Trwa ładowanie...

Antybakteryjne chusteczki do dezynfekcji. Jak je zrobić samodzielnie w domu?

Avatar placeholder
05.05.2020 15:02
Chusteczki dezynfekujące można stworzyć samemu
Chusteczki dezynfekujące można stworzyć samemu (Getty images)

W pierwszych dniach wprowadzania obostrzeń dotyczących walki z koronawirusem z półek sklepowych błyskawicznie znikały środki służące do dezynfekcji. Nie tylko mydła i płyny do rąk, ale również środki służące do usuwania wirusów i bakterii z powierzchni. Podpowiadamy, jak zrobić chusteczki antybakteryjne samemu.

1. Chusteczki do dezynfekcji

Wykonanie samodzielnie chusteczek do dezynfekcji jest nie tylko proste, ale i tanie. Podczas gdy 100 sztuk chusteczek może nas kosztować w sklepie internetowym nawet 150 zł, wykonanie takiej samej ilości domowymi metodami to koszt ok. 30 złotych.Będziemy do tego potrzebowali:

  • 1 rolki ręczników papierowych,
  • ½ szklanki wybielacza,
  • 3,5 litra wody,
  • 1 pojemnika, który można szczelnie zamkniąć,
  • pary gumowych rękawiczek.
Takimi ścierkami można dezynfekować blaty, klamki, poręcze (Getty Images)
Takimi ścierkami można dezynfekować blaty, klamki, poręcze (Getty Images)

2. Jak przygotować chusteczki dezynfekujące?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Przygotowania należy przeprowadzić w bezpiecznym miejscu, z daleka od dzieci i zwierząt. Najlepiej zamknąć się w łazience. Kiedy zapewniliśmy bezpieczeństwo pozostałym domownikom, pomyślmy również o swoim, dlatego założenie gumowych rękawiczek jest obowiązkowe.

Zobacz także: Jak dezynfekować maseczki?

Wlejmy 3,5 litra wody do przygotowanego pojemnika, a następnie dodajmy pół szklanki wybielacza. Ręczniki papierowe należy zanurzyć w przygotowanym roztworze przez minimum 5 minut przed zastosowaniem.

3. Chusteczki dezynfekujące wielokrotnego użytku

Można również przygotować chusteczki wielokrotnego użytku. Zamiast ręczników papierowych należy wówczas użyć ściereczek z mikrofibry. Taką ścierkę należy uprać za każdym razem po użyciu.

Pamiętajmy również, że środki na bazie wybielacza nie nadają się do dezynfekcji skóry. Dlatego należy używać ich tylko w rękawiczkach. Jeśli chcemy dezynfekować przedmiot, który może mieć kontakt ze skórą, należy odczekać 5 minut po przetarciu. Później można przemyć go jeszcze wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze