zobacz film: "Małgorzata Rozenek-Majdan na temat kościoła i in vitro"

Według Konstytucji RP z 1997 roku władze powinny zapewnić swobodę wyrażania przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych oraz przede wszystkim zachowywać bezstronność.

Wśród rozgoryczonych głosów padają też zarzuty o brak opodatkowania KK i utrzymywanie go z budżetu państwa będącego w kryzysie. Rocznie na Kościół i organizacje kościelne przeznaczane jest nawet 5 mld złotych z budżetu państwa. Sam Fundusz Kościelny w zeszłym roku pochłonął ponad 171 mln złotych.

2. Apostazja – czym jest?

Apostazja jest zerwaniem jakiejkolwiek relacji z Kościołem, jest to ekskomunika na życzenie. By dokonać aktu apostazji, należy złożyć świadectwo chrztu, (które można odebrać w parafii, w której było się ochrzczonym), deklarację i motywację do opuszczenia wspólnoty religijnej. Apostazji można natomiast dokonać w dowolnej parafii.

W 2010 roku zarejestrowano 459 aktów apostazji na terenie Polski. Dane z późniejszych lat nie są dostępne na stronie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Na Facebooku ruszyło wydarzenie "Wystąp na święta z kościoła" zrzeszające ludzi, chcących "wypisać się" ze wspólnoty katolickiej. Do tej pory zdeklarowało się już ponad 3,6 tys. osób.

Wystąp na święta z kościoła
Wystąp na święta z kościoła (Facebook)

Organizator wydarzenia podaje powody, dla których warto dokonać aktu apostazji:

  • "Kościół katolicki w Polsce odpowiada za piętnowanie ludzi LGBT i nie tylko - w zasadzie wszystkich, którzy nie zgadzają się z ich doktryną.
  • Instytucja nie jest rozliczana z pieniędzy, które lądują na tacy - nie płaci podatków.
  • W rozbudowę machiny instytucjonalnej i ideologicznej polskiego kościoła inwestowane są gargantuiczne sumy z pieniędzy publicznych, a jego główni gracze potrafią arogancko tłumaczyć w mediach, że dostają samochody w darach od bezdomnych.
  • Kościół to także niezliczone przypadki gwałtów i molestowania nieletnich - sprawcy w porażającej większości pozostają całkowicie bezkarni i zamiast w więzieniach lądują w domach starości dla kleru.
  • Wreszcie: kościół bardzo ostro lobbował za zmianami w ustawie aborcyjnej, które odbierają Polkom podstawowe prawa do decydowania o swoim ciele i macierzyństwie, a jego hierarchowie gratulowali sami sobie udanego wpływania na władzę i nowych ustaw, które z kobiety czynią inkubator do rodzenia".

Hasło "apostazja" pije w ostatnich dniach rekordy popularności. W wyszukiwarce Google odnotowujemy wzrost zapytań dotyczących apostazji o aż 400 proc. Hasło najczęściej wpisywano w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim. Użytkowników najbardziej interesowały hasła dotyczące procedury wystąpienia z kościoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze