Andrzejki 2024 i wróżby andrzejkowe dla dzieci
Andrzejki 2024 tuż tuż, a wraz z nimi zabawy i wróżby, doskonale wszystkim znane i lubiane. Święto to obchodzi każdy z nas, niezależnie od wieku. Panie zastanawiają się, jaką włożyć sukienkę na andrzejki, panowie zaś najczęściej pragną po prostu spędzić ten czas w miłym towarzystwie. A dzieci? Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe, takie jak lanie wosku, odmierzanie butów czy zabawę w "kim będę w przyszłości". Jakie jeszcze znamy wróżby na andrzejki? Oto kilka naszych propozycji!
1. Dlaczego obchodzimy andrzejki?
Pochodzenie wróżenia w noc przed imieninami Andrzeja nie do końca jest znane. Według części badaczy zwyczaj ten miał swój początek w starożytnej Grecji, gdzie imię Andrzej, pochodzące o gr. aner, andros, oznacza mężczyznę, męża. Inni wskazują na starogermańskiego boga Frejra, bóstwa miłości, płodności i dawcy bogactwa.
Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były traktowane bardzo poważnie. Wróżby dla dziewcząt odprawiane były indywidualnie, na uboczu. Przeznaczone były tylko dla panien (dla panów tego typu świętem były katarzynki). Z czasem jednak święto dedykowane mężczyznom uległo zapomnieniu i zostały tylko andrzejki.
Obecnie imieniny Andrzeja przybrały formię zbiorową i stały się okazją do świętowania dla obojga płci. Współcześnie andrzejki to świetna okazja do spotkania się, dobrej zabawy, choć nie brakuje również chętnych do wróżenia, bo kto z nas nie chciałby wiedzieć, co szykuje los?
Poznaj najciekawsze zabawy andrzejkowe i pomysły na wróżby dla dzieci i dorosłych. Kto wie, może w tym roku i Ty ulegniesz chęci poznania przyszłości?
2. Wróżby andrzejkowe dla dzieci (i nie tylko!)
Czym są andrzejki dla dzieci? Przede wszystkim świetną zabawą, okraszoną odrobiną tajemniczości, związanej z wróżbami. Jakie imię będzie nosić ktoś, kto mnie pokocha? Kim będę, jak dorosnę? Kiedy wyjdę za mąż?
Dodatkową atrakcją mogą być stroje dla dzieci na andrzejki. Najmłodsi mogą przebierać się za magów lub czarodziejki, wróżki, czy za Harrego Pottera.
Oto nasze propozycje na wróżby na andrzejki, niech będą dla Was inspiracją na ten niezwykły, jedyny taki w roku wieczór.
2.1. Andrzejkowe lanie wosku
Lanie wosku na andrzejki to jedna z najlepiej znanych wróżb, bardzo lubiana przez dzieci i dorosłych. Jest to również rodzaj eksperymentu dla dzieci, prawdopodobnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Warto zaangażować dziecko w przygotowania, a także tłumaczyć procesy, jakie zachodzą w związku z roztapianiem się wosku.
Do tej wróżby potrzebujemy roztopionego wosku, klucza i miski z zimną wodą. Pamiętajmy, aby dzieci nie robiły tego same - zawsze pod nadzorem kogoś dorosłego, ze względu na niebezpieczeństwo oparzenia się gorącym woskiem.
Nad miską z zimną wodą trzymamy w naczynie z płynnym woskiem, drugą ręką trzymając klucz (najlepiej z dużą dziurką). Przelewamy wosk przez dziurkę i obserwujemy, jaki kształt ma zastygnięty w zimnej wodzie wosk.
Po wyjęciu i osuszeniu wspólnie zastanawiamy się, co oznacza dany kształt i z czym się kojarzy. Można pobawić się przy okazji w teatr cieni i przy zapalonej lampce i zgaszonych świetle odgadywać, co oznaczają powstałe kształty.
A co mogą oznaczać? Zamieszczamy kilka interpretacji:
- pieniądz - bogactwo;
- jabłko - sukces;
- samochód, samolot - podróż;
- maska - uwaga na fałszywego przyjaciela;
- gniazdo - odwiedziny gości;
- dzikie zwierzę - przygoda;
- zwierzę domowe - stabilizacja;
- serce - nowa miłość;
- kołyska - powiększenie się rodziny;
- żółw - dobra rada;
- dynia - zmiany w życiu;
- diabeł - niewielkie kłopoty;
- anioł - dobre wieści;
- żaba - spokojny kolejny rok;
- góra - sporo kłopotów;
- gwóźdź - niesprawiedliwość;
- klucz - wyzwanie;
- motyl - duże zmiany;
- jajko - spełnienie marzeń.
2.2. Andrzejkowa wróżba: Kim będę w przyszłości?
Aby wykonać tą wróżbę, potrzebujemy dużego worka i kilku przedmiotów, symbolizujących różne zawody, takich jak m.in.:
- grzebień (fryzjer);
- pędzel do makijażu (wizażystka);
- strzykawka (pielęgniarka);
- mikrofon (piosenkarz);
- książka (naukowiec);
- pióro (pisarz);
- nitka (krawiec).
Dziecko wyciąga z worka przedmiot i pokazuje go innym uczestnikom. Ma za zadanie pokazać innym dzieciom, w jaki sposób używa się danego przedmiotu i jak zachowuje się osoba, która na co dzień się nim posługuje. Inne dzieci zaś zgadują, kim losujący będzie w przyszłości. Wróżba ta zawsze dostarcza sporo emocji.
2.3. Andrzejkowe serce
Do zrobienia tej wróżby potrzebujemy:
- kolorowego papieru;
- długopisu;
- nożyczek;
- szpilki.
Wróżba jest bardzo prosta. Wycinamy z papieru serce i piszemy na nim wszystkie znane imiona chłopców lub dziewczynek (w zależności od płci dziecka). Każde uczestniczące w zabawie dziecko, mając zasłonięte oczy, przekłuwa szpilką serce. Imię, które nakłuje, oznacza imię przyszłego ukochanego/ukochanej.
Udanej zabawy!