Wróżby Andrzejkowe

Wiemy już, jak bawiła się młodzież na wydaniu na wsi sielskiej wieki temu. Teraz czas na kilka pomysłów, jak spędzić noc z 29 na 30 listopada współcześnie. Przede wszystkim w gronie znajomych. Miejsce dowolne. Może być dom, kino, pub. Byle tam, gdzie czeka dobra zabawa i andrzejkowe wróżby. Siły fachowe od tarota, numerologii i wróżenia z fusów nie są konieczne, choć na pewno uatrakcyjnią wieczór. Chyba nawet naszym dzieciom w szkole nie zaszkodzi rzut oka na tradycje andrzejkowe połączone z laniem wosku i przestawianiem butów. Poznają rodzime obyczaje, a jednocześnie nauczą się, że to tylko zabawa.

Polecane wideo:

Lanie wosku

„Ową przyszłość dziś bez wielkich mozołów
Wskazać może wosk stopiony lub ołów,
Gdy swobodną kroplą w wodę upadnie
Rzecz ciekawa, co tam z niego się złoży?
Pewno młodzian urodziwy, a hoży.”

Chyba wszyscy znamy tę wróżbę. Potrzebny jest stopiony wosk (świeczki), klucz - taki jak od starej szafy (dla dzieci najlepiej wyciąć duży z kartonu) i miska z zimną wodą. Z garnuszka lejemy do wody wosk przez dziurkę klucza. Gdy zastygnie, trzeba go wyjąć. Rzucamy cień na ścianę i zaczyna się prawdziwa zabawa w interpretacje:

Anioł lub inna skrzydlata postać - dobra nowina,

 • brama, drzwi - bliskie szczęście,
 • czapka - kłopoty,
 • drzewo - dobry los,
 • harfa - zgoda lub powodzenie w miłości,
 • dzban - zdrowie,
 • półksiężyc - miłosna przygoda,
 • owoce - dobrobyt,
 • zamek - książę z bajki,
 • serce - spełnione marzenia o miłości,
 • gwiazda - szczęście i majątek,
 • kwiat - niespodzianka,
 • motyl - koniec z problemami.

To tylko przykładowe interpretacje tego, co pokaże cień odlanego wosku. Mogą być ich dziesiątki, zarówno dotyczące chłopaka, powodzenia w miłości, jak i „oceny" usposobienia i charakteru osoby wróżącej. Przed zabawą najlepiej poszperać w starych książkach lub w Internecie i stworzyć pokaźną listę interpretacji.

Wróżba z butami

Każdy uczestnik zabawy zdejmuje jeden but. Ustawiane są one „gęsiego" od ściany naprzeciwko drzwi, w ich kierunku. Gdy buty wszystkich uczestników są na miejscu, zaczyna się wędrówka - ten z końca przestawiamy na początek i tak aż do drzwi. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg najszybciej zmieni stan cywilny.

Butami można również rzucać. Byleby z wyczuciem. W tej wersji chętni do wzięcia udziału we wróżbie zdejmują buty, stają tyłem do drzwi, (w ustalonej dla wszystkich odległości) i rzucają butami w ich kierunku, ponad głową. But, który upadł noskiem w stronę wyjścia oznacza małżeństwo.

Serce prawdę Ci powie

Z kartonu wycinamy serce. Najlepiej nieco większe od zwykłego zeszytu. Jedną stronę dajemy dzieciom do pomalowania, na drugiej zapisujemy imiona. Jeżeli wróżą chłopcy, to żeńskie, jeżeli dziewczynki, to męskie. Kładziemy serce na grubszej podkładce, imionami do dołu i dajemy dziecku szpilkę, najlepiej zakończoną dość grubym, plastikowym łebkiem. Maluch wbija ją w dowolne miejsce na sercu, a wróżący/a sprawdza, w jakie imię się wbiła - tak będzie się nazywać jego/jej przyszła sympatia.

Co przyniesie przyszłość?

To pytanie nurtowało panny w XVIII wieku, nurtuje i teraz. Ponadto, odpowiedź chętnie poznają nawet przedszkolaki. Do tej wróżby potrzebne będą talerzyki, miseczki, kubeczki, generalnie coś, pod czym da się ukryć różne drobne przedmioty, np. kwiatek, różaniec, chleb, pieniążek, kluczyk, złoty pierścionek, cukierek, autko. W zależności od wieku uczestników zabawy, można modyfikować zestaw gadżetów oraz ich znaczenie. Pod talerzykami umieszczamy po jednym przedmiocie, miejsce pod jednym zostaje puste. Każdy wybiera swój i sprawdza, co go czeka. Złoty pierścionek to albo szybkie zamążpójście, albo bogactwo; różaniec - klasztor, chleb - bieda; pieniądz - bogactwo; klucz - nowy dom; auto - podróż; kwiat - staropanieństwo; cukier - szczęśliwe, słodkie życie. Tę wróżbę kształtuje nasza wyobraźnia.

Wróżba z kolorów

Przygotowujemy np. 6 kartoników w różnych kolorach. Każdemu z nich przypisujemy określone znaczenie. Mogą to być proste komunikaty, np. zielony to „radość", czerwony – „miłość". Możemy też puścić wodze fantazji i np. do niebieskiego dopisać „podróż samolotem" czy „naukę nurkowania". To, co wymyślimy ograniczone powinno być jedynie wiekiem uczestników. Jak wszystkie kartoniki zostaną opisane, każdy losuje po jednym, a osoba prowadząca, czyli wróż albo wróżka, odczytują przesłanie. W podobny sposób możemy wykorzystać mowę kwiatów, tylko zamiast kolorów umieszczamy na kartach rysunki lub zdjęcia roślinek. Tu dzieci chętnie pomogą już na etapie przygotowań.

Do wróżb andrzejkowych można wykorzystać wiele innych przedmiotów - jabłka, igły, łódeczki z kartoników ze świeczką, pływające w misce wody, przeróżne karteczki z imionami lub przepowiedniami, (jak ktoś ma ochotę, to można je umieścić w specjalnie upieczonych ciasteczkach). Internet, książki i pamięć naszych babć roją się od najróżniejszych pomysłów na andrzejkowe zabawy w grupie. Na pewno każdemu uda się znaleźć coś odpowiedniego dla dzieci, studentów, panien i mężatek z dziećmi. Wystarczą dobre chęci i odrobina wysiłku, a świetna zabawa murowana.

Aneta Stawiszyńska Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.

Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.